Maksimum Yerel SEO Etkisi için 10 Video Pazarlama İpucu


Video seo

 

blank

Video seo Video pazarlama kategorisi için yerel işletmelerin yerel arama motoru optimizasyonu açısından gözden kaçmış bir kategoridir. Çekim ekibine sahip olmayan birçok KOBİ için video üretmek korkutucu olabilmektedir. Aslında görsel-işitsel bir içerik hazırlamak düşündüğünüz kadar çaba sarf etmenize gerek duymaz ve video üretimi pazarlama stratejisi açısından göz ardı edilemez. Video içerik ürettiğinizde ve düzgünce optimize edildiğinde, yerel anahtar kelimelerde sıralanmaya başladıkça sonuçların ödüllendirici ve bağımlılık yaptığını göreceksiniz. Video pazarlama çabalarınızı maksimize etmeye yardımcı olmak için, işlerinizi video ile tanıtırken düşünmemiş olabileceğiniz bazı ipuçlarını aşağıda derledik.

  1. YouTube kullanın

Eğer halen bilmiyorsanız, YouTube Google’a aittir. Bu yüzden işletmeniz için bir YouTube kanalı oluşturmanız ve YouTube için videolar üretmek çok iyi bir fikir olabilir. Çok küçük bir optimizasyon ile videolarınızın hemencecik Google’da nasıl sıralandığına şaşırırsınız. En başta yüklemek için onlarca videonuz yoksa bile işletmeniz için bir kanal kurup yüklemelere başlamanız gerekir. Ayrıca kanalınızda markanızı belirterek ve yerel anahtar kelimeleri kullanarak güzel bir açıklama yazmalısınız. Sitenizi Youtube kanalına ve aynı şekilde YouTube kanalınızı sitenize linklemeyi unutmayın, böylelikle Google video içeriğinin sahibinin kim olduğunu anlayabilir.

  1. Videoları Açıklandırın

Anahtar kelimelerinizi video içeriğine eklemenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Videolarınızı açıklandırmak, video içeriğinize yerel SEO değeri eklemenin çok kolay bir yoludur. Piyasada videonuza dakikası yaklaşık 1 dolara açıklama (kopya) ekletecek fiyatı uygun bir sürü servis var. Bizim kullandığımız servislerden biri “Speechpad”tir ki kopyalama ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde giderecektir. Bu kopyaları YouTube’un açıklama kısmında kullanabilirsiniz, kopya dosyası olarak YouTube’a yükleyebilirsiniz, blogunuzda kullanabilirsiniz ya da kopyaları tekrar amaçlandırarak birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz.

  1. Video Başlıkları Oldukça Önemli

Google için videonuzun ne hakkında olduğunu anlamak için video başlıklarınız sitenize verdiğiniz başlıklar kadar önemlidir. Ürettiğiniz her video için en açıklayıcı başlığı bulduğunuzdan emin olmak için fazladan biraz zaman harcayın. Genelde ürettiğiniz her video için belirli anahtar kelime ifadesi kullanmanız gerekir ve o ifade başlıkta kullanılmalıdır. Başlığa, markanızın ya da firmanızın ismini ekleyip ya da eklemeden yerel telefon numaranızı eklemek bile yerel bazı SEO değerleri kazandırır.

  1. Alıntınızı Video Açıklamasına Ekleyin

Bu ipucu Youtube optimizasyonu için olmazsa olmazdır! Her bir videonuza açıklama kısımlarında alıntıları dâhil edin. Bunun anlamı firma ismini, adresini ve telefon numaranızı internette işletmeniz için nasıl gözüküyorsa standart formatta listelemektir. Google bu açıklamaları işletme internet sitenize backlink formunda görecektir. Bu basit adımı atlamayın ki sadece kısa bir zamanınızı alır ve video içeriğinizi Google crawlerı için güçlü bir yerel sinyal yapmak için çok önemlidir.

  1. Video Açıklamasına Site Linki Ekleyin

Birisi sizin videonuzu izliyorsa, onların müşteri olarak nereye gitmelerini istersiniz? Açıkçası umarız ki video açıklama kısmına eklediğiniz telefon numarasından sizi ararlar. Birçok kullanıcı alıcı seviyesine çıkmadan önce baktıkları konu üzerinde daha çok bilgi isterler bu yüzden sitenizin alakalı linkini video açıklama kısmına eklemeniz gerekir. Alakalı bir site sayfanız yoksa anasayfanızı linklemeniz kabul edilir ama imkânınız varsa hedef kitleye daha çok hitap etmek istersiniz. Domaininiz üzerinden site sayfasına link vermeniz, ziyaretçileri yakalamanız ve onları videonuzla alıcı seviyesine çıkarmak için etkili bir yöntemdir.

  1. Açıklama kısmında Videoya link verin

Bu strateji, SEO alanında otorite kabul edilen ve internet pazarlama alanında saygı duyulan birinden alınmıştır. YouTube’a video yükledikten sonra size verdiği linki video açıklama kısmına ekleyebilirsiniz. Bu konu hakkında “Neden video linkini aynı videonun açıklama kısmına eklemeliyim?” diye düşünebilirsiniz ki bu da mantıklı bir sorudur. Bu konuda bize güvenin bu yapacağınız strateji video değerini yükselterek daha iyi sıralanmasını sağlayacaktır. İster inanın ister inanmayın bu stratejiyi denemek size zarar vermeyecektir ve ilerde nasıl sonuçlandığını bize de haber verin.

  1. Video konumunu YouTube’da ayarlayın

YouTube videoların platformda nasıl yönetildikleri konusunda birçok değişiklik yapmaktadır. Video yöneticilerinde o kadar sık değişiklikler yapıyorlar ki, yerel bir SEO prosedürü oluşturmak zordur. Bununla birlikte, şu anda video yöneticisinde “Bilgi ve Ayarlar” başlığı altındaki “Gelişmiş Ayarlar” altında “Video konumu” ayarlama seçeneği sunuyorlar. Sizlere bu işlemi yapmayı ve ayrıca Google için de işletme adresinizi de başka bir yerel adres olarak kaydetmenizi öneririz.

  1. Videolara Backlink Ekleyin

Bir YouTube videosu sıralanması az çok site sıralanmasına benzer: sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyonu dahildir. Videolar da web siteleri gibi backlinke ihtiyaç duyar. Pek çok yerel SEO yetkilisi size, bir YouTube videosuna basit bir backlink gelmesinin etkileyici sonuçlar doğuracağını söyler. Videolarınız da dâhil tüm içerikleriniz için her zaman en kaliteli backlinklerin peşinden koşmalısınız. Şunu unutmamak gerekir ki eğer çok kaliteli ve zengin içerikli videolar sunuyorsanız otomatik olarak yüksek kaliteli backlinkler elde edeceksiniz çünkü insanlar içeriklerinizi paylaşmak isteyeceklerdir. Şunu unutmayın ki, YouTube videolarınıza gelen bağlantıların bir şekilde web sitenize de yönlendirileceğini ve işletmenizin genel online değerine katkıda bulunacağını bilebilir.

  1. Basın Bültenlerinde Video Kullanın

İşiniz için basın bültenleri yayınlıyorsanız ve bültenlerin içine video dahil etmiyorsanız büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Basın bültenlerine dahil edilmiş videoların çok iyi sıralanma potansiyelleri vardır. Bu sadece basın bülteninizi zenginleştirmekle kalmayıp ayrıca yüksek otorite basın sitelerinde videonuzun daha iyi sıralanmasına destek olacaktır. Ama bu stratejiyi kullanırken; basın bültenlerinizin haber değeri olduğundan ve videonuzun konu ve içerik bakımından kaliteli olmasına dikkat edin.

  1. Daha fazla geri dönüşüm için kendi paylaştığınız videolar hazırlayın

Birçok video arama motoru sonuç sayfasında sıralanırken YouTube sayfasına linklenir. Bu harikadır ama ya iş web sitenize linklenen bağlı SERP listelenmeleriniz varsa ne olacak? Kullanıcınızı her türlü gerekli bilgilerin içerildiği ve harekete geçirici videonuzu sunmak varken, rakiplerinizin videoları olduğu kullanıcınızın dikkatini kolaylıkla dağıtabilecek YouTube’a göndermek istemezsiniz. Amazon s3 hosting servisi ve video site haritalarını kullanarak kendi videolarınızı çekebilir ve direkman SERPlerden videoları daha iyi dönüştürebilirsiniz. Bu gelişmiş bir strateji ama çok etkilidir ve yerel işletmeler için video pazarlamasını bir üst seviyeye taşımaktadır.

Yukarıdaki ipuçlarından da görüleceği gibi video pazarlamasıyla alakalı yerel SEO için bir sürü potansiyel bulunmaktadır. Eğer halen kuşku içerisindeyseniz, kendinize kaybedecek neyim var diye sormaya değer. Bu stratejilere bir şans tanıyın ve işletmeniz için işe yararsa devam edin ama eğer sonuçlar istediğiniz gibi değilse stratejinizi değiştirmeyi denersiniz. Video pazarlama değerini kanıtlamışken yerel işletmelerin göz ardı etmemesi gereken bir konudur. İlk videonuzu yaptıktan sonra gün geçtikçe işlerin daha kolay hale geldiğini göreceksiniz.

Kaynak:  https://www.brightlocal.com/2013/05/10/10-video-marketing-tips-for-maximum-local-seo-impact/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir