Video Pazarlama Kampanyanızın Başarısını İkiye Katlamanız İçin 6 Öneri


Video Pazarlama Kampanyanızın Başarısını İkiye Katlamanız İçin 6 Öneri

blank

Video pazarlama beklentilerin sonuca dönüşmesi konusunda daha önce hiç olmadığı kadar etkili. Çalışmalar bir video içerik ile Google’ın ilk sayfasına ulaşmanın 50 kat daha kolay olduğunu gösteriyor.

Video pazarlama bulup bulabileceğiniz en yüksek etkileşime sahip içeriği de beraberinde getiriyor. Ayrıca tüm cihazlarla da muhteşem bir şekilde uyumlu. Fakat bazı kişiler video pazarlamanın tüm problemleri çözebileceğini de düşünüyor. Video pazarlama otomatik şekilde işiniz için aradığınız ilgiyi size sağlamaz ve online ortamda video sahibi olduğunuz için başarıyı da yakalayamazsınız.

Yani eğer istediğiniz sonuçları elde edemiyorsanız, yapabileceğiniz şeyler hakkında düşünmeye başlamanın zamanı gelmiş demektir. Bu rehber bir sonraki video pazarlama kampanyanızın başarısını ikiye katlayabileceğiniz önerilerden bazılarını içeriyor.

  1. İnsanların önem verdiği bir hikaye ile başlayın.

Videoların etkileşim oranlarının çok yüksek olmasının nedeni artık sizi kusturacak gibi olan yazılı blog’lardaki içeriklerden farklı olmasıdır. Bunun yerine videolar insanlara duymak istedikleri bir hikaye anlatırlar. En etkili videolar hedef kitleyle ilham verici bir şekilde bağlantı kuran videolardır.

Sadece ürününüzü gösteren basit bir video küçük sonuçlardan fazlasını sağlamaz. O ürünü bir hikayeyle birleştirmeniz halinde ise elde edeceğiniz sonuçlar tavan yapacaktır.

Dünyadaki tüm viral videolar etkileşime girebilen bir hikayeye sahip. Marka ise video içerisinde ikinci sırada, yine de video uzun süreçte firmanız için büyük avantaj sağlıyor.

  1. Videonuzu kısa ve etkili tutun.

Video uzunluğu pek çok kişinin dikkat ettiği bir pazarlama olgusu. Çalışmalar çoğu kullanıcının daha önce hiç olmadığı kadar daha kısa video izleme sürelerinin olduğunu gösterdi. Bu durum sürpriz olmasa gerek. İnternette o kadar fazla içerik var ki, bir şeyi görüntülediğiniz anda farklı bir doğrultuya çekiliveriyorsunuz.

Bu günlerde kısa videolar uzun videolara kıyasla çok daha yüksek dönüşüm oranlarına sahipler. Unutmayın ki insanların çoğu videonuzu otobüse binmeden önceki 30 saniyelik süre içerisinde izliyor olacaklar. Bu nedenle, günümüzde ideal bir videonun süresi ortalama bir dakika. Eğer videolarınızın süresini arttırırsanız bu durumda hemen çıkma oranınızı da arttırmış olursunuz.

Bir vasıf oluşturma konusunda ısrar ederek mesajınızı iletme şansınızı kaçırmayın.

  1. Videolarınızı interaktif hale getirin

Müşterilerinizin davranış şekilleri sürekli değişiyor. Eğer onları yakalayamazsanız bu durumda geriye düşersiniz. Değişim gösteren kullanıcılarınıza göre videolar üretmek hem pahalı hem de zaman alan bir süreç. Uzun süre etkili olabilecek içerikler üretmenin en kolay yolu videolarınızı interaktif hale getirmekten geçiyor.

İnteraktif içerikler daha önce hiç olmadıkları kadar popülerler. Bu tür içerikler gücü izleyicilerin eline veriyor. İnteraktif videolar kullanıcılara video içerisinde yer alma ve videonun hangi doğrultuya gideceğine karar verme imkanı sağlıyor.

Dinamik bir hikaye kullanıcılara belirli dersler verebileceği gibi eğlenceli bir zaman geçirme aracı olarak da gelebilir. Bu gelişmiş teknik iş sektörleri tarafından henüz önemli miktarda kullanılmadığı için, bu stratejiyi şimdi kullanmaya başlamanız onu daha da kritik hale getiriyor.

  1. Bir “call to action” butonu ekleyin.

Firmaların video içeriklerle ilgili yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi videolarının herhangi bir sonuca çıkmamasına izin vermeleri. Bu şekilde davranmak yapabileceğiniz en kötü şeylerden birisi çünkü harika bir videonuz var fakat müşterilerinize videoyu izledikten sonra yapabilecekleri bir şey vermiyorsunuz.

Videonun son birkaç saniyesi iletişim bilgilerini vermeye ayrılmış olmalı ve firma call to action’ı da bu süreçte verilmeli. Ekleyeceğiniz butonun kullanıcıları ulaşmalarını istediğiniz yere çıkardığından emin olun.

Sonuç itibariyle videonuz satış kanalınızın sadece bir parçası.

  1. Videonuzu birden fazla alanda paylaştığınızdan emin olun.

İstediğiniz sonuçları alamıyor musunuz?

Problem videonuzu yayarken ortaya çıkıyor olabilir. Hedef kitlenizin büyük çoğunluğu sizin bulunduğunuz ağdan tümüyle farklı bir yer olabilir. Eğer örneğin hedef kitlenizin büyük çoğunluğu Facebook veya YouTube gibi sosyal ağlarda zaman geçiriyorken, videonuzu sadece kendi web sitenizde paylaşmanızın hiçbir anlamı olmayabilir.

Bu nedenle erişim alanlarınızı nasıl geliştirebileceğinizi mutlaka değerlendirin.

  1. Bir sonraki hedefinizin neresi olacağını belirlemek için verileri kullanın

İş dünyasında veriler artık en önemli bileşenler haline geldiler. Attığınız adımın doğru olup olmadığını bilmenizin tek yolu artık verileri incelemek. Bir veri toplama stratejisi belirlemeniz gerekiyor bu sayede her bir videonun başarı sürecini tek tek inceleyebilirsiniz. İnsanlar videonuza doğru şekilde mi karşılık veriyor yoksa videonuzu gördükten sonra hemen sayfanızdan çıkıyorlar mı?

Böylesi bilgiler bir sonraki içerik üretim süreciniz için hayati öneme sahip olabilir.

Sonuç

Doğru kullanıldığında, video pazarlama önemli ölçüde etkili olabilir. Fakat bu bir sonraki kampanyanızı başlatmadan önce yapmanız gereken dikkatli incelemeler olmadan gerçekleşmeyecek.

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/282164


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir