Video Pazarlama Neden Pazarlama Dünyasının Yeni Gözdesi?


Video Pazarlama Neden Pazarlama Dünyasının Yeni Gözdesi?

blank

Video pazarlama, internet devlerinin sosyal entegrasyonu ve yatırımları sayesinde pazarlama dünyasının yıldızı konumuna geldi. Tüm büyük firmaların, müşterilerine ulaşmak, onlarla aralarında bağ kurmak ve onları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için kullandıkları pazarlama planlarında hayati önem taşımaya başladı.

İnandırıcı gelmiyor mu? İşte size bunu ispatlayacak bazı istatistikler. Syndacast’a göre, 2017’nin tüm internet trafiğinin %74’ü video olacak. Sadece bu değil, çalışmalar gösteriyor ki, bir e-mail’in konu kısmında “Video” kelimesinin kullanılması, açılma ihtimalini %19 arttırırken, tıklanma oranlarını %65 arttırıyor ve aboneliği iptal etme oranını %26 düşürüyor. Twitter’a göre, videolar ve fotoğraflar en çok retweet’i alıyorlar.

Aşağıdakiler videoların bu denli popüler olmasını etkileyen bazı önemli faktörler:

Facebook Video Stratejisini Güçlendiriyor

2015’te yedi ay kadar bir süre içerisinde, Facebook video izlenme oranı ikiye katlanarak gün başı 4 milyardan 8 milyara çıkmıştı. Video izlenmelerindeki bu muazzam artış, video pazarlamadaki inanılmaz potansiyeli gösteriyor. Facebook geçen sene kullanıcılarının haber akışını gezerken video izlemelerine izin veren “Picture in Picture” özelliğini ortaya çıkarmıştı. Facebook ayrıca, izleyicilerin sadece kendi ağları tarafından paylaşılan videoları izlemelerini sağlayan özel bir video akışını test ediyor. Facebook video altyapısını geliştirmek için çaba sarf ederken, firmalar da onun potansiyelini kullanmak için çabalıyor.

SEO Avantajları

Videoların, arama sonuçlarına direkt olarak etkisi var. Arama motoru algoritmalarının, video da içeren zengin medya içeriklerine öncelik verdiği bilinen bir şeydir. Bunlara da ek olarak, Google’ın Youtube’un sahibi olması da videoların popülerliğini etkileyen önemli bir faktör. Google, kullanıcılarına anlamlı bir arama deneyimi sunmak için algoritmalarını hep geliştirmeye çalıştı. Kullanıcıları tatmin etmek için, sadece aranan anahtar kelimeyle eşleşen sonuçlardan ziyade, çeşitli sonuçlar gösteriyorlar. Bunun sonucu olarak artık sonuçlarda videolar üst sıralarda yer alıyor.

Hem Göze, Hem Beyine Kolay

Dijital dünyada içerik bakımından kıtlık olmuyor. Aksine insanlar beyinlerinin işleyemeyeceği kadar çok bilgi yağmuruna tutuluyorlar. Videolar, aşırı bilgi yüklemesinden boğulan bir dünyaya adeta temiz hava gibi geliyor. Beyin için, bir yığın yazıdan ziyade görsel bir içeriği işlemek çok daha kolay. Bu yüzden videolarla etki yaratmak da çok daha kolay.

Yayılma Potansiyeli

Kullanıcılar, video içeriği paylaşmaya diğer içerikleri paylaşmaktan daha fazla eğilimliler. Video, firmalar ve profesyonellerin vizyonlarını, uzmanlıklarını, ürünlerini, hizmetlerini, firmayla ilgili haberlerini ve duyurularını geniş kitlelere yaymak için mükemmel bir araç.

Bir Taşla Bir Sürü Kuş

Hangi aşamada hangi amaçla müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız isteyin, videolar yardımcı olacaktır. Eğitim, eğlence veya marka farkındalığını arttırmak, bunların hepsi videolarla elde edilebilir. Bugünlerde giderek daha fazla insan bir satın alma gerçekleştirmeden önce kendilerini ilgili konuda ürün incelemeleriyle ve blog güncellemeleriyle eğitiyorlar. Animoto’nun araştırmasına göre tüketicilerin %96’sı, çevrimiçi satın alım yaparken videoları faydalı buluyor. Dahası, %58’i video üreten firmaları daha güvenilir buluyor.

Videolar trafiği ve bağlılığı arttırıyor, bilgiyi diğer tür içeriklerden daha iyi iletiyor ve firmaya ve ürünlerine güven kazandırıyorlar. Tüm bunları düşününce, videonun neden bütün firmaların pazarlama stratejilerinde kritik önem taşımaya başladığı anlaşılıyor.

 

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/swati-joshi/why-video-marketing-is-th_b_9230342.html


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir