Video Pazarlamada Kullanıcı Deneyimini Anlamak


İnternet üzerinden video seyrettiğiniz veya seyretmeyi denediğiniz son zamanı hatırlayın. Sizi harekete geçiren neydi? Sadece dikkatinizi dağıtacak bir şey mi arıyordunuz: Facebook sayfanız üzerinde bir gezinti miydi? veya aradığınız bir şeydi ama ya bulamadınız, ya da üyelik gerektiren bir işlem olduğu yani çok fazla çaba gerektirdiği için vaz mı geçtiniz?

blank

Bir garaj grubu olan ‘Severe Tire Damage’ isimli grup 1993 yılında internette ilk online videoyu getirdiğinden bu yana, video deneyimi bir şekilde rastgeleydi. Çoğunlukla video içerisindeki bilgi, aradığımız veya görmeyi beklediğimiz şey değildi. Spesifik bir videoyu bulmak zaman zaman zorlu bir iş haline dönüşebiliyordu ve sonunda aradığımız videoya eriştiğimizde video öncesi reklamlar, pop-up’lar, geçilemeyen reklamlar ve “alakalı videolar” türü aslında alakasız olan videolarla bombardımana uğruyorduk. Oysa ki, gerçekten alakalı arka plan bilgilerini temin eden materyaller ve ürünler bizden çok uzakta bir yerlerde yer alıyordu.

Online Video Hakkında Doğru Soruyu Sormak

Web’de yer alan tüm videolara bakacak olursak, henüz online içerikte bir videoyu tam olarak nasıl konumlandırmamız gerektiğini çözemedik. Online videolar filmlerin ve televizyonun ötesinde çok büyük bir potansiyele sahipler. Yine de şu sorular hakkında çok az miktarda fikir birliği söz konusu: Videonun sayfa konumu tam olarak nasıl olmalı? Doğru boyut ne? Kullanıcılara izlemek üzere oldukları görüntülerle ilgili bilgiyi nasıl vermeliyiz? En iyi oynatma mekanizması nedir? Sayfadan videoya gitmek için daha iyi bir yol bulunuyor mu? Bu sorulara yönelik cevaplar büyük ölçüde konuya bağlı olsalar da, sıklıkla yanlış uygulamalar söz konusu.

Video ve Diğer Medyalar Arasında Akıcı Geçişler

Bir makale okurken bir anda karşınıza durumun ancak bir görsel ile açıklanabildiği bir video çıktığını düşünün. Daha sonra okumaya devam edin, burada kelimelerin bir anda izlediğiniz video sayesinde canlandığını görürsünüz. Kaliteli içeriklerle ve tekstle dolu bir sayfada, aynı zamanda kaliteli görsellerin, videoların konuyu daha iyi kavramanız için size yardımcı olduğunu düşünün.

Şimdi de thumbnail aktivasyonlu mozaik bir video şeridi düşünün. Bu video grubu sizin ilgilendiğiniz konulara ve bakış açınıza göre tekrar düzenlensin. Mouse ile grubun üstüne geldiğinizde daha detaylı bilgi alabilme seçeneğiniz bulunsun ve üstteki bar içerisinde videolarınızı konularına göre düzenleyebiliyor olun.

Yukarıda bahsettiğimiz senaryoları uygulayan web siteleri bulunuyor fakat oldukça nadirler. “Op-Docs” serisi ve Ted Talks bu tür interaktif mozaik türü videoları kişilerin kullanımına sunuyor. İstediğiniz videoları bulabilmek için thumbnail’ler arasında seçiminizi yapabiliyorsunuz. Peki bu yapı neden hala yaygın bir yapı değil?

blank

Online Video için Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek

Hepimiz videolarımızın online ortamda belirli bir başarıya ulaşmasını isteriz. İsteklerimiz arasında çok sayıda kullanıcının videomuzu seyretmesi, vermek istediğimiz mesajı alması ve buna göre yapacakları satın alma işlemini daha bilgili bir şekilde yapmaları yer alır. Videoları web sitelerimize gömülü halde kullanırız, anahtar kelimeler için optimize eder, metadata ekler ve kullanıcıların kolayca paylaşabilmeleri için sistemler inşa ederiz. Fakat tüm bunlar bir videonun birbiriyle bağlantılı bir dünyada küçük bir bölümünü temsil ediyor.

Bir videonun “kullanıcı deneyiminde” büyük bir etki yaratabilecek belirli elementleri düzenlemek için zaman ayırarak, videolarımızı günlük deneyimlerimiz içerisinde çok daha kolay erişilebilir ve alakalı hale getirebiliriz. Sıklıkla gözden kaçmış özellikler, bunlara fiziksel ayarlar, eklenmesi gereken bilgiler ve videomuzu çevreleyen medyayı örnek olarak gösterebiliriz, bir videonun doğru kitleye ulaşmasını sağlayabilir. Kullanıcılar materyaller ile daha mantıklı bağlantılar kurduklarında, söz konusu bilgiyi paylaşma ve ilgili materyalleri satın alarak yeni şeyler keşfetme konusunda da daha yatkındırlar.

Bu içerik TubularInsights’ın konuyla ilgili içeriği incelenerek VideoMarketing.com.tr ekibi tarafından derlenmiştir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir