Video Pazarlama Neden Her Markanın Önceliği Olmalıdır?


Video Pazarlama Neden Her Markanın Önceliği Olmalıdır?

blank

SEO, hedef kitlelerine erişebilmek isteyen tüm markaların, pazarlama planlarının temel konusu olmalıdır. Bununla birlikte video SEO ve video pazarlama genelde yan bir satış kanalı olarak görülmektedir. Arama motoru optimizasyonu stratejileri genelde toplam arama sonuçlarının %X’lik kısmı şeklinde bir odaklanmaya sahipken, bununla birlikte internetin 2. en büyük arama motoru –YouTube – gözden kaçar veya bu alana çok düşük miktarda kaynak ayrılır.

18-34 yaş arası kişiler günümüzde geçmişte olduğundan çok daha fazla video seyrediyorlar ve video tüketimi tüm cihazlar üzerinde aldı başını gidiyor. Video içeriklere yatırım ayırmak, bu içeriklerin pazarlamasını ve reklamını yapmak her markanın dijital pazarlama stratejisinin en üstünde yer almalıdır. Bu yazımda video pazarlamanın online tanıtım açısından hangi alanlarda faydalı olabileceği üzerinde duracağım.

YouTube: Her Markanın İçinde Yer Alması Gereken Bir Alan

Konuya YouTube ile başlayalım. Dünyadaki en büyük video arama motoru ve her ay bu site üzerinden 6 milyon saatlik video seyrediyoruz. Arama algoritması Google’ın arama algoritmasıyla oldukça benzer – tek fark YouTube’da churn rate biraz daha fazla. Bu alanda başarılı olmak sadece metadata’dan ibaret değil. Google arama sonuçlarının aksine, YouTube’da linkinizin yanında müşterilerin sizi markanızla ve içeriklerinizle ilişkilendirebileceği bir logoya sahip olursunuz.

Daha sonra YouTube’un kullanıcı girişi ana sayfasına bakmamız gerekiyor. Facebook ve Twitter’daki haber akışı sayfaları gibi, bu alan da kullanıcıların üyeliklerine veya platformdaki en çok takip edilen trend içeriklere göre şekillenmektedir. Arama sonuçlarındaki küçük thumbnail’leri hatırladınız mı? Şimdilerde bu video thumbnail’ler çok daha ilgili olduğunuz konularla alakalı şekilde karşınıza çıkıyorlar. Eğer bir kullanıcı kanalımıza üyeyse bu durumda YouTube sadece bizim video thumbnail’lerimizi onlara göstermekle kalmıyor, aynı zamanda videomuz trend videolar arasına girdiği zaman diğer kullanıcılar da videolarımızı izleyebiliyorlar.

Sonuç olarak kullanıcıların zamanlarını en fazla geçirdikleri yerlere bakmamız gerekiyor, yani YouTube’un izlenme sayfalarına. YouTube videolarına en fazla trafik, ücretli reklamları saymazsak, buradan ve izlenme sayfasının sağ altındaki öneriler bölümünden geliyor. YouTube otomatik olarak videonun izlendiği siteye en baştaki 4 bölümü ayırıyor. İyi bir SEO ile bu alanlarda çok daha fazla kazanım elde edebilir ve kullanıcının videoyu seyrettiği süreçte sayfadaki yerinizi işgal etmeye devam edebilirsiniz.

blank

Özel thumbnail’ler burada da görüntüleniyorlar. Bu akıllıca seçeneğiniz video tanıtım görselleri sayesinde kullanıcıların dikkatini çekebileceğiniz anlamına geliyor. İster inanın ister inanmayın bu yazımız sadece özel thumbnail’ler hakkında değil fakat umarım sizleri video stratejilerinizi ve SEO aktivitelerinizi belirlerken onları daha fazla dikkate alma noktasında ikna etmeyi başarmışımdır.

Google: Video Pazarlama Görünürlüğe Nasıl Yardımcı Olabilir

Peki şimdi Google web arama sonuçlarına gelelim. YouTube video SEO, web aramaları açısından da önemli. Bu da elimizdeki fırsatları sadece web aramalarına yoğunlaşmaktan da öteye götürüyor. İyi optimize edilmiş aktif bir YouTube kanalının uluslararası arama sonuçlarında görüntülenme şansı oldukça yüksek. Bu strateji tek başına video SEO’nun kullanılmasını değerli kılıyor, fakat dikkate alınması gereken başka seçenekler de söz konusu. G+ profilinizi YouTube hesabınızla linklemeniz sayesinde, içeriğinizi G+ ağında otomatik olarak paylaşabilirsiniz fakat bundan da fazlası, G+’ın Google’a ait olduğu düşünülecek olursa, bu aktivite arama sonuçlarında sağ tarafta yer alan “daha fazlası” kutusunda da görüntülenecektir. Ayrıca Google “Video Sonuçları” sayfası da YouTube arama sonuçları gibi bağımsız videoları göstermek için de bulunuyor.

En iyisini en sona saklayalım, dikkatinizi Google’da birkaç ay önce ortaya çıkmaya başlayan geniş formatlı video arama sonuçlarına çekmek istiyorum. Google bir videoyu aradığınızda, arama sonuçlarında geniş thumnail’e sahip Google web arama sayfasının en üst sonuçlarında bir video gösteriyor. Bu tür sonuçların özellikle müzik aramalarında yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

blank

Markalar Video İçerik Oluştururken Mümkün Olan Tüm Verileri Kullanmalı

Geleneksel olarak TV için reklamlar hazırlar ve daha sonra bu reklamların uygun olabileceği bazı kanalları veya programları tespit ederiz (daha da fazlası var ama özünde bu şekilde). Bu genelde çalışmanın geri kalanına da genişler, basılı medya ve dijital medya çalışmaları Televizyon kanallarına yönelik çalışmanızı tamamlayıcı şekilde devam eder. Artık bu şekilde yapma zorunluluğumuzun kalmadığını sizlere söylemekten mutluluk duyuyorum!

Elimizde medya hedeflerini veya kullanıcı davranışlarını anlayabilmek için kullandığımız çok büyük miktarda veri bulunuyor. Bu verileri kullanarak çok daha akıllıca çalışmalar yapabilir ve içeriklerimizi bu çalışmalarla uyumlu olacak şekilde düzenleyebiliriz. Aşağıdaki Burger King kampanyası buna oldukça güzel bir örnektir:

Bu örnekte fark edeceğiniz üzere geniş ve niş hedeflemenin bir birleşimini kullanmışlar, “Koreli bebek gitar çalıyor” spesifik amacı temsil ederken “müzik videosu” ise geniş bir yapıyı temsil etmekte.

Ne İstediklerini Anlayabilmek için Kitleniz Hakkında Araştırmalar Yürütün

Kullanıcıların ne tür içerikleri tükettikleri ve onlarla etkileşime geçtiklerini anlamanızı sağlamaya yardımcı olabilecek çok sayıda araç bulunuyor. Bunlar arasında Google Trends, YouTube Trends, Viral Video Chart ve Tubular gösterilebilir. Google’ın bir başka aracı ise kategorilerin izlenme oranları ile ilgili gerçek zamanlı veriler sağlıyor. Bu veriyi etkili bir şekilde kullanarak içeriğimizin nasıl görünmesi gerektiği ve kitlemizin online içeriği nasıl tükettiği ile ilgili önemli bilgiler edinebiliriz. Daha sonra yapmamız gereken tek şey mevcut KPI ve mesajlarımızı değerlendirmek ve söz konusu KPI’lara ulaşabilmek için içeriklerimize neler eklememiz gerektiğine bakmaktır.

Yukarıdaki Burger King örneğinde olduğu gibi, kendimizi tek bir içerikle sınırlandırmamıza dahi gerek yok. Farklı kullanıcılar içerikleri farklı şekillerde tüketirler ve kendi dillerinde konuşulmasına da saygı duyarlar.

Tepki getirebilecek fırsatların mutlaka farkında olun. Örneğin eğer aşırı derecede yağmur yağıyorsa veya Türkiye bir Dünya veya Avrupa kupasında başarılı olduysa, bu durumda gelecek kültürel aktivitenin ne olabileceğini değerlendirin ve bu fırsatı kullanın. Fırsatları değerlendirecek şekilde düşünmeye başladığınız zaman Facebook ve Twitter’daki sosyal kitlenizi aynı aşağıdaki outstanding Bodyform örneğinde olduğu gibi harekete geçirecek şekilde çalışmalar yaptığınızdan da emin olun.

Video Stratejinizi Zamanın İlerisinde Planlayın

Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda bir nevi “evinizi düzene sokma” şansını zamanın ilerisinde yakalamış olursunuz. Tüm videolarınızın video SEO ile uyumlu olduğundan emin olun ve müşterilerinizin videolarınıza ulaşma sürecinde hangi adımları attığını da takip edin. Bu sayede kitlenizin davranışlarını da daha iyi şekilde ölçebilirsiniz.

Çalışmanızı tümüyle entegre hale de getirin. YouTube çalışmalarınızı desteklemek için ücretli reklamlar kullanın ve diğer dijital çalışmalarınıza referans verin. YouTube hesabınızla G+ hesabınızı birbirlerine linkleyin, çünkü bu size sadece değerli tekrar pazarlama listeleri sağlamayacak aynı zamanda G+ üzerinde otomatik şekilde videolarınızı paylaşabilecek bu sayede de Google arama sonuçlarında fazladan önemli alanlara sahip olacaksınız.

TV için hazırladığınız reklamı basitçe YouTube’a koymak ve bu içeriğe karşı bazı TrueView reklamcılığı çalışmaları yürütmenin aslında bir online video stratejisine sahip olmak olmadığının markalara öğretilmesi gereken bir endüstrinin içerisindeyiz. TV reklamınızı online dünyaya koymayın demiyorum, çünkü bu strateji işe yarayabilir ve iyi sonuçlar getirebilir, fakat bundan fazlasına ihtiyaç var. Ayrıca bir YouTuber gibi davranmayın da demiyorum, aksine öyle davranın. Hero, Hub, Hygiene iyi bir stratejidir fakat tek strateji de değildir.

Belirli Hedefleri Olan Video Reklamları İçin İçerikler Üretin

2014 “video yılıydı” ve bazı markaların bu süreçte biraz da olsa “kutunun dışında” düşünebildiğini gördük ve bu düşüncelerin bazılarının arkasında gerçekten önemli kampanyalar bulunuyordu. Zaten çoğu reklam türünün üretilme nedeni de olan geçilebilir reklam formatlarıyla başlayalım.

Trueview formatının $70 CPM ve $0.07 CPV tabanlı etkili bir format olduğunu varsayabiliriz. Fakat bunun doğru olabilmesi için 30 saniye ve daha azındaki sürelerdeki her intibayı göz ardı etmemiz gerekir (veya videonun sonunda hangisi daha yakınsa). Yaratıcı, geçilebilir reklam formatları hakkında düşünürken markanızın mesajını geçilemez 5 saniyelik süre içerisinde geçme tuşu belirmeden söylemeniz gerekir. Eğer kullanıcı geçme seçeneğine basmazsa ve ne söylediğinizle ilgileniyorsa bu durumda, bu süreyi mesajınızı kullanıcıya tekrar vermek amacıyla kullanın.

Bu strateji videolarda ön geçme seçeneği öncesi bölümü yaratıcı olarak belirlememize olanak tanıyor. Bu, 30 saniye sonrası görüntülemelerden ziyade, izlenimlere dayalı eCPM’lerimizine odaklı çalışabiliriz anlamına geliyor. Aşağıdaki Superdrug reklamı bunun için harika bir örnek.

İçeriği Doğru Alın & Onu Doğru İzleyicilere Gösterin

Şimdi daha dijital şekilde düşünmeye başladık buradan hedeflemeye doğru gitmek istiyorum. Yıllar boyunca markalarımız için reklamlar ürettik ve daha sonra bu reklamları hedef kitlemiz açısından yüksek olarak ölçümlenmiş alanlara ekledik. Şimdi ise spesifik olarak bu kitleleri hedefleyebiliyoruz. Bu bir sürpriz olmamalı çünkü sosyal ve diğer kanallarda uzun süredir tüm yaptığımız bundan ibaret. İnsanları aşağıdaki kategorilere göre hedefleyebiliriz:

  • Bağlamsal olarak – Kullanıcılar bir araba videosu seyrediyor bunun karşılığında bizler de onlara araba reklamları gösteriyoruz.
  • İlgi veya çerez verisi – Bu pazar aramalarına da uzanıyor (“Yeni bir araba almak istiyorum” gibi bir arama yapıyor veya otomobil pazarı sitelerini ziyaret ediyorsanız)
  • Yerleştirme – “Mersedes’e karşı BMW incelemesi” reklam videosu izliyorsunuz bunun karşılığında ben size Audi reklamı servis ediyorum.
  • Coğrafi – Audi bayiliğimin 10 mil uzağındasınız bu gibi durumlarda
  • Demografik – Cinsiyetiniz erkek veya kadın ve yaş aralığınız 18-24, 25-34 vb.

Stratejilerin bir karışımını veya tümünü kullanarak reklamcılar içeriği doğru şekilde ve doğru kişiye ulaştırabilirler. Bu ya “Arabalarla ilgileniyorsunuz ve satın almak için doğru yerdesiniz” veya “Şubemden sadece 10 km uzaktasınız ve yeni Audi A3’ü tanıtan son videoyu izliyorsunuz. Bu nedenle size bir test sürüşü için uğramanızı öneriyorum” türü bir reklam olabilir.

Yani, kitlenizi düşünün ve onların dünyasına uyacak bir reklam çalışması yürütün. Artık videolarımızı onların gözlerinin içine kadar sokmamamız gerekmediğini biliyoruz.

Kaynak: http://tubularinsights.com/video-marketing-brand-priority/

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir