Facebook, Snapchat, Twitter ve Daha Fazlası için Harika İçerik Üretimi


Facebook, Snapchat, Twitter ve Daha Fazlası için Harika İçerik Üretimi 

blank

Video pazarlama sosyal medya dünyasında bir fırtına etkisi yarattı.

İnsanlar Facebook’ta saatte 100 milyon saatten fazla video seyrediyor.

YouTube günlük 4,950,000,000 izlenme sayısı alırken,

Snapchat tek başına 10 milyardan da fazla görüntülenme sayılarına günlük olarak ulaşıyor.

Birkaç yıl önce daha henüz radarda bir sinyal konumunda olan ne varsa şimdilerde hem markalar hem de piyasanın önde gelenleri için öncelikli pazarlama ürünleri haline gelmiş durumda. Fakat kullanıcılarla yeterli seviyede etkileşime geçebilecek video pazarlama içerikleri üretmenin önünde yüksek bariyerler söz konusu. İhtiyaçlarınız arasında …

Kaynaklar.

Araçlar.

Video düzenleme becerileri.

Bu bariyerleri aşmanızda sizlere yardımcı olmayı çok isteriz bu sayede sosyal videoyu bir deneyebilirsiniz!

Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde video pazarlama içeriklerini makul bir bütçeyle oluşturmak, video pazarlamanın önemi ve içerik stratejinizin devamının sağlanması planının içine nasıl dahil olabileceği ile ilgili öğrendiklerimizden bir liste derledik.  Bu makalenin sonunda umuyoruz ki etkileşime girmeyi başaran videolar üretme ile ilgili ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız!

Harika Pazarlama İçerikleri Oluşturmak için Günümüze Uygun Bir Pazarlama Rehberi

Video Pazarlama Neden Bu Kadar Değerli

İnsanların video izlemek için harcadıkları yüzbinlerce saat zamana ek olarak video pazarlama, ayrıca markaların büyümesinin sağlanması ve kalıcı bir pazarlama ROI’sinin elde edilmesi için gereklidir. Aşağıda son zamanlarda video içeriklerle ilgili yapılan çalışmalara ilişkin birkaç bulguyu ReelSEO ve HubSpot’un izinleri ile paylaşıyoruz.

 • YouTube 18-49 yıllık herhangi bir TV kablo kanalının ulaştığından daha fazlasına ulaşmayı başardı.
 • YouTube bunun tümünü sadece mobil trafik ile başardı (Yukarıdaki istatistik masaüstü ziyaretçilerini içermiyor.)
 • Bir video izledikten sonra kullanıcıların %64’ü bir ürünü online olarak satın almaya daha yatkın oluyor.
 • Dönüşüm oranları varış sayfası bir video olan sayfalarda %80 oranında daha yüksek.
 • Ziyaretçiler içerisinde bir video olan web sitelerinde diğerlerine göre %88 daha fazla zaman geçiriyorlar.

Dr. James McQuivery saniye başına düşen video karesini hesapladığında, bir dakikalık bir videonun 1.8 milyon kelimeye karşılık geldiğini gördü.

Önceki deneyimlerimizden bazılarında Buffer’da harika video sonuçlarıyla karşılaştık.

Geçtiğimiz 30 günde, ortalama Faceook video paylaşımlarımız 2.7x daha fazla etkileşim alırken, bu sayılar video içermeyen paylaşımlarımıza göre 1.9x kat fazla sonuç gösteriyor. Twitter ve Instagram’da benzer şekilde her ne kadar daha küçük bir fark görsek de etkileşim sayıları yükselmiş durumda.

Videolar markanızın etkileşime geçebilmesi, ürünlerinizin tanıtılması ve müşterilerle daha önce hiç olmadığı şekilde güçlü etkileşimin sağlanması açısından fırsatlar doğuruyor. Avucunuzun içiyle HD videolar çekebilme yetisi ile birlikte, tüm araçlar ve kaynaklar daha önce hiç olmadıkları şekilde erişilebilir haldeler.

En Büyük 5 Sosyal Kanalın Her Biri İçin Başarılı Video Pazarlama Stratejisi

Facebook, YouTube, Snapchat, Instagram ve Twitter için  video içerik üretme önerileri

Video stratejileri, farklı sosyal medya platformlarıyla birlikte yıllar içerisinde doğal olarak evrildi.

İşte bu yüzden konu video içerik üretmeye ve strateji belirlemeye geldiğinde kısaca beş önemli oyuncuya değinmek istiyoruz – bu sayede sizlere her bir farklı kanal için harika videolar üretmenizde de yardımcı oluyoruz.

Sosyal medya video kanallarının en büyükleri Facebook, YouTube, Snapchat, Instagram ve Twitter. Aşağıda her birine bir miktar değiniyoruz.

 1. Facebook Videoları Eğlenceli, Duygusal ve Yüksek Miktarda Paylaşım Alan Videolar

Facebook’ta en son ne zaman video paylaştığınızı düşünün.

Videonun sizde uyandırdığı his neydi? O videoyu paylaşmanızda özel bir neden var mıydı? Facebook için video planlarken ve üretirken paylaşım-öncelikli olacak şekilde düşünmek, anlatacağınız hikayenin bakış açısının bir bütün olarak belirlemenize yardımcı olur.

Facebook markalara ve pazarlamacılara doğrudan en küçük seviyede potansiyel müşterilere ulaşabilmeleri için hedefe yönelik video reklamları aracılığıyla inanılmaz fırsatlar sağlıyor. Kişisel ilgi alanları, bölgeler, web site ziyaretçileri ve çok daha fazlası gibi metrikler hedefleme seçenekleri arasında yer alıyor.

Ayrıca şunu unutmamak da gerekiyor ki Facebook’a özgü video içerikler üretmek için daha iyi bir zaman hiç olmamıştı. Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde Facebook haber akışı algoritmasında video içeriklere büyük önem vermeye başladı. Ki bu da pazarlamacılar için daha büyük organik erişim ve büyüme anlamına geliyor.

Şimdi Facebook’da video üretmek için en iyi zamanlardan birisi!

Özel olarak Facebook video için aşağıda faydalanabileceğiniz başlıklardan bazılarını bulabilirsiniz:

 • Videolarınıza altyazılar ekleyin! Facebook üzerinde görüntülenen videoların yüzde 85’i ses kapalı olacak şekilde izleniyorlar.
 • İlk 3 saniyeyi izlendi olarak değerlendirin. Facebook’un Autoplay özelliği 3 saniyeyi izlendi olarak ele alıyor.
 • Yüksek çözünürlük kullanın – 720p veya 1080p HD. 720p formatı 1280 x 720 veya 16:9 en boy oranına, 1080p formatı ise 1920 X 1080 veya 16:9 en boy oranına sahiptir.
 • Videolarınızı çekildikleri formatlar aynı kalacak şekilde servis edin.
 • Canlı Facebook etkinliklerinizde daha fazla seyirci elde edebilmek için ilgi çekici başlıklar hazırlayın.

 

 1. YouTube Dünyanın En Büyük Video Arama Motoru Olmaya Devam Ediyor

Bazı markalar ve liderler YouTube’da inanılmaz bir nişin varlığını keşfettiler. YouTube’un ünlü isimlerinden Casey Neistat ve Amy Schmittauer bu liderlere GoPro’nun sadık bir takipçileri olarak güzel bir örnek oluşturuyorlar. GoPro büyüyen markalara yönelik tümüyle bir Sindirella hikayesi diyebiliriz. Bu ve bunun gibi daha pek çoğu, YouTube’da başarılı olabilmek için bir formül geliştirdiler ve bu formül oldukça verimliydi.

Geri kalanlarımız içinse YouTube tümüyle farklı(yine de önemli) bir amaca hizmet ediyor – keşfetmek.

YouTube, ayda 3 milyardan fazla aramayla Google’ın ardından ikinci büyük online arama motoru olma özelliğine sahip. Bu durum oldukça mantıklı çünkü YouTube’un sahibi de Google.

YouTube’a video yüklemek ve videoları YouTube için optimize etmek videoları masrafsız bir şekilde siteniz içerisinde de kullanmak ve Google ve diğer arama motorlarında keşfedilebilir içerik üretmek anlamına geliyor. Kullanıcılarınıza değer katan videolar üretin ve onları altyazılarla, tag’lerle ve açıklamalarla keşfedilebilir hale getirerek optimize edin.

YouTube video pazarlamada kullanabileceğiniz pratik bir liste hazırladık:

 • Videolarınıza açıklamalar ekleyin! Altyazısı ve açıklaması olan YouTube videolarının %40’ı daha fazla görüntülenme sayısı alıyor.
 • İlk 3-10 saniyeye önem verin. Kullanıcıların % 20 ila 25’i videoları 10 saniyeden daha az seyrediyor.
 • SEO sıralamalarında yardımcı olan meta bilgilerine ek olarak, sağlam video açıklamaları ve anahtar kelimeleri belirleyin.
 • Yüksek çözünürlük kullanın – 720p veya 1080p HD. 720p formatı 1280 x 720 veya 16:9 en boy oranına, 1080p formatı ise 1920 X 1080 veya 16:9 en boy oranına sahiptir.

 

 1. Snapchat Videoları Ham, Otantik ve Popüleritesi Yüksek Videolar

Geçtiğimiz günlerde yayınladığım bir makalede aşağıdaki soruyu sorduk:

Eğer Facebook’un veya Instagram’ın popüler olmaya başladığı zamanlara gidebilecek olsaydınız, markalar için sahip oldukları potansiyeli bildiğiniz için biran önce onlardan en iyi şekilde faydalanmanın yolunu belirlerdiniz değil mi?

İşte şimdi bu fırsat Snapchat için geçerli.

Snapchat kullanıcıları inanılmaz bir rakam olan 10 milyar video izleme rakamlarına günlük olarak ulaşıyorlar. Şubatta ise bu rakamlar 8 milyar civarındaydı. Snapchat için üst bir sınırdan söz etmek artık mümkün değil ve markalar da hangi içeriklerin en yüksek seviyede etkileşim ve büyüme aldığını anlamaya çalışarak bu trene katılmaya devam ediyorlar.

Pek çok kullanıcı için, özellikle de genç jenerasyonlar için, Snapchat iletişim kurmanın ilk yolu haline gelmiş durumda. Bu Snapchat’i üzerinde bir marka veya lider olarak aktif olmak için önemli bir kanal haline getiriyor.

Aşağıdak Snapchat’te video pazarlama konusunda kullanabileceğiniz pratik listemizden faydalanabilirsiniz:

 • Videolarınıza yazı ve çizimler ekleyin! Snapchat üzerinde görüntülenen videoların %33’ü sessiz şekilde görüntüleniyor.
 • İlk Snap’in getirisinin farkına varın. İlk Snap’in ardından %22’lik oranda kullanıcı kitlesinde düşüş gerçekleşiyor.
 • Dikey formatta kayıt yapın. Kullanıcılar doğal görünen ve hissettiren içeriklerle etkileşime geçmeye daha yatkınlar.
 • Kullanıcıların eğlenceli bulacakları ve yardım alabilecekleri çeşitli içerikler üretin.

 

 1. Instagram Video’ları Büyükeyici, Düşündürücü ve İlham Verici

Instagram Hikayelerin kullanılmaya başlanması ile birlikte, Instagram sosyal video denildiğinde önemli oyunculardan birisi olmaya başladı. Markalar ve pazarlamacılar bu yeni özelliğe deyim yerindeyse atlıyorlar. Bu özelliği test ederek, kullanıcılarının aklında yer etmek için çeşitli yollar arıyorlar.

Temel soru, Instagram Hikayelerin Snapchat’te görmeye alışık olduğumuz video pazarlama içeriklerden ne şekilde farklı olduğu.

Instagram 2013’te videoyu tanıttığı ilk zamanlarda, ilk 24 saat içerisinde 5 milyondan fazla video paylaşımı gerçekleşmişti. Benzer bir trendi şimdilerde Instagram Hikayelerde görüyoruz. Pazarlamacılar bu yeni alanda hangi stratejilerin işe yaradığını belirlemeye çalışıyorlar. Şimdilik bildiğimiz şey bu yeni özellik Instagram’da binlerce yeni video pazarlama fırsatlarına zemin hazırlıyor.

Instagram için pratik video pazarlama tavsiyelerimiz aşağıda bulabilirsiniz:

 • “Sessizliğe odaklı düşünün.” Instagram videoyu izlerken sesi açmak için sesi aç tuşuna basmayı gerektiriyor. Yani sessizlik Instagram’da otomatik.
 • Instagram’ın albenisinin nedeni içeriğin kalitesinde saklı. Videolarınızı fotoğraflarınızla bir bütünlük oluşturacak şekilde hedefleyin.
 • En az bir hashtag sahibi olan paylaşımlar %12 daha fazla etkileşime giriyorlar. Altyazıları & tag’leri optimize etmeyi unutmayın.
 • Instagram hikayeler telefonunuza 24 saat içerisinde eklemiş olduğunuz videoları yüklemenize olanak sağlıyor. Bilgisayarınızda oluşturduğunuz ve telefonunuza yolladığınız her şey bu kurala dahil oluyor
 • “Fotoğraflarınızı hayat bulsun” Instagram Hikayelerde oluşturduğunuz videoların arka plan görüntülerinin fotoğraflarını da takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.
 1. Twitter Videoları Hızlı, Kişisel ve Eğlenceli

Twitter konu sosyal video içeriklerine geldiğinde sessiz kahraman görevini üstleniyor. Herkes Snapchat’ten, Facebook veya YouTube’dan bahsederken, Twitter kendi video platformunu geliştirmeye devam ediyor – markalara Twitter üzerinde video paylaşmak üzere yeni yöntemler sunuyor.

Twitter kullanıcılarının %82’sinin sosyal video içeriklerini izlediğini ve ek olarak %41’ninse Twitter’ı eğitici video bulma konusunda “harika bir yer” olarak değerlendirdiğini biliyor muydunuz?

Sosyal medya pazarlamacıları etkileşime geçmek için zaman ayırdığınızda Twitter’ın oldukça kişisel ve etkileşimli bir platform olduğunu biliyorlar. Günümüzde çok fazla içerik bulunuyor ve Twitter’da bu içerikleri kazanma yöntemi birebir ilişkiler kurmaktan geçiyor.

Twitter videolarından en yüksek seviyede verimi elde etmek için aşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz:

 • Videolarınızda insanları kullanın. İlk anlarında insanları gösteren videolar 2 kat daha fazla görüntülenme sayısına sahip oluyorlar.
 • Bir hikaye anlatın. Açık bir başlangıcı, ortası ve sonu olan videolar izleyici oranını arttırabilir.
 • Kullanıcılarınızı eğlendirme hedefi olan videolar %15 daha fazla paylaşılma olasılığına sahipler.
 • Twitter’da maksimum video uzunluğu 140 saniye, dosya boyutu ise 512 mb.
 • Mobil uygulamaları destekleyen video formatları MP4 ve MOV.

Sosyal Videoları Uygun Bir Bütçeyle Oluşturmak ve Düzenlemek için Kullanılabilecek Araçlar

Umarım şimdiye kadar süper ilham almış ve kullanıcılarınız için gidip harika sosyal video içerikler oluşturmaya hazır hissediyorsunuzdur.

Sizin hedefinize ulaştırmak için, sosyal medyada tanıtımını yapabileceğiniz videoları oluşturmanızda ve düzenlemenizde kullanabileceğiniz oluşturma ve düzenleme araçlarından bazılarını sizlerle paylaşmaktan sevinç duyarım. İşte aşağıda video üretmek ve düzenlemek için kullanabileceğiniz bazı kullanımı kolay ve uygun fiyatlı araçların bir listesi.

Video Üretim Temelleri: Donanım

Harika bir videonun içerisinde ışıklandırma, sahneleme, metnin yazımı, oyunculuk ve daha fazlası gibi çok sayıda öğenin yer alması gerekiyor. Fakat sosyal medya videosunun yapısı gereği, iki anahtar öğeye odaklanmamız yeterli. Bunlar görüntü kalitesi ve ses.

 1. iPhone 5 (veya daha yeni sürümü): Eğer masrafı minimumda tutmak istiyorsanız, bir kamera almanıza dahi gerek yok – bir iPhone ile harika görüntüler elde edebilirsiniz. Hatta iPhone 6 ile 4K video çekebilir pek çok standarda göre harika sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz.
 2. Android: Eğer bir Android cihaz tercihinizse bu durumda video çekme kapasitesini kullanabileceğiniz harika telefonlar bulunuyor. Başlangıç için 2016’nın en iyi Android telefonlar listelerine göz gezdirebilirsiniz.
 3. Kayıt Kameraları: Sosyal medya videosu üretim sürecini bir adım daha öteye taşımak ve aynı zamanda da bütçeyi aşmamak isteyen pazarlamacılar için, bir kayıt kamerası bir sonraki en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor. C|Net’in en uygun fiyatlı kayıt kameraları listesine bir göz gezdirin.
 4. Tripod’lu Telefon Kameralar: Telefonlar veya kayıt cihazlarıyla kayıt yapan video pazarlamacılar kamerayı sabit tutmanın ne kadar zor olduğunu fark etmişlerdir. İşte bu noktada mini telefon veya kayıt tripodları devreye giriyor. İşte uygun fiyatlı olanlarından bazıları.
 5. Mikrofonlar: Boyun mikrofonları olarak bilinirler, bu uygun fiyatlı fakat güçlü mikrofonlar videolarınızın ses kalitesini büyük ölçüde arttıracak türden cihazlar.

Video Düzenlemenin Temelleri: Masaüstü uygulamaları

Güzel! Harika sosyal video içeriğiniz kaydedildi ve artık düzenlenmeye hazır. Şuradan benim favorim olan birkaç video düzenleme ürününe erişebilirsiniz. Bunlar hem uygun fiyatlılar hem de göreli olarak öğrenme süreçleri daha uygunlar diyebilirim.

 1. Apple iMovie (Mac): Apple’ın iMovie uygulaması tüm iPhone’larda, iPad’lerde ve Mac bilgisayarlarda ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Bu kullanıcı dostu araç sayesinde temel düzenleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar arasında altyazı ekleme, müzik ekleme, kaliteyi arttırma, arkaplan gürültüsünü azaltma ve daha fazlası yer alıyor.
 2. Windows Movie Maker (Windows): iMovie’ye benzer olarak, Movie Maker da kullanımı kolay taze sosyal videolar oluşturabileceğiniz bir program. Üstelik bu tür programlar Final Cut Pro ve Adobe Premiere Pro gibi yazılımların ekstra özelliklerden arınmış şekilde geliyorlar.
 3. Wondershare Filmor (Windows/Mac): Filmora bizim de videolarımızı düzenlerke kullandığımız yazılımlardan birisi. Uygulama yıllık $34.99 ila $49.99 arasında ücretlendiriliyor. Firmalar için ömür boyu kullanım paket fiyatı ise 99.98 dolar değerinde. Hızlı düzenlemeler yapmak için oldukça kullanışlı bir program.
 4. Lightworks(Windows/Mac): Emmy veya Akademi ödülü kazandırmış bir video düzenleme programı arıyorsanız, La Confidental ve Pulp Fiction türü filmlerin düzenlenmesinde de kullanılmış bu programı deneyebilirsiniz. Lightworks hem ücretli hem de ücretsiz programlar arayan pazarlamacılar için iyi bir seçenek.

Unutmayın ki Facebook ve diğer sosyal medya platformlarındaki videoların %85 sessiz şekilde seyredilen videolar.

Bir veya iki video düzenleme programında beceri kazanmak videolarınıza kolaylıkla altyazı kazandırmanızı sağlayabilir. Bu sayede kullanıcılarınızı koruma oranınız ve paylaşım miktarlarınız da artış gösterir.

Aşağıdaki videoya altyazıları Filmora ile ekledik ve Facebook’ta 13,200 görüntülenme sayısına ulaşan bir videomuz oldu.

Video düzenlemenin temelleri: Mobil uygulamalar

Ayrıca çok sayıda uygun ücretli hatta ücretsiz mobil uygulama da güçlü video düzenleme özelliklerine sahip. On-the-go türü video üretiminde bu tür uygulamalar oldukça etkili. Bu tür videolar sosyal stratejinize çok daha uygun videolar da olabiliyorlar.

 1. iMovie App (Apple): Mac masaüstü uygulamasına benzer olarak, iMovie uygulaması başlıklar, altyazılar, müzik ve daha fazlasını ekleme konusunda çok sayıda özellikle bir arada geliyor.
 2. Power Director (Android): Bu Android için geliştirilmiş havalı video düzenleme uygulaması hem kullanıcı dostu hem de güçlü bir editör. Video klipler hızlıca düzenlenip, başlıklar eklenebilir ve araçla geçiş seçeneklerine hızlı şekilde ulaşım sağlanabilir.
 3. Pinnacle Studio (Apple / Android): iMovie ve PowerDirector kullanıcı dostu mobil video araçları olsalar da, Pinnacle Studio hız kontrolü, geçişler, resimden resme, ses düzenlemeleri ve güçlü başlık seçenekleri gibi seçeneklerle geliyor. Bu harika araçlar 90’lardan bu yana etrafta olan araçlar arasında yer alıyorlar.

Ve son olarak bir sonraki sosyal videonuzun ne olacağı ile ilgili size biraz ilham verebileceğimi düşünüyorum.

Etkileşimli Sosyal Videolara Harika Örnekler

Android’den Sonsuza Kadar Arkadaşlar

2015’in en çok paylaşılan video reklamı hangisiydi merak ediyor musunuz? Tabi ki bir grup sevimli hayvanın videosuydu.

Alınacak Dersler

Bu videoda sevdiğim şey sıradan dünyamızın içinden insanları barındırıyor olması.  Ne video kalitesinde ne de seste özel olarak harika diyebileceğimiz bir şey yok, fakat anlatılan hikaye aşırı derecede güçlü ve büyüleyici.

Bu video biz pazarlamacılara hikaye temelli düşünmemiz için harika bir ders niteliğinde. Sadece anlatmak istediğiniz bir hikaye olduktan sonra onu nasıl çekmeniz ve bir videoya dönüştürmeniz gerektiği ile ilgili fikir yürütebilirsiniz. Etkileyici bir hikaye oluşturmak için, markanız hakkındaki tüm özel noktaları, marka kültürünüzü ve komünitenizi düşünün.

Bu herkesin ve her markanın anlatmak isteyebileceği harika bir hikaye.

Chubbies’den “İpte sallanarak Beer Pong”

Yaptıkları her şey de sanki Cuma günüymüş hissini uyandırıyorlar. İşte Chubbies’in pazarlama ve video içeriğinde verdiği şey bu ve bu yaptıkları oldukça başarılı şekilde işliyor.

Örneğin “İpte sallanarak Beer Pong” videolarını ele alalım. Bu video tek başına Facebook’ta 21 milyon görüntülenme, 65 bin yorum ve 98 bin de beğeni topladı.

Alınacak Dersler

Chubbies tam olarak kitlelerinin kimlerden oluştuğunu ve boş zamanlarında ne yapmaktan hoşlandıklarını biliyor. Bu şekilde iç pazarlama kişileri oluşturarak, kullanıcılarının düzenli şekilde görmek isteyebileceği türden videoları da ortaya çıkarmış oluyorlar.

Pazarlamada, biz pazarlamacıların ilginç bulduğu sosyal medya içerikleriyle kullanıcıların ilginç bulduğu içerikler arasında ince bir çizgi bulunuyor. Zor olan ikisini birbirinden ayırmak ve izleyicilerinizin isteklerini ön plana koymak.

Kitlenizin mümkün olduğu kadar zihnine girin. Tutkuları neler? Onları geceleri ne uyanık tutuyor? Onları mutlu eden şeyler ne? Markanız hangi tür problemlere çözüm olabilir?

BuzzFeed’den “Canlı Dans Yarışması”

Dans yarışmasına katılmak isteyen var mı?

BuzzFeed bu harika dans yarışmasını sokaklara taşıyarak Facebook Live’da 2,500 beğeni, 15,000 yorum ve 213,000 izlenme elde etti.

Çıkarılacak Dersler

Canlı videolar şimdilerde video pazarlamadaki en sıcak trendlerden birisi, özellikle de Facebook Live. BuzzFeed Facebook Live’ı aktif katılımlı olacak şekilde kitlesiyle etkileşime girmek için kullandı – “canlı” televizyon şovlarında olduğu gibi.

Dans yarışmasında BuzzFeed kendi paylaşımı altına yaptığı yorumda kullanıcılardan belirli dansçıların 1 ile 10 arasında performanslarını derecelendirmesini istedi. Tüm video boyunca etkileşim sağlamak için çok zekice kurgulanmış bir yöntem diyebiliriz. Bu sayede sonuçları kitlelerinin kararına bırakarak videonun seyredilme süresini arttırıyorlar.

Live video çekeceğiniz zamanlarda, yayın akışına kullanıcıların da katılabileceği bir şekilde planınızı yapın. Sorular bunu yapmanın en iyi yollarından birisi, ayrıca bir sunucu firmanıza veya endüstriye ilişkin komik fikirleri de bu yayınlar sırasında dile getirebilir.

Hadi Toparlayalım!

Tüm bunlardan çıkaracağımız temel bilgi, video pazarlamanın yeni ve ilginç içerikler üretmenin en inanılmaz yollarından birisi olduğudur. Üstelik sosyal medyada etkileşimi de arttırabilir. Şimdi kullanıcılarınızın en çok nelerden hoşlandığını bulmak için deneyler yapmanın tam vakti.

Sosyal medya düzenli bir şekilde gelişiyor ve biz pazarlamacılara da onunla uyumlu bir şekilde hareket etmek düşüyor.

Sosyal medya ve içerik pazarlama için bu yıl hangi tür içerikleri hazırlamayı düşünüyorsunuz?

Hangi tür video üretim araçlarını denediniz? Bu listede bahsi geçen herhangi bir aracı veya kaynağı kullandınız mı?

Sizin video pazarlama ile ilgili edindiğiniz deneyimleri duymaktan ve sizden geri dönüşler almaktan mutlu olurum!

Kaynak: https://blog.bufferapp.com/video-marketing

 

 

 

 

 

 

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir