11 Büyük Marka Video Stratejisi


YouTube’da Bir Yıldız” Olmaya Giden Yolda Çalabileceğiniz 11 Büyük Marka Video Stratejisi
Bu kulağa tanıdık geliyor mu? YouTube’un önemli olduğunu biliyorsunuz, ama gerçek başarının sadece büyük markaların tekelinde olduğundan eminsiniz. Bu nedenle seyircinizi harekete geçirmeyen hayal gücü içermeyen videolara razı oluyorsunuz… gerçek başarıyı o büyük markalara bırakıyorsunuz.

YouTube’da ünlü olmanızı kolaylaştırmak için, büyük markaların şirket mesajlarını içeren, duyguları tetikleyen ve hedef kitleyi harekete geçiren hikaye anlatımlarında kullandığı 9 stratejiyi inceledim. Bu stratejiler “hızlı öğren”videoları gibi kolay olmasa da, şirketinizin büyüklüğü ya da bütçesi ne olursa olsun, herkes tarafından uygulanabilir.

#1 Ürün hakkında bilinenlerden daha derine inin

Hedef kitlenizin ürünle ilişkili hassas noktalarını anlamanız gerektiğini biliyorsunuz, ama herkes aşikar olan hakkında zaten konuşuyor. İzleyicileriniz ile, onları neyi harekete geçirdiğini bildiğinizi gösteren, daha derin duygusal bağlar kurmanın zamanı geldi.

Dick’in Spor Malzemeleri spor kıyafet ve aletleri satışı yaptığı için videolarının spor yapan kadınlardan oluşması mantıklı geliyor. Ancak firma videolarında bu kadınların koşu ayakkabılarının kalitesinden bahsetmiyor – hayatları yoğun geçen annelerin önceliği kendilerine vererek bu ayakkabıları giymelerinin ne kadar büyük bir çaba gerektiğinin hikayesini anlatıyor. Ürün özelliklerinden bahsetmek yerine, Dick’in Spor Malzemeleri ne kadar imkansız görünse de kendiniz için bu tercihi yapmanın duygusal faydalarına odaklanıyor. Size bu kadınların giydiği koşu ayakkabılarını ayağınıza geçirerek hayal ettiğiniz herşey olabileceğinizi hissettiriyor.

 

#2 Aşina olanı… Yeni bir deneyim haline getirin

Sektör videoları aracılığıyla aynı mesajları tekrar tekrar o kadar çok duydunuz ki sonunda dinlemeyi bıraktığınız oldu mu? Sanat gibi, pazarlama hissetmenizi sağlamalıdır. Edebiyat kuramcısı Viktor Shklovsky 1917 yılında, sanat aşina olanı… alışılmadık yapar diye yazmıştır. “Taşın taş gibi hissetmesini” sağlar ve deniz kenarında yaşayan insanların tekrar dalgaları duymasına yardım eder.

Bunu yapmak için, İkea’nın videosunda bir adam gözlerinde ışıltıyla, “Neredeyse tanıdık gelecek kadar… basit bir cihazdan” bahseder. İkea kataloğunu gördüğümüz saniyelerde adam anlatır, “Bu bir ekitap… değil – Bu bir kitapkitap.” Bize bu fiziksel kitabın nasıl çalıştığını, sanki çığır açan  bir arayüzü olan bir akıllı cihazmış gibi anlatır. Bu yol beklenmeyen bir şekilde bizim gerçek bir kitap ya da bir kitapkitap ile bir (İkea) yatağı ya da koltuğu içine kıvrılmak gibi basit şeyleri özlediğimizi farketmemizi sağlar.

.

#3 Bilinmeyeni Tanıdık Hale Getirin

Bazen hedef kitleniz kayıtsız kalarak tanıtımını yaptığınız şeyin onlarla olan ilişkisini ya da onları nasıl etkilediğini anlamayabilir. Batı dünyasını Suriye’deki savaştan etkilenen çocuklara yardım konusunda ikna etmeye çalışırken kar amacı gütmeyen „Çocukları Kurtarın“ sivil toplum örgütü tam da böyle bir durumla karşı karşıya kaldı. Bu nedenle savaşı Batı dünyasına getirdi. Videosu bir kızı İngiltere’de doğum gününü kutlarken, aile ve arkadaşlarıyla birlikte eğlenirken…tam da böyle bir anda savaşın patlak verdiğini gösterdi.

Binalar yıkıldı. Kızın yeterli suyu yoktu, gaz maskesi takması gerekti, saçlarını kaybetti, güvenli bir yere koşarken babasından ayrılmak zorunda kaldı. Sonunda bir doğum günü dileğinde bulunabilecek kadar umudu kalmadı. „Çocukları Kurtarın“ savaşı açık ve görsel hale getirdi. Gelecek sefer bu videoyu seyredenlerden Suriye bağlantılı çabalara destek olmaları istendiğinde, bu kişiler bu konuya eşlik eden bir yüz görecekler.

#4 Güçlü bir duyguyu harekete geçirin

Ürün sunumları YouTube’da sıklıkla yer alıyor. Öne çıkabilmek için, ürününüzün arkasında yatan hikayeyi ya da ürünün beklenmeyen etkisini ortaya koyun. Microsoft’un duygusal videosu teknolojilerinin nasıl gündelik bilgisayarların ötesine gittiğini gösteriyor. Örneğin, bacakları olmayan bir çocuğun spor yapmasına yardım ettiklerini anlatıyorlar.

Herşey eşit olduğunda, insanlar bir fark yaratan şirketlerden satınalma yapıyor. Bu video Microsoft‘un ürün uygulamalarının nasıl daha iyi bir dünya yarattığını gösteriyor. Ve ayrıca, videonun harekete geçirdiği duygular bir sonraki satınalma kararınızda size eşlik edecek.

#5 Masaya mizah koyun

Motorola’nın videosu iki adamın selfie çubuğu inşaa ederken yüzlerinde beliren duyguları yakın planda gösteriyor. Müzik yüreğinizi cız ettiren videolarda duyacağınız cinsten olsa da video ortamla dalga geçen cinsten. Adamlar, selfie çubuğu yapmanın, “güneşin yağmuru gökkuşağına dönüştürmesi gibi” olduğunu anlatıyor. Onların anlattıklarına göre “selfie, ancak çubuğu kadar iyi.”

Burada video iyi vakit geçirmemizi sağlıyor, tıpkı selfie çubuğunun güzel anlarımızı yakalamak için varolması gibi.

#6 Seyirciniz için Şarkı Söyleyin ve Dans Edin

Gelmiş geçmiş en çok paylaşılan 100 videonun sadece biri müzik videosu değil. Seyircilerinize şarkı söylemek ve dans etmek onları eğlendirmenin en güçlü yolu; müziğin kolaylıkla canlandırdığı duygular onların kalplerine damga vuracak.

Elit moda markası Burberry işte tam da bunu yaptı. Burberry kutusunun romantik gencin aşk hikayesindeki yeri anlaşılıyor, ama bu insana bir reklam gibi gelmiyor. Hikayeye, müziğe ve dansa… ve bu adamın Burberry büyüsüne girmeden önce nasıl bir genç adam olduğuna odaklanıyorsun. Burberry markasıyla bir sonraki karşılaşmada tüm bu hisler devreye girecek. Bu hisleri tekrar yaşamak için ürünlerinden satın alacaksınız çünkü içinizden dans etmek gelecek.

#7 Müzik insanları biraraya getirir

Müzik, şirket ruhunu paylaşarak ve markanıza insani bir değer katarak sizi ve hedef kitlenizi biraraya getirir. İsrailli pazarlama ajansı Tross neredeyse hiç bütçe harcamadan bunu yapabildi. Çalışanları kamera önüne oturdu ve hedef kitle hakkında bir şarkı kaydetti – açılış olarak- iki ekip üyesi enstrüman çaldı. Tross size  fazla karışıklığa gerek yok – sadece kişiliğinizi ortaya koyun diyor.

#8 Şirinlik etkisini arttırın

Yavru bir kedi, bir köpek ya da çocuklar markaya duyulan aşkı yaratmada büyük rol oynar. Onların kalbimizi eritmelerine karşı koymamız mümkün değil. Sürükle ve bırak animasyon yazılımı ve stok video üyeliklerine kolaylıkla ulaşılabilen günümüzde şirinlik etkisi özellikle daha da popülerleşti. Eğer öne çıkmak istiyorsanız, başka şirin seçenekleri değerlendirin.

Coca Cola, şampiyonluk maçını seyreden iki kutup ayısının maç keyfini bölerek coca cola şişesine uzanan bir pengueni kullandı. Eğer klişe birkaç adamı maçı seyrederken kullansaydı reklam aynı etkide olmazdı. Çalma girişimine ragmen (sessiz) video tüm karakterlerin ve izleyicilerin yüzüne gülücükler kondurarak mutlu bir tonda sonlanarak, Coca Cola’nın “mutluluğun kapağını açmanızı” isteyen misyonuyla örtüştü.

#9 Metaforlar kullanın

Metaforlar birbiriyle ilişkili olmayan iki tema arasında beklenmedik bağlantılar kurarak mesajımızı farklılaştırmamızı sağlar. Daha önce öyle olma ihtimalini hiç düşünmemiş olsak da, X’in Y’ye benzediği metaforlar aracılığıyla söylendiğinde, bu bağı net bir şekilde görebiliriz.

JetBlue bir iş kadınını yine bir başka uçuşa giderken gösterebilirdi. Videosu herhangi bir havayolu şirketi videosuna benzerdi. Bunun yerine, JetBlue herhangi bir şehir kuşunu ele aldı. Sık uçan bu kuş ayağını koymak için yer bulmada zorlandı ve insanların ona attığı ekmek kırıntılarına razı oldu – tıpkı uçak yemeklerine neredeyse hiç yatırım yapmayan havayolu şirketlerinde yaşananlar gibi. Tüm kuşlar saygı gördüğünü hissetmek ister… tıpkı sık uçuş yapanlar gibi. Bu metoforu kullanarak, JetBlue kendisiyle uçan yolcuların daha iyi uçuş deneyimi yaşayacaklarına dair güvenlerini kazanmada elini güçlendirdi.

#10 Klişeleri reddedin

Video ile, fazla çabalamadan, klişelerden uzak duran farklı anlatımlarda bulunabilirsiniz. Erkek mühendisler yerine kadınları gösterin, teknoloji kullanan gençler yerine yaşlı insanları kullanın ve daha önceden sadece beyaz ırk varken şimdi birden çok etnisiteden insana yer verin.

Dünya daha fazla farklı simgeler için açlık çekiyor. Bunu gerçekleştiren kahraman siz olun ve yeni izleyiciler kazanın – hem ürününüzün tüm sektörlerde işe yaradığını gösterin; hem de, alışıldık olanın tersine gittiğinizden, izleyicinin takdirini kazanın. Honey Maid bunu eşcinsel ve ırklararası ailelere videosunda yer vererek gerçekleştirdi. Hepimiz sonunda insan değil miyiz?

Ne yazık ki, herkes sizinle aynı fikirde olmayacak. İnandığınız şeyin arkasında durduğunuzda, itiraz edenlerle karşı karşıya kalacaksınız. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, amacınızı her zamankinden daha fazla destekleyin. Sosyal medya olumsuz yorumlarla dolup taştığında, Honey Maid onları çok güzel bir sanat eserine dönüştürerek aşkın aşk olduğu mesajını daha da sağlamlaştırdı.

Harika bir şekilde, Honey Maid, olumsuz mesajlardan 10 kat daha fazla sayıda olumlu mesaj aldı. Olumlu mesajları da sanat eserlerinin içine dahil ettiler, bir diğer videoda eşitliği kutlayarak seyirci sevgisini kazandılar.

 

#11 Müşteri Başarı Hikayelerini Anlatın

Müşteri başarı hikayelerinden oluşan örnek vakalar, bilinen olanakların ötesine geçebildiğinizi, bunu daha önce yapmış olduğunuzu göstererek, kanıtlayabilir. Örnek vakalar hassas noktalara dokunan ve itirazlara satış-dışı bir yol ile cevap veren hikayelerdir. Hedef kitle ve şirket arasında duygusal bağlar kurar… bunu şimdi örnek aldıkları benzer bir kişinin başarısı aracılığıyla yapar: Memnun müşteri aracılığıyla.

Skype Amerika ve Yeni Zelanda’dan genç kızlara yer verdi. Kızların her birinin dolu bir hayatı vardı ama arkadaşlarından hiçbiri tek bir kol ile yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlamıyordu. Skype aracılığıyla, kızlar birbirine bir kol ile nasıl idare edilebileceğini gösterdi ve kızkardeş kadar yakınlaştılar. Skype çevrimdışı olan kızları daha büyük duygusal bir etki için birleştirdi. Müşterilerin kendi kelimeleriyle kendi hikayelerini anlatmalarına izin vererek, insanları dünyanın bir ucundan diğerine uçurabilecek bütçeniz olmasa bile, bu etkiyi yaratabilirsiniz.

 

“YouTube Yıldızı” olmanın anlamı

Merkezinde, YouTube başarısı seyircinizi nasıl hissettirdiğiniz ve sizin markanızın ismi ya da ürününüzü gördüğünde onların içinde neyin kışkırtıldığıyla ilişkilidir. Onların ihtiyaçlarını ve kendi marka değerlerinizi düşünün. Sonrasında, yukardaki stratejileri her ikisini de ifade etmek için kullanın. Bundan sonra hangi stratejiyi kullanacaksınız? Bizim dışarda bıraktığımız harika bir strateji biliyor musunuz? Bir yorum bırakarak bize anlatın.

 

Kaynak: http://tubularinsights.com/11-big-brand-video-strategies/

 

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir