Yaygın Video Pazarlama Hatalarından Kaçınmanın 8 Yolu


Yaygın Video Pazarlama Hatalarından Kaçınmanın 8 Yolu

 blank

Ürünlerinizi kullanan insanlar hakkında hikayeler anlatın ve bunları kullanmalarından elde ettikleri yararlar üzerine odaklanın.

 

Video pazarlama, eskiden pahalı ve fazla zaman alan bir işti, ancak profesyonel video üretim cihazlarındaki gelişmeler, akıllı telefon teknolojisi ve YouTube gibi platformların kullanım kolaylığı sayesinde neredeyse herkes bir video pazarlamacı olabilir. Sonuç olarak, Outbrain’e göre, bu durum çevrimiçi pazarlamacıların, yüzde 87 gibi şaşırtıcı bir oranda video içeriği kullanmalarına yol açtı.

 

 

Daha hızlı, daha kolay ve daha ucuz demek her zaman yüksek kalite anlamına gelmez, ancak kaliteli videolar oluşturmanızı sağlamak için uygulamanız gereken birkaç basit adım var. RutzRoberts Productions’dan Juan Rutz ve Martin Borer, bu yazı için video pazarlamacıların yaptığı sekiz yaygın hatayı ve onlardan nasıl kaçınılacağını ele aldı.

 

  1. Aşırı ısrar ile ürün satmak

Aşırı ısrar ile ürün satmak ilk buluşmada evlenme teklifi etmeye benzer.

 

Evet, bu yöntemle başarılı olabilirsiniz. Ancak bu çok düşük bir olasılıktır. Fakat adım adım ilerleyerek bir ilişki kurarak başarılı olmanız daha olasıdır. Teaser videoları oluşturarak, potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek, içeriğinizi daha çok paylaşacak ve sürekli bir ilişkinin temellerini atacaksınız.

 

  1. Videolar bir kampanyanın parçası değildir

İlk izlenim yaratmak için için yalnızca tek şansınız olabilir. Bunun sonucu olarak birçok şirket, müşteri tabanına “aşırı yükleme” yaparak kendileri hakkında gereğinden fazla bilgi verme ve kendilerinden bahsetme eğilimindedir. Bunun yerine mesajınızı hızlı bir şekilde verin ve izleyicinizin oldukça kısa olan dikkat süresini tüketmeden işin geri kalanını onların hayal gücüne ve merakına bırakın.

 

Juan ve Martin, kampanyaların her seferinde gidilen bir yol olduğunu söylüyor. Şirketler, beş dakikalık tek bir video hazırlamak yerine, toplamda beş dakikayı geçmeyecek 30 saniyelik bölümlerden oluşan 6 video ve 2 dakikalık videolar kullanarak çok yönlü bir yaklaşım üzerinde odaklanmalıdır. “Marine etkisi” adını verdikleri bu yöntemle, verilmek istenen mesaj daha etkili bir şekilde aktarılır. Bu yöntemle, izleyicilerin dikkat süresi hiç olmadığı kadar yoğundur, dolayısıyla kısa, bilgilendirici, eğlendirici bir noktaya ihtiyaç duyulur.

 

Duygusal bir bağ oluşturun, onlara ilham verin ve daha fazlasını talep etmeleri için izin verin.

 

  1. Zayıf Başlık ve SEO

İçeriğin yanı sıra iyi bir başlık belirlemek de çok önemlidir. İlginç başlıklar ve etkili bir etiketleme, SEO’yu maksimize etmek ve görüntülenme sayınızı arttırmak için gereklidir.

 

Kimsenin bulamadığı harika bir videoya sahip olmak hiç bir işe yaramaz ve tüm üretim çabalarını işe yaramaz kılar.

 

  1. Uyumsuz (Ahenksiz) İçerik

Video pazarlama sadece görsel imgelerden ibaret değildir. Etkili videoların tümü, görüntüleri en iyi ses ve metinle bir ahenk içinde sunar. Bu bileşenlerin tümü videonuzu üretirken dikkate alınmalıdır. Her şeyin düşünüp taşınılarak önceden planlanması gerekir.

 

Kelimelerin kullanımı, ses tonu, ekranın bölümlü kullanımı ve içeriğin tümü yapımınızın çekiciliğinde önemli rol oynar.

 

  1. İnsanlara değil ürünlere odaklanın

Gerçekler anlatılır fakat hikayeler satar! Bu yüzden videonuzda ürünlerinizle ilgili bir gerçek listesi oluşturmayın. Ürünlerinizi kullanan insanlar hakkında hikayeler anlatın ve bunları kullanmalarından elde ettikleri yararlar üzerine odaklanın. İyi anlatılmış bir hikaye, insanları daha fazla bilgi için araştırmaya iter.

 

 

  1. Videonun Gücünden İstifade Edememek

Bir resim 1000 kelimeye eşdeğerse, iyi hazırlanmış bir videonun – yalnızca 30 saniyelik bir videonun bile – karşı tarafla kuracağı iletişimi hayal edin. Ancak videolarınızın doğru içeriği ve doğru özü betimlediğinden emin olmalısınız. Juan ve Martin, videoların hepsinin bir üslubu olduğunu söylüyor. Aslında, düşündüğünüzün aksine, üslup içerikten daha önemlidir. Markanız için özgün olan, mesajınızı güçlendirecek ve hedeflediğiniz kitleye etki edecek uygun üsluba sahip olmanız gerekir.

 

  1. Mevcut sosyal medya platformlarının yetersiz kullanımı

Youtube harika bir platform ama bu mecradaki tek seçenek değil. Videolarınızı Facebook, LinkedIn, Twitter ve Instagram gibi tüm platformlarda yayınlayarak yalnızca erişiminizi değil, SEO’nuzu da en üst düzeye çıkarın. Bu videonuzu Youtube’a yükleyip ardından linkini diğer platformlara kopyalayıp yapıştırmak anlamına gelmez. Videonuzu Facebook gibi platformlara yüklediğinizde, sadece Youtube videonuzun linkini paylaşarak elde ettiğiniz görüntülenmenin 2 katını elde edersiniz.

 

Ve e-postaları unutmayın. Yayınlanmış araştırmalara göre, e-postalarınıza video eklemek tıklanma oranlarını yüzde 200 ila 300 arasında arttıracaktır.

 

  1. Videoların çok uzun olması.

Derhal tatmin olmak isteyen ve düşük dikkat süreli bir dünyada yaşıyoruz. Bu cümlede, kitlenizi geniş kapsamlı, eğlendirici, ancak sınırlı bir aşamada yakalamak için gereken sihirli formül yatıyor. Bu, video pazarlamanın karakteristik bir özelliği haline gelmiştir.

 

 

Bu yaygın hatalardan kaçınmak, hedeflediğiniz kitleniz ile iletişim kurarak web sitenize trafik çekmenizi ve satışları arttırmanızı sağlayacak bir video pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/287011

 

 

 

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir