Facebook’ta Video Oynatma Sayılarında Büyük Artış


Facebook Video %785 lere kadar ulaştı. Bu yükseliş otomatik oynatma özelliğinden mi kaynaklanıyor?

Adobe’ un yakın bir zamanda yayınladığı Q1 2014 Social Intelligence Report  adlı araştırması geniş çapta sosyal medya  etkileşimi, karşılıklı etkileşim ve  reklam için önemli unsurlar olan maliyet, paylaşım, bir formatın diğeri üzerindeki etkililiğine değiniyor. Bu verilerin hepsi geçen yılın – 2016 –  aynı dönemine göre karşılaştırılarak bize sosyal medya kullanımındaki eğilimler ve reklamcılık trendleri hakkında bilgi veriyor. Facebook üzerine yoğunlaşalım ve videoların bu site üzerindeki etkisini inceleyelim.

Facebook ta videolar bu yılki ilk çeyrekte etkileşimde % 25 bir artışa neden oldu bu da %2.4 den %3’e çıkmış olması demek. Sadece video  formatı bir önceki yılın ilk çeyreği verilerine göre artış gösterdi ( Q1 2013’e karşı Q1 2014)  Bunun haricindeki bütün değerler  düştü. Resimler % 5 ten % 4.4’e geriledi.  Bu Facebook’ta video formatının en büyük etkileşimi aldığı anlamına geliyor.

Sadece yazı içerikli paylaşımlar mı?  Düşerek 0.6 % seviyesinde kaldılar.

Nedendir bilinmez videolar paylaşım açısından resim paylaşmanın çok gerisinde. Resim paylaşma %2 düşerek  %63 olurken toplamda hala video paylaşımından 5 kat daha fazla  %12 oranında.(geçen yıldan %4 daha yüksek)

Linkler, bir önceki yıla oranla % 77 büyümüş ve 2013 yılının ilk çeyreğine kıyasla % 167 büyümüştür ve videoyu % 16’dan biraz ileri götürmüştür. Bu arada, metin temelli yayın paylaşımı, videonun altına yalnızca %9da kaldı.

Etkileşim türleri de oldukça ilginç. Bir şeyi beğenmek son zamanların domine edici faktörü oldu. Hızlı, kolay ve bir şeyi okuduğunuzu izlediğinizi ve takdir ettiğinizi gösterir. Paylaşımlar ve yorumlar hala oldukça düşük ancak her ikisi de büyüyor. Beğeniler çeyrekten çeyreğe % 4 düşerken yorumlar ve paylaşımlar % 2 arttı.

Geçen yıl Facebook video reklam çözümünü hayat gecirdi. Bu çözümün bir parçası da video-reklamın otomatik olarak zaman tünelinde oynatılmasıdır. Sadece reklamlar değil videolar genelde sizin kişisel ayarlarınızdaki durumuna gore.otomatik oynatılabilir

Bu video oynatımında %785 bir oranla yıldan yıla ve %134  oranla çeyrekten çeyreğe büyük bir yükselişe yol açtı. Bu tabi ki insanların bu videoları izlediği anlamına gelmiyor. Bu sadece facebook’ un video metriğinin özellikle reklamlar acısından neredeyse anlamsız olduğu anlamına geliyor. Sadece videonun oynatılması izlendiği anlamına gelmiyor.

Oldukça dik bir grafik, tamamen bağımsız olabilmek için çok dik. Reklam envanterini doldururken ve video reklam programını hızlandırdıkça bu da büyümeye devam edecek.

Anlaşılan, Cuma, Facebook ta yeni video içeriğinizle insanlara etkileme günü.

Adobe raporunun katılımı biraz daha yüksek, gösterimler daha yüksek. Yine, video oynatımlarının hafta sonu daha fazla ,  Cuma günü insanlar   Facebook’a daha sık giriyor ve dikkatlerinin% 100’ünü iş ya da okul için vermek istemiyorlar. Etkileşimler ve gösterimler bu hipotezi güçlendiriyor.

Haftanın çoğu video mesajı için% 3 katılım görürken, Perşembe günü % 3.2′ ye, cumartesiye % 3.3 ile hafta sonunu ve % 3.1 ile % 3’ü ikiye katlıyor. Aynı şey, Cuma gününün % 15.7 olduğu günler için % 13.4 ile % 14.5 arasında değişen gönderi paylaşımı için de geçerli.

Aslında, tüm video oyunlarının neredeyse dörtte biri cuma günleri Facebook’ta. Cuma aynı zamanda tüm içeriğin en çok beğenildiği, yorumlandığı ve paylaşıldığı gün, birincisi % 16’sı, ikinci sırada % 17’lik ve sonuncusu ise % 16 fazla olan bir gündür. Bu arada Pazar günü yorum için çok kötü, cumartesi paylaşmak için, Salı da beğenmek için.

Açık olarak, Facebook videosu pazarlama kampanyanızın bir parçasıysa, bu içeriği görüş, beğenme, paylaşım ve yorum biçiminde en çok dikkati çekmek için Cuma günleri yayınlamanız gerekiyor.

Metodoloji

Doğrudan Adobe raporunun kendisinden:

Bu rapor, Adobe Social,  Adobe Media Optimizer ve Adobe Analytics'ten 2013 ve 2014 yıllarında marka sitelerine yapılan tüketici verilerine dayanmaktadır. Perakende, Medya ve Eğlence ile Seyahat web sitelerinden toplanan ve bilinmeyen verilerden oluşan bu rapor. Reklam verileri, yeniden hedeflenmiş reklamları sosyal medya kanallarına dahil etmez. Örnek bilgi şunları içerir: • 260 milyar Facebook reklam gösterimi • 226 milyar Facebook yazıları gösterimi • Sosyal sitelerden 17 milyar ziyaret gerçekleştirildi Adobe Q1 2014 Sosyal Zeka Raporunda reklam maliyetleri, sosyal medya tavsiyeleri, Super Bowl ve Oscar buzz analizi ve daha pek çok şey bulunmaktadır.

Bu içerik Adobe Social’ın hazırladığı rapora göre derlenen bir içeriğe istinaden Video Marketing ekibince çevirilmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir