4K video kalitesi, online video üretenler için önemli mi?


4K video’lar son birkaç yıl içinde yaygınlaşmaya başladı. Sinema salonlarına çoktan girip yer etti ve televizyonlarda da yer etmeye başladı ama peki online videolar için ne diyebiliriz? 4K video formatı şu an YouTube, Vimeo, Netflix ve Amazon tarafından desteklenmekte. Ve daha birçoğu bu formatı destekleme yönünde ilerliyor ama 4K video yayınına başlamadan önceki en büyük engeller; maddi anlamda üreticilere üretim masrafı ve izleyiciler için de bant aralığı sorunları getirmesidir.

Google, Chrome üzerinde yapacağı algoritma değişikliğiyle 4K videoları daha erişilebilir kılacak. Tabi Google fiber altyapısına erişecek kadar şanslıysanız bant aralığında ki büyük değişimi anlatmaya gerek yok. Peki bu zamana kadar söylenen her şeyden sonra bugün Web içeriğinizi 4K ile üretmeli misiniz?

4K üretim kalitesi gerçekten gerekli mi?

Özellikle online video için nelerin dikkate alındığına bakabiliriz. Çözünürlük kesinlikle bir etki yaratıyor ama her daim, tekrar tekrar duyduğumuz gibi yararlı içerik ya da eğlendirici içerik hazırlamak video çözünürlüğünden daha büyük bir arz ediyor. Bunları bir sıralamaya sokacak olursak: ışık, ses, alan derinliği ve daha bir çok video çekim endişeleri ve 720p üzerinde olan herhangi bir çözünürlük ortalama seyirciye gereksiz gelmeye başlıyor.

İzleyiciler tabi ki 4K video izlemek isteyebilirler ama videoları yeteri kadar hızlı yükleyemeyebilirler ya da aradaki farkı söyleyemeyecekleri bir alet üzerinden videoları izliyor olabilirler. Aslında, Google’ın kendi “Video Kalite Raporu” ISP’inizin en azından 720p çözünürlüğü yükleyip yükleyemediğini ölçer. YouTube 720p’den daha yüksek çözünürlüğü destekleyebilir ama ana odak noktaları ultra yüksek 4K çözünürlük üzerine değildir.

4K video çekimi yapmamanın en büyük nedenlerinden biri zaman ve bir diğeri de video dosyalarını tutup ve işlemek için gereken saklama alanıdır. Bu zaman, videonuz için başka şeyler yapmak için harcanabilir;

  • Anahtar kelimeler,
  • Tanım,
  • Tagler,
  • Başlık,
  • Thumbnail,
  • Video transcript.

Bu konular üzerinde, daha çok araştırma ve güncelleme için üzerine zaman harcanabilir.

Kaynakları, editleme ya da içeriğinizi farklı bloglarda ve message boardlarda tanıtımını yapmak için harcamak daha yararlı olabilir. Videonuzun başarılı olması için o kadar çok faktör varken 4K video çözünürlüğü endişelerinizin sonuncusu olmalıdır. Eğer ekipmana sahipseniz, ekstra saklama alanına ve işlemek için gerekli zamana, o zaman tabi ki yapın. Bir zararı olmaz, 4K içerik hazırlayarak daha yüksek bir sıralamaya sahip olabilirsiniz. 4K içerik izleyicileri arasında daha yaygın hale geldiği zaman, çok uzun süredir sonuçlarda olduğunuz için SEO açısından hafif bir yükseliş sağlayabilirsiniz.

Ama en sonunda izleyiciler bir süreliğine 4K videonuzu ya izlemeyecek ya da izleyemeyecek. Çoğu izleyici 1080p çözünürlükte bile izlememekte, özellikle YouTube üzerinden izliyorlarsa. Tercih ettiğimiz çözünürlük ne olursa olsun, YouTube, genellikle izleyicilerine daha akıcı bir deneyim yaşatabilmek için video içeriğini daha düşük bir video kalitesinde izlettirmektedir.

Video alanı ve özellikle sosyal medya alanları pazarında üstünlük sağlamak için pazarda ilk olmanın en büyük destekçilerinden olmuşumdur. Ama gelin görün ki, YouTube’un 4K video formatını sunmaya başlayalı 5 yıl olmasına ve yapılan geliştirmelere rağmen pazar buna henüz hazır değil.

Kaynak: http://tubularinsights.com/4k-video-content/

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir