Video Pazarlamanızın ROI’sini (Yatırım Getirisi) Nasıl İzleyebilirsiniz


blankVideo Pazarlama

Pazarlama videolarınızın ROI’sini (yatırım getirisi) ölçmek için mi uğraşıyorsunuz?

Videolarınızdan kaynaklanan satışları izlemenize yardım edecek araçlar mı arıyorsunuz?

Basit bir sistem ve bir kaç araç kullanarak video kampanyanızın işe yarayıp yaramadığını ortaya çıkarabilirsiniz. Bu yazıda, video pazarlama çalışmalarınızın ROI’sini nasıl izleyip ölçebileceğinizi bulacaksınız.

#1: Kampanya Maliyetlerinizin Bir Özetini Çıkarın

 

Biraz zaman ayırın ve video pazarlama kampanyanızın bütün tahmini maliyetlerinin eksiksiz bir dökümünü çıkarın; kampanyanın promosyonu için harcayacağınız pazarlama saatlerini de buna dahil edin.

 

Kampanyayı kendiniz yönetiyorsanız, tahmini harcamaların üzerine en az %20 fazladan pay ekleyin. Bu pay, yeniden çekim yapmak durumunda kalmanız veya montaja daha fazla yatırım yapmak istemeniz gibi beklenmedik masraflar için kullanılacaktır.

 

Her şey dahil video pazarlama paketleri sunan video pazarlama şirketleri olduğunu ve bunun maliyet özeti çıkarma işini çok daha kolay ve etkili hale getirebileceğini de aklınızda bulundurun.

#2: Finansal Kırılma Noktasını Tespit Edin

 

Başa baş gelmeniz için video pazarlama kampanyanızdan ne kadar satış yapmanız gerektiğini düşünün. Başa baş rakamınıza ulaştıktan sonra gerisi tüm kâr olacaktır. Ama önce o rakamı bulmanız lazım.

 

Videonuzun üretim maliyetini bildiğiniz anda, kârınızın da nerede başlayacağını bilmiş olacaksınız. (Görsel: Shutterstock)

 

Bunu çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Örneğin, video pazarlama kampanyanızın aylık $5.000 bütçesi varsa, aylık satışlarınızın $5.000’dan fazla artmasını beklemelisiniz. Ortalama bir satışınız $100 ise, videonun maliyetini çıkarmak için en az 50 satış yapmanız gerektiğini baştan bilmiş olursunuz böylece.

 

Satışlarınızı (ve diğer metrikleri) sadece aydan aya değil yıldan yıla da izleyerek mevsimsel değişimlere göre düzeltme yapmanız da gerekiyor.

#3: Video Kampanyanızdan Gelen Satışları İzleyin

Buraya kadar kolaydı, ama şimdi video kampanyanızdan gelen geliri diğer pazarlama etmenlerinden gelen gelirden ayırt etmeniz gerekiyor.

 

Video kampanyanızı diğer pazarlama faktörlerinden ayırmak için en başta yapabileceğiniz şey, videonuzdan size gelen ve sonra da bir şey satın alan insanları izlemek olacaktır. Bunu yapmak için videolarınıza özel linkler gömmenizi sağlayacak web araçları kullanın.

 

Hangi satışların video izlemeden kaynaklandığını size söyleyecek araçlar kullanın. (Görsel: Shutterstock)

 

Buradaki araçların bütün satışlarınızı izleyemeyeceğini unutmamalısınız. Videonuzu görüp de ileriki bir zamanda alım yapan veya standart yolların dışında alım yapan insanlar her zaman olacaktır; bu nedenle gerçek ROI’yi bulmak için satışlarınızı hafif şişirmeniz gerekecek. Tabii ki bütün bunlardan kazancınız, videonuzun en az bu kadar para getirdiğini bilmek.

 

Bu araçlardan isterseniz her hangi birini ayrı kullanın, isterseniz de daha kapsamlı bir video pazarlama kampanyası analizi için hepsini birlikte kullanın.

 

Brandwatch, şirketinizin marka farkındalığını ölçmenizi kolaylaştırıyor. Bu araç sayesinde insanların markaya nasıl baktığını tespit edebilir ve kampanyanızın işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz, veya pozitif ve anlamlı bir şekilde marka farkındalığı oluşturup oluşturmadığınızı belirleyebilirsiniz.

 

Clicky, web sitesi ziyaretçilerini pazarlama segmentlerine göre ayrıştırmanızı ve canlı olarak aktivitelerini izlemenizi sağlıyor. Videolarınızı kendiniz host ediyorsanız eğer (bir servis sağlayıcıya yüklemek yerine), izleyici kitlenizin daha net bir resmini çıkarmak için bu ideal bir yöntem. İzleyici demografik bilgilerini bilmek ROI ve farkındalığı belirlemede önemli olabildiği gibi, belli bir stratejinin niye çalışmadığı hakkında fikir de verebilir (tamamen yanlış bir demografik kitleyi hedef alıyor olabilirsiniz mesela).

 

Wistia, bulabileceğiniz en gelişmiş video analiz paketlerinden birini sunuyor. Bu araç demografik bilgileri sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcı etkileşimini doğrudan izleyebiliyor. İzleyicilerin ne kadar süre izlediğini ve izleme bittikten sonra hangi eylemleri yaptıklarını görebiliyorsunuz. Buna yapmış oldukları alış verişler de dahil. Wistia, satış huninize (funnel) entegre olabilir ve video pazarlama sonuçlarınızı optimize etmenizi sağlayacak hayati bilgiler verebilir.

 

YouTube, YouTube Insights gibi, izleyici kitlenizi demografik bilgilerine göre gruplara ayıran ve outgoing tıklamaları izleyen analitik hizmetleri sunuyor. Pazarlama yönlendirmelerini doğrudan YouTube videolarınıza gömebilir ve böylece izleyicilerinizi doğrudan bir satış mecrasına kanalize edebilirsiniz.

#4: Video Pazarlama Kampanyalarınızı Geliştirin

 

ROI’nizi ölçtükten sonra şimdi de onu iyileştirmenin yollarına bakalım. Her pazarlama kampanyasının büyüyüp gelişmesi için zamana ihtiyacı vardır; ama metriklerinizi iyileştirmek için kullanabileceğiniz bazı taktikler var. Video pazarlama kampanyaları da bu yönüyle pek farklı değil. Onlar da diğer pazarlama kampanyalarında gerekenler gibi yönetim, optimizasyon ve analizler gerektiriyor.

 

Video pazarlamanızın ne kadar etkili olduğunu keşfedin. (Görsel: Shutterstock)

 

Analizlerinizi tekrar gözden geçirerek ve kendinize bazı kritik sorular sorarak işe başlayın:

 

Kampanyanız temel demografik kitlenizi hedef alıyor mu? Video demografik bilgileriniz geldiğinde, ilgili kitlenizin demografik bilgileri hakkında daha iyi bir fikriniz olacaktır. Artık bundan sonra daha detaya inip bu demografik profili doğrudan hedef almaya başlayabilirsiniz.

 

Temel demografik kitlelerinizden her hangi biri bu kampanyaya negatif tepki veriyor mu? Örneğin kampanyanız 20 – 30 yaş arası erkek demografisinde negatif sonuç veriyor olabilir. Eğer bu, satış yapmak istediğiniz bir kesimse, nedenini bulmanızda fayda olacaktır.

 

İzleyiciler video pazarlamanızı terk ediyor mu? Evet ise, niye? Pazarlamada terk, mutlaka olacaktır. İnsanlar video havasında olmayabilir, veya yanlış bir linke tıklamış olabilirler. Ama büyük rakamlarda terk gözlemliyorsanız, sebebini araştırma zamanı gelmiş demektir. Wistia gibi bir araç kullanarak insanların videoyu tam olarak nerede bıraktığına bakabilir ve bazı sonuçlar çıkarmaya çalışabilirsiniz.

 

Video pazarlama kampanyanız müşterilere net bir eylem çağrısı sunuyor mu? Video izleyicileriniz müşteriye dönüşmüyorsa, insanlar bundan sonra hangi adımları atmaları gerektiğinden emin olmayabilir. Bir sonraki adım daha fazla bilgi istemek veya başka bir videoyu izlemek gibi basit bir şey bile olsa, video pazarlamanız çok net bir şekilde izleyicilerin bir sonraki eylemini belirtmeli.

 

İzleyiciler, markanızla etkilişime geçmeye devam ediyor mu? İki çeşit izleyici vardır: videonuzu bir kere görüp yoluna devam edenler ile, markanız ile bir bağ oluşturup etkileşime devam edenler. Etkileşimi geliştirmeye çalışmalısınız. İzleyicileriniz tıklayıp ayrılıyor ve bir daha da geriye dönmüyorlarsa, sosyal medya görünürlüğünüzü artırmayı ve kullanıcılarla etkileşimi teşvik etmeyi düşünebilirsiniz.

 

ROI’nizi artıracak ayarlamalar yapın. (Görsel: Shutterstock)

 

Yukarıdaki sorulara cevap vererek hangi alanlarda geliştirmeye ihtiyacınız olduğu konusunda somut bir fikir edinin. Bundan sonra artık yapmanız gereken bölünmüş sınama (split testing) veya A/B testi. Yeni pazarlama stratejilerini eskilerinin yanında test edin ve hangisinin daha iyi sonuç verdiğini bulun. En etkili, en iyi stratejileri iyileştirmeye devam edin; sonunda geri dönüşünüzde anlamlı bir artış göreceksinizdir.

 

Sonuç

 

ROI’yi ölçmek karmaşık bir iş olmak zorunda değil. Eğer genel bir gelir değerlendirmesi yapmak istiyorsanız bütün yapmanız gereken videonuzun maliyetini ayrıştırıp çıkarmak ve satışlarınızın ne kadar arttığını bulmak. Daha kapsamlı bir gelir tablosu istiyorsanız, izleme ve analiz araçları kullanın. Hadi, hemen ölçmeye başlayın!

Siz ne düşünüyorsunuz? Video pazarlama kampanyanızın ROI’sini ölçmek için bu taktikleri kullanmış mıydınız? Sizin işinizde hangileri iyi sonuç verdi?

Düşüncelerinizi aşağıda  yorumlarda paylaşın.

 

Kaynak: http://www.socialmediaexaminer.com/how-to-track-the-roi-of-your-video-marketing/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir