L’OREAL, 2016 yılında nasıl en çok izlenen güzellik markası oldu?


L’OREAL, 2016 yılında nasıl en çok izlenen güzellik markası oldu?

blank

Yakın zamanda, Tubular ilk defa en çok izlenen güzellik markalarının sıralamalarını yayınladı. L’Oreal, Haziran 2016 da 89.3 milyon video görüntülemesi ile 1. sıraya, Olay markası 63.9 milyon görüntüleme ile ikinci sıraya, Dove 63.8 milyon görüntüleme ile 3.sıraya, Avon 62.9 milyon görüntüleme ile 4.sıraya ve Nivea 61.6 milyon görüntüleme ile 5.sıraya yerleşmiştir.

Ben bu markalar için demografik hedef değilim, daha önceleri anlattığım gibi, ama New York’ta gerçekleşen bir konferansta Beautychoice.com ‘dan Jordan Blum ile görüştüğüm zaman, güzellik kategorisi için Mayıs 2010’dan beri bu ve diğer bloglar için yazı yazmaktayım. O zaman bana, Michelle Phan gibi en çok takip edilen güzellik uzmanlarına ürün tedarik etmek bir yıldan daha kısa bir süre içerisinde satışların milyonlarca dolar arttığını söyledi.
Tabi son altı sene içerisinde çok şeyler değişti – güzellik markaları sahip oldukları kendi multi-platformlarında çok başarılı videolar yaratmayı ve ayrıca takip edilen güzellik uzmanları ile etkili bir biçimde işbirliği içerisinde olmayı öğrendiler. Bu yüzden, video pazarlamacılarının ayrı hedef kitleleri olabilmesine rağmen, L’Oreal’den öğrenilecek birçok konu var.

Yeni başlayanlar için birçok video pazarlamacısı, daha az video mülkünün daha iyi olduğunu düşünmektedir. Dört yıl önce Google’ın 101 YouTube kanallarının olduğunu söylediğimde, bazıları bu stratejinin bilgeliğini sorguladı. Bu yüzden, bunun süper akıllı bir strateji olduğunu savundum çünkü Google dünya çapında birçok Pazar segmentine sahip. Bu yüzden, farklı kategoriler, diller ve bölgeler üzerine odaklanmış 101 YouTube kanallarını oluşturmak “pazar segmentastonu 101” idi.

L’Oreal bu dersi de öğrenmiş gibi duruyor. Bu güzellik markasının 39 farklı ülkede 61 video mülkü var. Bu yüzden, geleneksel düşünce olan – daha az video mülkünün daha iyi olduğu- düşüncesine karşın, L’Oreal sahip olduğu, her birinin pazardaki farklı bir segmente odaklanan çoklu mülkten yararlandığı görülüyor. Başka bir deyişle, herkesin tek doğrusu olan bir dünyada yaşamadığımız için, video stratejimizin tüm hedef kitlelerimizin farklı dillerini, kültürlerini ve platformlarını yansıtması lazım. Bu markanın Haziran ayında en çok görüntülenen videoları, L’Oreal Brezilya’nın şirket sayfasına yükledikleri yerel Facebook paylaşımlarıydı. Klip, Micellar Water ürününe geri bildirim yapan kullanıcıları sunuyordu, 7M görüntüleme ve 70K engagement oluşturdu.

Güzellik endüstrisinde bu oldukça doğrudur. L’Oreal Paris, her yaştan kadına kendine özgü güzelliğini kucaklatan ve öz değerlerini güçlendiren kaliteli ürün getirmeye kendini adamıştır. Ülkeden ülkeye bunlar önemli derecede değişebilir. Dünyadaki en büyük güzellik markası olan L’Oreal Paris kendisinin teknolojisini, araştırmasını ve inovasyonunu merkezleştirebilir ama dört ana güzellik kategorisinde çığır açan, yüksek kalite ürünleri – saç boyası, kozmetikler, saç bakımı ve cilt bakımı – sağlamak için marka, yerel trendler ve yerel stiller üzerine odaklanmasını gerektirmektedir.

Yani, uzman stilistlerin önerdiği bazı saç ve makyaj ipuçları çoğu yerde geçerli olmasına karşın, kendine güvenen kadınları hakkındaki birçok hikâye L’Oreal markasının, her bir pazar segmentinin benzersiz taleplerini yansıtması gerektiğini tanımlar. Örnek olarak, 15 Mayıs 2016 tarihinde L’Oreal Paris Avustralya tarafından yüklenen aşağıdaki videoda, farklı kökenlere sahip 3 kadının hikayelerini anlatmaktadır.

Bu tarzda bir içerik nasıl çok farklı müşterileri markaya bağlamaya yardımcı oldu? Bu video stratejisini duvar yazısıyla açıklayabilirsiniz: Küresel düşün, yerel davran. Ama bu stratejinin L’Oreal’in 2016 Haziran ayında en çok izlenen güzellik markası olmasına yardımcı olduğu görünüyor.

 

Kaynak: http://tubularinsights.com/loreal-online-video-beauty-brands/

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir