Tüketicilerin Videolarınızı İzlemesi ve İlgilenmesi İçin 8 Neden


Tüketicilerin Videolarınızı İzlemesi ve İlgilenmesi İçin 8 Neden

Haziran 2015’de Verizon İletişim, AOL’nin satın alınması sürecini 4.4 milyar dolar ile tamamladı. Ve Temmuz 2016’da Verizon İletişim Yahoo!’yu yaklaşık 4.8 milyara satın alma planlarını açıkladı. 2017’nin ilk çeyreğinde Yahoo! AOL ile birleşecek. Bu sayede gelmiş geçmiş en geniş küresel markaların sahip ve partner olunduğu portfolyo 225 milyon aylık aktif kullanıcı sayısıyla oluşturulmuş olacak. Yani önümüzdeki günlerde video pazarlamacıları, gelecek sene için Verizon’un AOL-Yahoo işbirliğinin kendi planlarında nerede yer aldığını düşünmek ve kullanıcıların izleyeceği ve ilgileneceği içerikleri nasıl oluşturabilecekleri ve dağıtabilecekleri hakkında zaman ayırmalılar. AOL-Yahoo işbirliğini başka bir video platformu olarak görmek yerine, bu işbirliği tarafından yürütülen araştırmalara göz gezdirerek ajanslar ve markalar kendilerine bir iyilik yapabilirler. Bu sayede dijital pazarlama işinde stratejik bilgiler, taktiksel tavsiyeler ve önemli trendleri yakalama şansı elde edebilirler.

Kullanıcılar Neden Video Seyrediyorlar?

Örneğin, AOL son zamanlarda küresel olarak gerçekleştirdiği bir araştırmada, bunlara video içerikler de dahil olmak üzere, müşterilerin içeriklerle etkileşime geçerken onları nelerin motive ettiğini araştırdı. Araştırma bunlar arasında Brezilya, Kanada, Almanya, İtalya, Japonya, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler olmak üzere, dünyanın farklı bölgelerindeki müşterilerin içerikle “neden” etkileşime geçtiğini ortaya koydu.

AOL analiz ettiği 55,000’in üzerinde “içerik anını”, belirli bir tür içerikle etkileşime geçen kişileri tanımlamak için kullandı. Bu içerikler arasında makaleler, videolar veya blog paylaşımları yer alıyor. Ve veriden elde edilen kritik öneme sahip olan sonuç; dijital içeriklerle etkileşime geçen kişilerin sekiz farklı motivasyona sahip olduğunun ortaya koyulmasıydı: Herkesten daha önce bilgi sahibi olmak, Konfor, Bağlanmak, Eğlence, İyi Hissetmek, İlham Almak ve Sosyal şekilde güncel bilgiler edinmek

blank

Diğer bir deyişle, her bir içerik ayrı bir konsept grubuna dahil ve bu gruplar karşılıklı olacak şekilde özel ve kapsamlı. AOL tarafından geçtiğimiz aylarda yürütülen bu çalışmanın yayınlanması da henüz gerçekleşti diyebiliriz. İşte markalar ve ajanslar için araştırmanın sonucundan elde edilebilecek faydalı bilgiler:

 • ABD kullanıcıları için en önemli dört “içerik anı” İlham almak, İyi Hissetmek, Eğlenmek ve Sosyal Şekilde Güncel Bilgi Almak. Bu içerik anları aynı zamanda diğer yedi ülke için de en popüler olan içeriklerden. Yani küresel olarak etkiye sahip içerikler diyebiliriz. Bununla birlikte, ABD dünyadaki diğer pazarları Bağlanmak ve Komfor ile ilgili içerik anları noktasında geride bırakıyor. Ayrıca ABD’deki müşteriler, diğer marketlerden özellikle İtalya’nın önde olduğu “Bulma” konusunda geride kalıyor.
 • İçeriklerle etkileşim noktasında tüketicilerin geçirdikleri zaman daha büyük ekranlara sahip cihazlarda daha yüksek. Bu durum kullanıcıların daha fonksiyonel olanlarına göre özellikle Eğlence ve Kendini İyi Hissetme temalı içeriklere erişim sağlıyorlarsa geçerli. Örneğin ABD’de kullanıcılar içeriklerle ilgili olarak ortalama 11 dakikalarını akıllı telefonlar ve tabletlerle geçirirken, 12 dakikalarını bilgisayarlarında, 19 dakikalarını ise oyun konsollarında geçiriyorlar.
 • ABD’deki kullanıcılar içeriklerle dünyanın diğer marketlerine göre daha az vakit geçiriyorlar: Ortalama değerlere bakıldığında, ABD’deki kullanıcıların içerik anlarının 12 dakika sürdüğünü görüyoruz. Tüm dünya ortalamasına bakıldığında ise bu değer 13 dakika. Brezilya ise 16 dakika ile en yüksek değere sahip.
 • Amerika kullanıcıları içeriği rahatlamak ve sorunlardan kaçmak için kullanıyor. Eğlence(ortalama 15 dakika) ve Bağlantı(ortalama 17 dakika) gibi içerik anlarında motivasyonun rahatlama ve sorunlardan kaçma olduğu anlarda, ABD kullanıcıları en yüksek etkileşim değerlerine sahipler.
 • İçerik anlarının türleri günün belirli zamanlarına göre değişim gösteriyor. Küresel ortalamalarla uyumlu şekilde ABD kullanıcıları akşam geç saatlerde (akşam 11 ve gece 2 arası ortalama 17 dakika) içerik anlarını normale göre iki kat daha fazla gerçekleştiriyorlar. Ayrıca sabah erken saatlerde de (sabah 5 ila 9 arası) 9 dakikalık ortalamaya sahipler.

Peki bu araştırmayı bu kadar değerli kılan ne? Araştırma “kim” içeriklerle etkileşime geçiyor’dan ziyade, kullanıcıların, “neden” içeriklerle etkileşime geçtiğini gösteriyor. Diğer bir deyişle, kullanıcıların davranışları, yaşlarına, cinsiyetlerine ve coğrafi konumlarına göre değişim gösteriyor.

2016 ve Sonrası için Video Pazarlama İç Görüleri

Günümüzde, çoğu video pazarlamacısı müşterilerini anlayabilmek için kullanıcı-tabanlı bölümlendirmeye güveniyor. Bu sınıflandırmalar, herhangi bir zamanda herhangi bir grubun düzenli olarak değişen taleplerinde, ihtiyaçlarında ve motivasyonlarında genelde çok küçük etkilere sahip oluyorlar. Diğer bir taraftan zamana göre bölümlendirme yaklaşımı, belirli bir içeriğin çok geniş bir kitlenin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağını dikkate alıyor. Kullanıcı davranışlarına göre bölümlendirme, sadece kişilerin karakteristiğinin anlaşılmasını değil, aynı zamanda markalar için bir kullanıcıyı ürünü satın almaya neyin yönlendirdiğini anlama noktasında da önem taşıyor. Mevcut ve büyüyen veri miktarı ve pazarlama teknolojilerinin otomatikleştirilmesi ile birlikte, pazarlamacılar içerik ve kullanıcıların etkileşimini gerçekten anlayabilmeleri durumunda şaşırtıcı gelişmeleri hayata geçirebilirler. Tabi bundan daha fazlası da var:

2016’nın başlarında, Yahoo! Nielsen & Hunter Qualitative ile standart ve ön oynamalı videoları içerisine alan değişkenlere yönelik stratejik iç bilgiler toplamak adına bir iş birliğine girişti. Yaşları 18-54, cinsiyetleri ise %50 kadın, %50 erkek olmak üzere toplamda 13,600 kişi üzerinde bir çalışma yürüttüler (6,400 PC kullanıcısı ve 7,200 mobil cihaz kullanıcısı). Araştırma metodolojileri, insanların reklamlarla tepkilerine yönelikti. Çalışma içerisinde video reklamlarına yönelik kullanıcılarda oluşan tepkiler de analiz edildi. İşte önemli bulgular:

 • Mobil optimize: Video pazarlamacıları video reklamlarını farklı ekran boyutları için uygun olmak üzere optimize etmeliler. Neden mi? Çünkü yatay manzara ve Dikey portre hizalamaları, kişilerde daha yüksek satın alma ve ilişki kurma isteği uyandırıyor. Bununla birlikte yatay manzara seçeneği ise satın alma ve hatırlama konusunda daha az etkiye sahip. Bu nedenle hedef kitlenizin videolarınızı izlemek için akıllı telefonlarını nasıl tuttuğunu değerlendirmeniz önemli. İpucu: 10 mobil kullanıcıdan dokuzu telefonunu dikey tutma eğilimi gösteriyor. Bu nedenle Dikey Portre hizalamaları daha etkili.
 • Milenyum nesline hitap etmek için reklamların tonlarını KPI’lerle uyumlu hale getirin: Markalar ve ajanslar milenyum neslini satış kanallarına yönlendirmek için farklı reklam tonlamaları kullanmalı. Örneğin onların markanızla daha aşina olması için, içinde esprilerin olduğu reklamlar kullanabilirsiniz, Dramatik / Duygusal reklamlar da onlara hitap etmektedir. Diğer bir deyişle bir ölçü herkese uygun olmayabiliyor.
 • Video öncesi reklamlarda uluslararası reklam uzunluklarını kullanın: Video pazarlamacıları 0:15 ve 0:30 formatlarında video öncesi reklam sürelendirmelerini kullanmaya devam etmeliler. Bu uzunluk formatlarına yönelik yapılan çalışmalar onların 0:05 süreli reklamlara nazaran daha hafızada kalıcı, geri dönüş sağlayıcı, satın almaya ve önermeye teşvik edici olduğunu ortaya koyuyor. Milenyum neslinin temsilcilerinde mobil cihazlarda yakınlık kurma ve birbirine önerme gibi parametreler çok daha yüksek seviyelere sahip.
 • Call-to-Action kullanın: İster URL, ister hashtag olsun, markalar ve ajanslar video reklamlarına mutlaka CTA’ları eklemeliler. Aynı televizyonlarda olduğu gibi, videoların ön oynatmaları da farkındalığı arttırabilir. Fakat, CTA’ların video reklamlarına eklenmesi düşük kanallı metriklerde artışa sebep olabilir. Bunlara örnek olarak Satın Alma Maksatları ve Marka Önerileri gösterilebilir.
 • Daha büyük logolar kullanın: Çok sayıda mobil videoda logoların küçük ve sadece kısa bir süre için görünür olduklarını görüyoruz. Fakat onları büyük ve açık şekilde görünür yapmak önemli. Büyük logolar, küçük logolara göre daha yüksek marka metriği sağlıyor ve bu durum özellikle de milenyum nesli için geçerli diyebiliriz.
 • Herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda marka: Video pazarlamacıları marka görsellerini veya marka bahislerini kullanırken, video reklamlarının herhangi bir noktasında markayı tanıtmaktan çekinmemeliler. Önemli marka metrikleri, markanın başta, ortada veya sonda tanıtılmasından etkilenmiyor.

Özetleyecek olursak, YouTube, Facebook, Twitter ve Instagram kullanmayı bırakmayın. Tubular Labs verisine göre, bu platformlar geçtiğimiz 365 günün en önemli video kanalları. Fakat, markalar ve ajanslar Verizon’un AOL ve Yahoo! ile oluşturduğu birliğe de dikkat etmeliler. Önümüzdeki 365 günde, bu kombinasyon video pazarlamacılarına çok daha fazla iç görü sağlayabilir. Bu platformlar stratejik iç görülerin yanı sıra, kritik verilerin, taktiksel tavsiyelerin ve önemli video pazarlama trendlerine yönelik de önemli kaynaklar olabilirler.

 

Kaynak: https://tubularinsights.com/8-reasons-consumers-watch-video/

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir