3 Adımda Videolarınızı Mobil Dünyaya Adapte Edin!


Videolarınızı Mobil Dünyaya Adapte etmenin 3 yolu

Video pazarlamanızdan en yüksek verimi alabilmeniz için geniş kapsamlı bir dağıtım stratejisi geliştirmelisiniz. Hedef kitlenizin nerede olduğunu keşfetmeli, onlar hangi mekânlardan bilgi ve kaynak alıyorsa siz de oralarda olmalısınız.

Bu durumda, hedef kitlenizin önemli bir kısmı gün boyu webde mobil cihazlarıyla gezindiğine göre, siz de hazırladığınız bütün video pazarlama kampanyalarınızın her boyutta farklı cihazlarda düzgün görüntülenebildiğinden emin olmalısınız. Bazı B2B markaları artık muhataplarının %30’a kadarının mobil cihazlar üzerinden eriştiğini belirtiyor; bu durumda sizin de artık zorunlu hale gelen mobil uyumluluk için hazır olmanız gerekiyor.

Neden Video İçeriğini Mobil Cihazlar İçin Optimize Etmelisiniz?

Üzerinde kendinizi parçaladığınız video email kampanyaları veya arama sonuç sayfaları (landing pages), onları mobil bir cihazda açıp kötü bir deneyimle karşılaşan birisi için değerini kaybedecektir. Bu nedenle bu yazıda, videolarınızın hareket halindeki muhataplarınız için de layıkıyla tatmin edici olması için yapabileceğiniz üç şeyden bahsedeceğim. Şöyle düşündüğünüzü biliyorum: “Videoların mobil için optimize edilmesi üzerinde niye bu kadar duruyorsun ki? Bizim markamız YouTube’da mevcut ve o da akıllı telefonlarda gayet güzel çalışıyor.”

Doğru, video pazarlama kullanan herkes için YouTube hayati bir şey; ama YouTube, daha geniş bir video stratejisinin sadece bir parçası. Mevcut haliyle YouTube Mobil, asıl stratejik hedefiniz olan insanları sayfanıza çekme ve müşteriye dönüştürmenize tam katkıda bulunmuyor. Anotasyonların (video üzerine eklenti notlar) çoğu YouTube mobilde çalışmıyor (ki çoğunlukla bunlarla insanları kendi sitenize yönlendirirsiniz). Ayrıca, izleyicilerin yorumları okuması veya video açıklamasına bakması da zor (ki bunlar normalde kendi markalı içeriklerinize link verebileceğiniz yerler). Dolayısıyla, izleyicileri pazarlama huninize çekmek için YouTube Mobile güvenmek yeterli değil.

İşte bu nedenle sadece YouTube kanalınızla yetinmeyi bırakıp, kendi markalı arama sonuç sayfalarınıza (landing pages) videolar yerleştirmeye ve bu sayfaların reklamını yapmaya, hatta icabında bir video hub kurmaya başlamanın zamanıdır. Mobil hazırlıklı olmak için ihtiyacınız olan üç şey şunlar:

#1: Duyarlı (responsive) Video Oynatıcılarınız Olmalı

Videolarınızın mobilde doğru görüntülenmesini sağlamada ilk adım olarak, video oynatıcılarınızın kullanılan cihaza göre kendiliğinden boyutunu ayarladığından emin olun. Video içeriğiniz hem bir iPhone’da (640px genişlik) hem de geniş ekran bir monitörde (1920px genişlik), hem de bunların arası her hangi bir boyutta düzgün izlenebilmelidir. Arama sonuç sayfanızı (landing page) hazırladıktan sonra, sayfaya yerleştirdiğiniz YouTube video içeriklerinizin mobil boyutlandırma optimizasyonunu yapabilirsiniz.

blank

Bunu yapmak için sayfanın HTML kaynağına erişmeniz gerekecektir; Smashing Magazine’de size bu konuda detaylı bir şekilde yol gösterecek açıklamalar bulabilirsiniz. Kendi özel oynatıcı konteyneri (container) olan bir video pazarlama platformu kullanıyorsanız, şurada verilen kod örneklerini kullanarak oynatıcı boyutunu kendiniz ayarlayabilirsiniz. Sonuçta, oynatıcının boyutlarının olabilecek bütün farklı büyüklükteki ekranlarda düzgün görünmesini sağlamalısınız.

#2: Büyük ve Gösterişli Açılış (Splash) Ekranları Kullanın

İnsanlar videolarınıza nereden erişirse erişsin, onları tıklayıp seyretmeye çeken şey videonuzun açılış ekranı veya küçük resmidir (thumbnail); dolayısıyla bu resim olabildiği kadar cazip olmalıdır. Hedef kitlenizin gerçekten hoşlanacağı açılış ekran görüntülerini tespit etmek için bölünmüş sınama yöntemini (split test – A/B testi) kullanmanız önemli. Ama özellikle mobil için, olabildiğince çarpıcı bir resim seçmeye bakmalısınız.

blank

Büyük ve gösterişli bir resim bütün ekran boyutlarında iyi sonuç verecektir; ayrıca kolayca seçilebileceği için arama sonuçlarında görünürlüğü de yüksek olacaktır. Aşağıdaki basit açılış ekranlarına bir bakın; bunlar hem görsel olarak mükemmel, hem de her boyutta görünür ve okunurluğunu koruyacak şekildeler. Sol kenardaki sarı şerit sayesinde Jamie Oliver’in yemek videolarını açılış ekranından bir bakışta tanımanız çok kolay.

Unutmayın: ya büyük olursunuz ya da kaybolursunuz! Küçük ekran üzerinde oynatma butonu imgesinin göründüğünden de emin olun; çünkü webdeki en bağımlılık yapan eylem çağrısı, o oynatma butonu.

#3: Dönüşüm Getiren O Butonun Erişilebilir Olduğundan Emin Olun

Açılış ekranınız inanılmaz güzel olsa da, açılış sayfanızda (landing page) video boyutu otomatik olarak ayarlansa da, hâlâ asıl düşünmeniz gereken şey, izleyicilerin nasıl müşteriye dönüşeceğidir (conversion). Mobildeki küçük ekran boyutundan dolayı insanlar büyük olasılıkla yazıyı okumak yerine videoyu izleyecektir; ama videoyu sonuna kadar izleyip, sonuna koyduğunuz eylem çağrısına ulaşacaklarından emin olamazsınız. Öyleyse videonun kendisi dışında, insanların tıklayabileceği bir CTA’ya (eylem çağrısına – call to action) ihtiyacınız olacaktır. Eylem çağrısı videonuzun sonunda bir yerlere gömülü olursa kullanıcıların buna tıklama şansı olmayabileceğini dikkate almalısınız. Örneğin iPhone’da videoyu her halükarda tam ekran izleyeceklerdir ve bu durumda sadece video içine koyduğunuz bir CTA’ya (call to action – eylem çağrısı) tıklamaları her zaman mümkün olmayacaktır.

blank

Mobil için tam doğru yapılmış bir video örneği görmek istiyorsanız telefonunuzda Juniper Networks’un Data Rap Battles sayfasına bir bakın. Açılış sayfasında (landing page) aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi oy verebiliyorsunuz, daha başka eğitici içeriklerle etkileşime geçebiliyorsunuz, ve mobil ekranlarda oldukça da güzel görünüyor. Özetle, bu örnek kampanyada bir eylem çağrısına (CTA) ulaşmanız için videonun tamamını izlemeniz gerekmiyor, ki bu da mobil uyumlu kampanyalar için tavsiye edilen uygulama biçimidir.

Sonuç olarak, video pazarlama konusunda mobilin gücünü göz ardı etmeyin. Müşterileriniz çoğu zaman video içerikli email’lerinizi telefon veya tabletlerinde alıyorlar. Siz de nerede olurlarsa olsunlar müşterilerinizin bu içerikleri izlemelerini, sonra da sitenize gidip daha da fazlasını izlemelerini istersiniz. Duyarlı video oynatıcıları, büyük ve göz alıcı açılış ekranları ve videonun kendisi dışında CTA’lar (eylem çağrıları) kullanarak, harika bir mobil video deneyimi için siz de doğru yolda olacaksınız.

Bu yazı Video Marketing ekibince TubularInsights’tan çevirilmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir