Video Marketing http://videomarketing.com.tr Türkiye'nin Video Pazarlama Rehberi Sun, 15 Jul 2018 11:09:23 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.7 http://videomarketing.com.tr/wp-content/uploads/2017/02/Başlıksız-1-01-150x150.png Video Marketing http://videomarketing.com.tr 32 32 Maksimum Yerel SEO Etkisi için 10 Video Pazarlama İpucu http://videomarketing.com.tr/video-seo/maksimum-yerel-seo-etkisi-icin-10-video-pazarlama-ipucu/ http://videomarketing.com.tr/video-seo/maksimum-yerel-seo-etkisi-icin-10-video-pazarlama-ipucu/#respond Sun, 16 Jul 2017 10:50:50 +0000 https://videomarketing.com.tr/?p=1640 Video seo   Video seo Video pazarlama kategorisi için yerel işletmelerin yerel arama motoru optimizasyonu açısından gözden kaçmış bir kategoridir. Çekim ekibine sahip olmayan birçok KOBİ için video üretmek korkutucu olabilmektedir. Aslında görsel-işitsel bir içerik hazırlamak düşündüğünüz kadar çaba sarf etmenize gerek duymaz ve video üretimi pazarlama stratejisi açısından göz ardı edilemez. Video içerik ürettiğinizde...

The post Maksimum Yerel SEO Etkisi için 10 Video Pazarlama İpucu appeared first on Video Marketing.

]]>
Video seo

 

Video seo Video pazarlama kategorisi için yerel işletmelerin yerel arama motoru optimizasyonu açısından gözden kaçmış bir kategoridir. Çekim ekibine sahip olmayan birçok KOBİ için video üretmek korkutucu olabilmektedir. Aslında görsel-işitsel bir içerik hazırlamak düşündüğünüz kadar çaba sarf etmenize gerek duymaz ve video üretimi pazarlama stratejisi açısından göz ardı edilemez. Video içerik ürettiğinizde ve düzgünce optimize edildiğinde, yerel anahtar kelimelerde sıralanmaya başladıkça sonuçların ödüllendirici ve bağımlılık yaptığını göreceksiniz. Video pazarlama çabalarınızı maksimize etmeye yardımcı olmak için, işlerinizi video ile tanıtırken düşünmemiş olabileceğiniz bazı ipuçlarını aşağıda derledik.

 1. YouTube kullanın

Eğer halen bilmiyorsanız, YouTube Google’a aittir. Bu yüzden işletmeniz için bir YouTube kanalı oluşturmanız ve YouTube için videolar üretmek çok iyi bir fikir olabilir. Çok küçük bir optimizasyon ile videolarınızın hemencecik Google’da nasıl sıralandığına şaşırırsınız. En başta yüklemek için onlarca videonuz yoksa bile işletmeniz için bir kanal kurup yüklemelere başlamanız gerekir. Ayrıca kanalınızda markanızı belirterek ve yerel anahtar kelimeleri kullanarak güzel bir açıklama yazmalısınız. Sitenizi Youtube kanalına ve aynı şekilde YouTube kanalınızı sitenize linklemeyi unutmayın, böylelikle Google video içeriğinin sahibinin kim olduğunu anlayabilir.

 1. Videoları Açıklandırın

Anahtar kelimelerinizi video içeriğine eklemenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Videolarınızı açıklandırmak, video içeriğinize yerel SEO değeri eklemenin çok kolay bir yoludur. Piyasada videonuza dakikası yaklaşık 1 dolara açıklama (kopya) ekletecek fiyatı uygun bir sürü servis var. Bizim kullandığımız servislerden biri “Speechpad”tir ki kopyalama ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde giderecektir. Bu kopyaları YouTube’un açıklama kısmında kullanabilirsiniz, kopya dosyası olarak YouTube’a yükleyebilirsiniz, blogunuzda kullanabilirsiniz ya da kopyaları tekrar amaçlandırarak birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz.

 1. Video Başlıkları Oldukça Önemli

Google için videonuzun ne hakkında olduğunu anlamak için video başlıklarınız sitenize verdiğiniz başlıklar kadar önemlidir. Ürettiğiniz her video için en açıklayıcı başlığı bulduğunuzdan emin olmak için fazladan biraz zaman harcayın. Genelde ürettiğiniz her video için belirli anahtar kelime ifadesi kullanmanız gerekir ve o ifade başlıkta kullanılmalıdır. Başlığa, markanızın ya da firmanızın ismini ekleyip ya da eklemeden yerel telefon numaranızı eklemek bile yerel bazı SEO değerleri kazandırır.

 1. Alıntınızı Video Açıklamasına Ekleyin

Bu ipucu Youtube optimizasyonu için olmazsa olmazdır! Her bir videonuza açıklama kısımlarında alıntıları dâhil edin. Bunun anlamı firma ismini, adresini ve telefon numaranızı internette işletmeniz için nasıl gözüküyorsa standart formatta listelemektir. Google bu açıklamaları işletme internet sitenize backlink formunda görecektir. Bu basit adımı atlamayın ki sadece kısa bir zamanınızı alır ve video içeriğinizi Google crawlerı için güçlü bir yerel sinyal yapmak için çok önemlidir.

 1. Video Açıklamasına Site Linki Ekleyin

Birisi sizin videonuzu izliyorsa, onların müşteri olarak nereye gitmelerini istersiniz? Açıkçası umarız ki video açıklama kısmına eklediğiniz telefon numarasından sizi ararlar. Birçok kullanıcı alıcı seviyesine çıkmadan önce baktıkları konu üzerinde daha çok bilgi isterler bu yüzden sitenizin alakalı linkini video açıklama kısmına eklemeniz gerekir. Alakalı bir site sayfanız yoksa anasayfanızı linklemeniz kabul edilir ama imkânınız varsa hedef kitleye daha çok hitap etmek istersiniz. Domaininiz üzerinden site sayfasına link vermeniz, ziyaretçileri yakalamanız ve onları videonuzla alıcı seviyesine çıkarmak için etkili bir yöntemdir.

 1. Açıklama kısmında Videoya link verin

Bu strateji, SEO alanında otorite kabul edilen ve internet pazarlama alanında saygı duyulan birinden alınmıştır. YouTube’a video yükledikten sonra size verdiği linki video açıklama kısmına ekleyebilirsiniz. Bu konu hakkında “Neden video linkini aynı videonun açıklama kısmına eklemeliyim?” diye düşünebilirsiniz ki bu da mantıklı bir sorudur. Bu konuda bize güvenin bu yapacağınız strateji video değerini yükselterek daha iyi sıralanmasını sağlayacaktır. İster inanın ister inanmayın bu stratejiyi denemek size zarar vermeyecektir ve ilerde nasıl sonuçlandığını bize de haber verin.

 1. Video konumunu YouTube’da ayarlayın

YouTube videoların platformda nasıl yönetildikleri konusunda birçok değişiklik yapmaktadır. Video yöneticilerinde o kadar sık değişiklikler yapıyorlar ki, yerel bir SEO prosedürü oluşturmak zordur. Bununla birlikte, şu anda video yöneticisinde “Bilgi ve Ayarlar” başlığı altındaki “Gelişmiş Ayarlar” altında “Video konumu” ayarlama seçeneği sunuyorlar. Sizlere bu işlemi yapmayı ve ayrıca Google için de işletme adresinizi de başka bir yerel adres olarak kaydetmenizi öneririz.

 1. Videolara Backlink Ekleyin

Bir YouTube videosu sıralanması az çok site sıralanmasına benzer: sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyonu dahildir. Videolar da web siteleri gibi backlinke ihtiyaç duyar. Pek çok yerel SEO yetkilisi size, bir YouTube videosuna basit bir backlink gelmesinin etkileyici sonuçlar doğuracağını söyler. Videolarınız da dâhil tüm içerikleriniz için her zaman en kaliteli backlinklerin peşinden koşmalısınız. Şunu unutmamak gerekir ki eğer çok kaliteli ve zengin içerikli videolar sunuyorsanız otomatik olarak yüksek kaliteli backlinkler elde edeceksiniz çünkü insanlar içeriklerinizi paylaşmak isteyeceklerdir. Şunu unutmayın ki, YouTube videolarınıza gelen bağlantıların bir şekilde web sitenize de yönlendirileceğini ve işletmenizin genel online değerine katkıda bulunacağını bilebilir.

 1. Basın Bültenlerinde Video Kullanın

İşiniz için basın bültenleri yayınlıyorsanız ve bültenlerin içine video dahil etmiyorsanız büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Basın bültenlerine dahil edilmiş videoların çok iyi sıralanma potansiyelleri vardır. Bu sadece basın bülteninizi zenginleştirmekle kalmayıp ayrıca yüksek otorite basın sitelerinde videonuzun daha iyi sıralanmasına destek olacaktır. Ama bu stratejiyi kullanırken; basın bültenlerinizin haber değeri olduğundan ve videonuzun konu ve içerik bakımından kaliteli olmasına dikkat edin.

 1. Daha fazla geri dönüşüm için kendi paylaştığınız videolar hazırlayın

Birçok video arama motoru sonuç sayfasında sıralanırken YouTube sayfasına linklenir. Bu harikadır ama ya iş web sitenize linklenen bağlı SERP listelenmeleriniz varsa ne olacak? Kullanıcınızı her türlü gerekli bilgilerin içerildiği ve harekete geçirici videonuzu sunmak varken, rakiplerinizin videoları olduğu kullanıcınızın dikkatini kolaylıkla dağıtabilecek YouTube’a göndermek istemezsiniz. Amazon s3 hosting servisi ve video site haritalarını kullanarak kendi videolarınızı çekebilir ve direkman SERPlerden videoları daha iyi dönüştürebilirsiniz. Bu gelişmiş bir strateji ama çok etkilidir ve yerel işletmeler için video pazarlamasını bir üst seviyeye taşımaktadır.

Yukarıdaki ipuçlarından da görüleceği gibi video pazarlamasıyla alakalı yerel SEO için bir sürü potansiyel bulunmaktadır. Eğer halen kuşku içerisindeyseniz, kendinize kaybedecek neyim var diye sormaya değer. Bu stratejilere bir şans tanıyın ve işletmeniz için işe yararsa devam edin ama eğer sonuçlar istediğiniz gibi değilse stratejinizi değiştirmeyi denersiniz. Video pazarlama değerini kanıtlamışken yerel işletmelerin göz ardı etmemesi gereken bir konudur. İlk videonuzu yaptıktan sonra gün geçtikçe işlerin daha kolay hale geldiğini göreceksiniz.

Kaynak:  https://www.brightlocal.com/2013/05/10/10-video-marketing-tips-for-maximum-local-seo-impact/

The post Maksimum Yerel SEO Etkisi için 10 Video Pazarlama İpucu appeared first on Video Marketing.

]]>
http://videomarketing.com.tr/video-seo/maksimum-yerel-seo-etkisi-icin-10-video-pazarlama-ipucu/feed/ 0
Video pazarlama kampanyalarınıza yardımcı olarak 10 pratik araç http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlama-kampanyalariniza-yardimci-olarak-10-pratik-arac/ http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlama-kampanyalariniza-yardimci-olarak-10-pratik-arac/#respond Sat, 15 Jul 2017 09:52:10 +0000 https://videomarketing.com.tr/?p=1627 Video pazarlamaya başlarken bu araçlardan faydalanın: Pazarlama alanına baktığınızda videoların revaçta olduğunu görürsünüz – hiç de ağır dosyalar değil, aksine ilgi çekici ve markaların hedef kitlesiyle iletişim kurmasına yardımcı olarak yapıdadırlar. Yeni bir ürün tanıtmak, sahne arkası görüntüleri paylaşmak, bir etkinliğin duyurusunu yapmak veya belirli bir sorunun çözümüne ilişkin bir mini ders sunmak için kullanabilirsiniz...

The post Video pazarlama kampanyalarınıza yardımcı olarak 10 pratik araç appeared first on Video Marketing.

]]>
Video pazarlamaya başlarken bu araçlardan faydalanın:

Pazarlama alanına baktığınızda videoların revaçta olduğunu görürsünüz – hiç de ağır dosyalar değil, aksine ilgi çekici ve markaların hedef kitlesiyle iletişim kurmasına yardımcı olarak yapıdadırlar. Yeni bir ürün tanıtmak, sahne arkası görüntüleri paylaşmak, bir etkinliğin duyurusunu yapmak veya belirli bir sorunun çözümüne ilişkin bir mini ders sunmak için kullanabilirsiniz videoları. Burada size kısa videolar oluşturmak ve onları pazara sunmak için kullanabileceğiniz 10 araç sunuyoruz.

 1. Flipagrvam

Bu araç sayesinde görsellerinizi videoya çevirebilirsiniz. Kullanımı çok kolay ve özellikle Instagram ve Facebook kullanıcıları için harika bir araç. 2014’ten beri çeşitli işletim sistemlerinde erişilebilir olan bu uygulamanın dünyanın her yerinden kullanıcıları mevcut.

 1. Stop Motion

 

Stop Motion çok akıcı ve stop-motion tekniği ile harikalar yaratmanıza yardımcı olacak bir araç. iOS için erişilebilir olan bu uygulama yeşil perde, görsel ekleme ve ses efektleri gibi birçok ilginç özelliğe de sahip. Videonuzu an be an izleyip üzerinde oynama yapabilir ve her bir sahneye müdahale edebilirsiniz.

 1. YouTube Editor

Ücretsiz ve tamamen YouTube’a entegre olmuş bu araç sayesinde videonuza doğrudan YouTube üzerinde müdahalede bulunabilir, değişiklikler yapabilirisiniz. Videonuzu arama motorlarına uyumlu hale getirmek için altyazılar ve çeşitli notlar ekleyebilirsiniz.

 1. Animoto

Animoto, mevcut video editörler arasında en kolay kullanılanlardan biridir. 3 basit adımda etkileyici videolar yaratmanıza olanak tanır: Fotoğraf ve videolarınızı ekleyin, istediğiniz müziği, tarzı ve diğer özellikleri seçin, websitenize yerleştirin – hepsi bu! Saniyeler içinde istediğiniz videoyu elde edebilirsiniz. Bu sitenin telefonunuzda da kullanabilmeniz ve video paylaşabilmeniz için telefon uygulaması da mevcut.

 1. PowToon

Sunum ve animasyon oluşturmak için ideal ve ücretsiz bir çözüm olan PowTool’u websitenize yükleyebilir, sosyal medya kanallarınızda paylaşabilirsiniz. Geniş bir şablon, karakter ve arka plan galerisinden istediğinizi seçebilir ya da kendi şablonunuzu kendiniz oluşturabilirsiniz.

 1. WeVideo

Bu web tabanlı video editörü durağan görüntüler veya ses dosyalarından sanal hikayelere geçmenizi kolaylaştıracak ve ilham verecek bir yapıda hazırlanmış. Kullanıcı dostu bir ara yüzü olan bu site videoları düzenlemenizi gerçekten kolaylaştıran bir dizi araç sunuyor. Metin sayfaları oluşturabilir, fotoğraflarınızı yeniden boyutlandırabilir, ses dosyalarınızı düzenleyebilirsiniz. Dahası, WeVideo cep telefonunuzda da bir uygulama ile erişilebilir ve kısa sürede harika videolar oluşturmanıza yardımcı olur.

 1. Wideo

Bu sadece kolay değil aynı zamanda eğlenceli de bir araç. Bir dizi şablon sunan Wideo sayesinde mesajınızı kolayca kişiselleştirebilir ya da sıfırdan bir şablon oluşturabilirsiniz. Dahası, kendi logolarınızı ve grafiklerinizi de videolarınıza ekleyerek ürünlerinizi daha ilginç kılabilirsiniz. Lite versiyonu da mevcut olan Wideo, kısıtlı özelliklerini kullanarak 45saniyelik ücretsiz videolar oluşturmanıza izin veriyor.

 1. Screenr

Amacınız bir ürün ya da bilgisayar hizmetinin gösterimini yapmak ise bu tam size göre bir araç. Screenr ekran görüntünüzü kaydeder ve sosyal medyada paylaşabilmeniz için de size bir link sağlar. Kısa ipuçları ve kolaylıklar göstermek istediğinizde Screenr ile kaydedip mevcut pazarlama içeriğinize katkıda bulunabilir, promosyonunu yapmak istediğiniz oyun, uygulama veya sanal ürünleri bu sayede tanıtabilirsiniz.

 1. Stupeflix

Fotoğrafları, video ve müzikleri harmanlamak için harika bir araç olan Stupeflix videolarınızda kullanabileceğiniz, kendi fotoğraf ve videolarınıza uygulayabileceğiniz çeşitli temalar ve hatta metinler, sesler ve hatta haritalar sunmaktadır. Ses kaydı için iki farklı robot sesi mevcuttur. İşlemlerinizi tamamladığınızda videonuzu kolayca YouTube’da yayınlayabilir ya da kendi sitenize yükleyebilirsiniz.  Stupeflix’in uygulaması da mevcuttur.

 1. Sellamations

Eğer bir animasyon videosu hedefliyorsanız Sellamations sizin için doğru seçim olacaktır. Eğlenceli, ilgi çekici ve mesajını açıkça iletmenize yardımcı olacak çizgi animasyonları burada oluşturabilirsiniz. Hepsi kişiye özel ve elle çizilmiş olan bu çizimlerin yanı sıra size özel karakterler üretimesini de isteyebilirsiniz. Video metninizin yazılmasının yanı sıra seslendirmede de profesyonel bir destek alabilirsiniz.

 

Bir markanın içerik pazarlamasında görsellerin, özellikle de videoların yeri büyüktür. Video görseller pazarlama araçları arasında hala daha yeni sayılsa da ürünlerin tanıtılmasına büyük katkı sağlamaktadır. Yukarıda listelediğimiz araçları kullanarak istediğiniz mesajı hedef kitlenize açıkça iletebileceğiniz ve sağlam bir ün kazanmanıza yardımcı olacak kısa videoları kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Kaynak: http://www.smartinsights.com/digital-marketing-platforms/video-marketing/10-practical-tools-to-help-you-start-your-video-marketing-campaigns/

The post Video pazarlama kampanyalarınıza yardımcı olarak 10 pratik araç appeared first on Video Marketing.

]]>
http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlama-kampanyalariniza-yardimci-olarak-10-pratik-arac/feed/ 0
Video Pazarlama Neden Pazarlama Dünyasının Yeni Gözdesi? http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlama-pazarlama-dunyasinin-yeni-gozdesi/ http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlama-pazarlama-dunyasinin-yeni-gozdesi/#respond Fri, 14 Jul 2017 09:29:43 +0000 https://videomarketing.com.tr/?p=1624 Video Pazarlama Neden Pazarlama Dünyasının Yeni Gözdesi? Video pazarlama, internet devlerinin sosyal entegrasyonu ve yatırımları sayesinde pazarlama dünyasının yıldızı konumuna geldi. Tüm büyük firmaların, müşterilerine ulaşmak, onlarla aralarında bağ kurmak ve onları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için kullandıkları pazarlama planlarında hayati önem taşımaya başladı. İnandırıcı gelmiyor mu? İşte size bunu ispatlayacak bazı istatistikler. Syndacast’a göre,...

The post Video Pazarlama Neden Pazarlama Dünyasının Yeni Gözdesi? appeared first on Video Marketing.

]]>
Video Pazarlama Neden Pazarlama Dünyasının Yeni Gözdesi?

Video pazarlama, internet devlerinin sosyal entegrasyonu ve yatırımları sayesinde pazarlama dünyasının yıldızı konumuna geldi. Tüm büyük firmaların, müşterilerine ulaşmak, onlarla aralarında bağ kurmak ve onları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için kullandıkları pazarlama planlarında hayati önem taşımaya başladı.

İnandırıcı gelmiyor mu? İşte size bunu ispatlayacak bazı istatistikler. Syndacast’a göre, 2017’nin tüm internet trafiğinin %74’ü video olacak. Sadece bu değil, çalışmalar gösteriyor ki, bir e-mail’in konu kısmında “Video” kelimesinin kullanılması, açılma ihtimalini %19 arttırırken, tıklanma oranlarını %65 arttırıyor ve aboneliği iptal etme oranını %26 düşürüyor. Twitter’a göre, videolar ve fotoğraflar en çok retweet’i alıyorlar.

Aşağıdakiler videoların bu denli popüler olmasını etkileyen bazı önemli faktörler:

Facebook Video Stratejisini Güçlendiriyor

2015’te yedi ay kadar bir süre içerisinde, Facebook video izlenme oranı ikiye katlanarak gün başı 4 milyardan 8 milyara çıkmıştı. Video izlenmelerindeki bu muazzam artış, video pazarlamadaki inanılmaz potansiyeli gösteriyor. Facebook geçen sene kullanıcılarının haber akışını gezerken video izlemelerine izin veren “Picture in Picture” özelliğini ortaya çıkarmıştı. Facebook ayrıca, izleyicilerin sadece kendi ağları tarafından paylaşılan videoları izlemelerini sağlayan özel bir video akışını test ediyor. Facebook video altyapısını geliştirmek için çaba sarf ederken, firmalar da onun potansiyelini kullanmak için çabalıyor.

SEO Avantajları

Videoların, arama sonuçlarına direkt olarak etkisi var. Arama motoru algoritmalarının, video da içeren zengin medya içeriklerine öncelik verdiği bilinen bir şeydir. Bunlara da ek olarak, Google’ın Youtube’un sahibi olması da videoların popülerliğini etkileyen önemli bir faktör. Google, kullanıcılarına anlamlı bir arama deneyimi sunmak için algoritmalarını hep geliştirmeye çalıştı. Kullanıcıları tatmin etmek için, sadece aranan anahtar kelimeyle eşleşen sonuçlardan ziyade, çeşitli sonuçlar gösteriyorlar. Bunun sonucu olarak artık sonuçlarda videolar üst sıralarda yer alıyor.

Hem Göze, Hem Beyine Kolay

Dijital dünyada içerik bakımından kıtlık olmuyor. Aksine insanlar beyinlerinin işleyemeyeceği kadar çok bilgi yağmuruna tutuluyorlar. Videolar, aşırı bilgi yüklemesinden boğulan bir dünyaya adeta temiz hava gibi geliyor. Beyin için, bir yığın yazıdan ziyade görsel bir içeriği işlemek çok daha kolay. Bu yüzden videolarla etki yaratmak da çok daha kolay.

Yayılma Potansiyeli

Kullanıcılar, video içeriği paylaşmaya diğer içerikleri paylaşmaktan daha fazla eğilimliler. Video, firmalar ve profesyonellerin vizyonlarını, uzmanlıklarını, ürünlerini, hizmetlerini, firmayla ilgili haberlerini ve duyurularını geniş kitlelere yaymak için mükemmel bir araç.

Bir Taşla Bir Sürü Kuş

Hangi aşamada hangi amaçla müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız isteyin, videolar yardımcı olacaktır. Eğitim, eğlence veya marka farkındalığını arttırmak, bunların hepsi videolarla elde edilebilir. Bugünlerde giderek daha fazla insan bir satın alma gerçekleştirmeden önce kendilerini ilgili konuda ürün incelemeleriyle ve blog güncellemeleriyle eğitiyorlar. Animoto’nun araştırmasına göre tüketicilerin %96’sı, çevrimiçi satın alım yaparken videoları faydalı buluyor. Dahası, %58’i video üreten firmaları daha güvenilir buluyor.

Videolar trafiği ve bağlılığı arttırıyor, bilgiyi diğer tür içeriklerden daha iyi iletiyor ve firmaya ve ürünlerine güven kazandırıyorlar. Tüm bunları düşününce, videonun neden bütün firmaların pazarlama stratejilerinde kritik önem taşımaya başladığı anlaşılıyor.

 

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/swati-joshi/why-video-marketing-is-th_b_9230342.html

The post Video Pazarlama Neden Pazarlama Dünyasının Yeni Gözdesi? appeared first on Video Marketing.

]]>
http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlama-pazarlama-dunyasinin-yeni-gozdesi/feed/ 0
Video E-posta Pazarlaması: Etkili ve Kolay Uygulanabilir http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/1621/ http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/1621/#respond Thu, 13 Jul 2017 09:23:20 +0000 https://videomarketing.com.tr/?p=1621 Video E-posta Pazarlaması: Etkili ve Kolay Uygulanabilir   Bugün yaşadığımız hızlı tempolu dünyada, teknoloji sürekli olarak büyüyor ve ilerliyor. İnternet, cep telefonları ve casus benzeri saatler arasında, iletişim kurmanın bir milyon  bir yolu var. Bir fikir, bir resim veya tamamlanmış bir projeyi başka bir kişiye göndermek istersiniz, teknoloji, mesajınızı iletmeniz için en iyi yolu bulmak...

The post Video E-posta Pazarlaması: Etkili ve Kolay Uygulanabilir appeared first on Video Marketing.

]]>
Video E-posta Pazarlaması: Etkili ve Kolay Uygulanabilir

 

Bugün yaşadığımız hızlı tempolu dünyada, teknoloji sürekli olarak büyüyor ve ilerliyor.

İnternet, cep telefonları ve casus benzeri saatler arasında, iletişim kurmanın bir milyon  bir yolu var. Bir fikir, bir resim veya tamamlanmış bir projeyi başka bir kişiye göndermek istersiniz, teknoloji, mesajınızı iletmeniz için en iyi yolu bulmak için gelişiyor. Telefon veya e-posta yoluyla resim gönderme seçeneği her zaman olmuştur ve şimdi, e-posta yoluyla iletişim kurmak için özel olarak bir video üretmek de bir o kadar kolay.

 

Artık profesyonel olarak çekilmiş ve düzenlenmiş bir videoya sahip olmak için birkaç bin dolar harcamanız gerekmiyor. Doğru araçlarla ve doğru platformla kendi çekimlerinizi oluşturmak artık çocuk oyuncağı.  Ayrıca, videolarınızın boyutunu tek bir e-postaya sığacak şekilde küçültme konusunda endişelenmeniz gerekmez. Eğer doğru şekilde yaparsanız, bir sonraki e-postanızda bir video kullanmanın şirketiniz için çok olumlu bir etkisi olabilir.

Video E-posta Hazırlamaya Başlarken: Neler Gözönüne Alınılmadır?

Bir e-postaya eklenmek üzere bir video hazırlarken, öncesinde planlamanız gereken birkaç şey vardır.Bu liste, videonun nasıl çekileceğini, video uzunluğunu, video sunucusunu ve videonun gerçek kurulum şeklini içerir; buna büyüleyici bir başlık ve açıklama eklemek de dahildir.

 

# 1 Elinizin altında olan en iyi video ekipmanını kullanın: İdeal olanı, bir DSLR’ye erişim sağlayabilmektir; ancak bu, video üretiminin ilk aşamalarında fiyat açısından bütçenizin üzerindeyse, o zaman akıllı telefon kullanmayı düşünün. Yüksek çözünürlüklü kayıt ve uygulama özellikleri olan Paper Camera veya 8mm gibi uygulamalarla, videonuzu filtreleme ve diğer stilistik uygulamalarla birleştirme seçeneğiniz vardır. # 2 Videonuzu kısa tutun. Uzun videolar hem, e-postalara eklenmek için genellikle çok büyük olacak, hem de hedef kitlenizin dikkatini kaybetme olasılığını arttıracaktır. Videonuzu, bir  iki dakika uzunluğunda tutmak, hedef kitlenizin ilgisini çekmek için yeterlidir, ancak çok fazla detay vermekten de uzak durun. Daha kısa videolardan oluşan bir dizi, son derece uzun tek bir videodan çok daha fazla etki yaratır.  

NOT   – Video Reklamcıları YouTube’da Doğru Kitleyi mi Hedefliyorlar?

# 3 video sunucusu edinmeyi düşünün. Bu videoyu birden çok alıcıya gönderiyorsanız herkesin erişebilmesi için videonun bir yerde tutulması gerekir. YouTube, bunun için, günümüzün en popüler seçeneklerinden birisidir. Basit ve ücretsizdir; Daha ne istenebilir ki? Kendi online (çevrimiçi) kanalınızı kurmayı seçerseniz, YouTube,  size tonlarca depolama alanı sağlar. YouTube’u ana sunucunuz olarak kullanarak, videolarınızı müşterilerinize göndermek; bağlantıyı e-postanıza eklemek ve ‘Paylaş’ butonunu tıklamak kadar basittir. # 4 Videonuzla harika bir e-posta oluşturun. Yüksek tıklanma oranını arttırmak için iddialı bir başlık kullanın. Videonuzu, küçük bir resme eklenmiş güçlü, eyleme geçirici bir mesajla tanıtın.

Uygun Video İçeriği

Bazı anketlere göre, eğitim kursları bir e-postaya eklenecek en başarılı videolardır. Ürün tanıtımları ve promosyonları ikinci sırada olup; müşteri yorumları tarafından yakından takip edilmektedirler. Herhangi bir pazarlama e-postasında video içeriği kullanmanızın arkasındaki mantığa  bağlı olarak, bu istatistikler beklentilerinizi değiştirebilir. Örneğin, bir avukatın e-postasına bir müşteri referansını ekleme olasılığı daha yüksektir.

Bununla birlikte, sözleşmeli danışmanlık işinizi genişletmek istiyorsanız, küçük projeler için kendinizin yapabileceği kısa videolar ekleyebilir, ya da büyük projelerle ilgili fikirlerinizi ekleyebilir ve böylece hedef kitlenizin işi bitirmeniz için sizi aramasını  sağlayabilirsiniz.

 

E-postalarınıza video yerleştirmek, başkalarının dikkatini çekmenin etkili bir yoludur. Eğer, doğru kitleyi hedeflerseniz, e-postalarınıza video eklemek, pazarlama stratejinizde büyük bir bomba etkisi yaratabilir
Kaynak: http://tubularinsights.com/video-email-marketing-effective-easy-to-implement/

 

The post Video E-posta Pazarlaması: Etkili ve Kolay Uygulanabilir appeared first on Video Marketing.

]]>
http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/1621/feed/ 0
Yaygın Video Pazarlama Hatalarından Kaçınmanın 8 Yolu http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/yaygin-video-pazarlama-hatalarindan-kacinmanin-8-yolu/ http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/yaygin-video-pazarlama-hatalarindan-kacinmanin-8-yolu/#respond Wed, 12 Jul 2017 08:57:33 +0000 https://videomarketing.com.tr/?p=1618 Yaygın Video Pazarlama Hatalarından Kaçınmanın 8 Yolu   Ürünlerinizi kullanan insanlar hakkında hikayeler anlatın ve bunları kullanmalarından elde ettikleri yararlar üzerine odaklanın.   Video pazarlama, eskiden pahalı ve fazla zaman alan bir işti, ancak profesyonel video üretim cihazlarındaki gelişmeler, akıllı telefon teknolojisi ve YouTube gibi platformların kullanım kolaylığı sayesinde neredeyse herkes bir video pazarlamacı olabilir....

The post Yaygın Video Pazarlama Hatalarından Kaçınmanın 8 Yolu appeared first on Video Marketing.

]]>
Yaygın Video Pazarlama Hatalarından Kaçınmanın 8 Yolu

 

Ürünlerinizi kullanan insanlar hakkında hikayeler anlatın ve bunları kullanmalarından elde ettikleri yararlar üzerine odaklanın.

 

Video pazarlama, eskiden pahalı ve fazla zaman alan bir işti, ancak profesyonel video üretim cihazlarındaki gelişmeler, akıllı telefon teknolojisi ve YouTube gibi platformların kullanım kolaylığı sayesinde neredeyse herkes bir video pazarlamacı olabilir. Sonuç olarak, Outbrain’e göre, bu durum çevrimiçi pazarlamacıların, yüzde 87 gibi şaşırtıcı bir oranda video içeriği kullanmalarına yol açtı.

 

 

Daha hızlı, daha kolay ve daha ucuz demek her zaman yüksek kalite anlamına gelmez, ancak kaliteli videolar oluşturmanızı sağlamak için uygulamanız gereken birkaç basit adım var. RutzRoberts Productions’dan Juan Rutz ve Martin Borer, bu yazı için video pazarlamacıların yaptığı sekiz yaygın hatayı ve onlardan nasıl kaçınılacağını ele aldı.

 

 1. Aşırı ısrar ile ürün satmak

Aşırı ısrar ile ürün satmak ilk buluşmada evlenme teklifi etmeye benzer.

 

Evet, bu yöntemle başarılı olabilirsiniz. Ancak bu çok düşük bir olasılıktır. Fakat adım adım ilerleyerek bir ilişki kurarak başarılı olmanız daha olasıdır. Teaser videoları oluşturarak, potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek, içeriğinizi daha çok paylaşacak ve sürekli bir ilişkinin temellerini atacaksınız.

 

 1. Videolar bir kampanyanın parçası değildir

İlk izlenim yaratmak için için yalnızca tek şansınız olabilir. Bunun sonucu olarak birçok şirket, müşteri tabanına “aşırı yükleme” yaparak kendileri hakkında gereğinden fazla bilgi verme ve kendilerinden bahsetme eğilimindedir. Bunun yerine mesajınızı hızlı bir şekilde verin ve izleyicinizin oldukça kısa olan dikkat süresini tüketmeden işin geri kalanını onların hayal gücüne ve merakına bırakın.

 

Juan ve Martin, kampanyaların her seferinde gidilen bir yol olduğunu söylüyor. Şirketler, beş dakikalık tek bir video hazırlamak yerine, toplamda beş dakikayı geçmeyecek 30 saniyelik bölümlerden oluşan 6 video ve 2 dakikalık videolar kullanarak çok yönlü bir yaklaşım üzerinde odaklanmalıdır. “Marine etkisi” adını verdikleri bu yöntemle, verilmek istenen mesaj daha etkili bir şekilde aktarılır. Bu yöntemle, izleyicilerin dikkat süresi hiç olmadığı kadar yoğundur, dolayısıyla kısa, bilgilendirici, eğlendirici bir noktaya ihtiyaç duyulur.

 

Duygusal bir bağ oluşturun, onlara ilham verin ve daha fazlasını talep etmeleri için izin verin.

 

 1. Zayıf Başlık ve SEO

İçeriğin yanı sıra iyi bir başlık belirlemek de çok önemlidir. İlginç başlıklar ve etkili bir etiketleme, SEO’yu maksimize etmek ve görüntülenme sayınızı arttırmak için gereklidir.

 

Kimsenin bulamadığı harika bir videoya sahip olmak hiç bir işe yaramaz ve tüm üretim çabalarını işe yaramaz kılar.

 

 1. Uyumsuz (Ahenksiz) İçerik

Video pazarlama sadece görsel imgelerden ibaret değildir. Etkili videoların tümü, görüntüleri en iyi ses ve metinle bir ahenk içinde sunar. Bu bileşenlerin tümü videonuzu üretirken dikkate alınmalıdır. Her şeyin düşünüp taşınılarak önceden planlanması gerekir.

 

Kelimelerin kullanımı, ses tonu, ekranın bölümlü kullanımı ve içeriğin tümü yapımınızın çekiciliğinde önemli rol oynar.

 

 1. İnsanlara değil ürünlere odaklanın

Gerçekler anlatılır fakat hikayeler satar! Bu yüzden videonuzda ürünlerinizle ilgili bir gerçek listesi oluşturmayın. Ürünlerinizi kullanan insanlar hakkında hikayeler anlatın ve bunları kullanmalarından elde ettikleri yararlar üzerine odaklanın. İyi anlatılmış bir hikaye, insanları daha fazla bilgi için araştırmaya iter.

 

 

 1. Videonun Gücünden İstifade Edememek

Bir resim 1000 kelimeye eşdeğerse, iyi hazırlanmış bir videonun – yalnızca 30 saniyelik bir videonun bile – karşı tarafla kuracağı iletişimi hayal edin. Ancak videolarınızın doğru içeriği ve doğru özü betimlediğinden emin olmalısınız. Juan ve Martin, videoların hepsinin bir üslubu olduğunu söylüyor. Aslında, düşündüğünüzün aksine, üslup içerikten daha önemlidir. Markanız için özgün olan, mesajınızı güçlendirecek ve hedeflediğiniz kitleye etki edecek uygun üsluba sahip olmanız gerekir.

 

 1. Mevcut sosyal medya platformlarının yetersiz kullanımı

Youtube harika bir platform ama bu mecradaki tek seçenek değil. Videolarınızı Facebook, LinkedIn, Twitter ve Instagram gibi tüm platformlarda yayınlayarak yalnızca erişiminizi değil, SEO’nuzu da en üst düzeye çıkarın. Bu videonuzu Youtube’a yükleyip ardından linkini diğer platformlara kopyalayıp yapıştırmak anlamına gelmez. Videonuzu Facebook gibi platformlara yüklediğinizde, sadece Youtube videonuzun linkini paylaşarak elde ettiğiniz görüntülenmenin 2 katını elde edersiniz.

 

Ve e-postaları unutmayın. Yayınlanmış araştırmalara göre, e-postalarınıza video eklemek tıklanma oranlarını yüzde 200 ila 300 arasında arttıracaktır.

 

 1. Videoların çok uzun olması.

Derhal tatmin olmak isteyen ve düşük dikkat süreli bir dünyada yaşıyoruz. Bu cümlede, kitlenizi geniş kapsamlı, eğlendirici, ancak sınırlı bir aşamada yakalamak için gereken sihirli formül yatıyor. Bu, video pazarlamanın karakteristik bir özelliği haline gelmiştir.

 

 

Bu yaygın hatalardan kaçınmak, hedeflediğiniz kitleniz ile iletişim kurarak web sitenize trafik çekmenizi ve satışları arttırmanızı sağlayacak bir video pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/287011

 

 

 

 

The post Yaygın Video Pazarlama Hatalarından Kaçınmanın 8 Yolu appeared first on Video Marketing.

]]>
http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/yaygin-video-pazarlama-hatalarindan-kacinmanin-8-yolu/feed/ 0
B2B’den B2C’ye Pazarlamacılar için Gerçekten Önemli Çevrimiçi Video Metrikleri http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/b2bden-b2cye-pazarlamacilar-icin-gercekten-onemli-cevrimici-video-metrikleri/ http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/b2bden-b2cye-pazarlamacilar-icin-gercekten-onemli-cevrimici-video-metrikleri/#respond Tue, 11 Jul 2017 08:48:41 +0000 https://videomarketing.com.tr/?p=1615 B2B’den B2C’ye Pazarlama’cılar için Gerçekten Önemli Çevrimiçi Video Metrikleri Önceki yazımda medya şirketleri, video üreticileri ve yayınlayıcıları için gerçekten önemli olan online video metriklerine bir göz gezdirmiştim. Fakat farklı sektörlerde farklı performans hedeflerinin olması da söz konusu. Bu nedenle bu yazımızda B2B ve B2C markaları ve pazarlamacılarının konu dijital video stratejilerine geldiğinde dikkate almaları gereken...

The post B2B’den B2C’ye Pazarlamacılar için Gerçekten Önemli Çevrimiçi Video Metrikleri appeared first on Video Marketing.

]]>
B2B’den B2C’ye Pazarlama’cılar için Gerçekten Önemli Çevrimiçi Video Metrikleri

Video metrikler

Önceki yazımda medya şirketleri, video üreticileri ve yayınlayıcıları için gerçekten önemli olan online video metriklerine bir göz gezdirmiştim. Fakat farklı sektörlerde farklı performans hedeflerinin olması da söz konusu. Bu nedenle bu yazımızda B2B ve B2C markaları ve pazarlamacılarının konu dijital video stratejilerine geldiğinde dikkate almaları gereken KPI’larına odaklanalım. Ve influencer pazarlamasının bu karışımda hayati bir rol oynamaya başlaması nedeniyle, hangi metriklerin konu kazanılan ve sahip olunan medya olduğunda özel bir bileşene sahip olduğunu anlamak gerekiyor.

Video Metrikleri: B2C ve B2B Pazarlamacıları

B2C ve B2B pazarlamacıları için önemli olan metrikleri ele almadan önce, online videonun neden henüz bu bölüm için yeterli öneme sahip olmadığını değerlendirmemiz gerekiyor. Ve burada neden, onların YouTube veya videoları kullanmayı denememesinden de kaynaklamıyor.

İçerik Pazarlama Enstitüsüne göre (ing CMI), B2C pazarlamacılarının %82’si videoları içerik pazarlama taktiklerinin bir parçası olarak kullanırken, YouTube’u ise sosyal medya platformu olarak kullanıyorlar. Fakat B2C pazarlamacılarının sadece %59’u videoları etkili bir taktik olarak değerlendirirken, YouTube’u ise %53 olacak şekilde etkili bir platform olarak görüyorlar.  CMI ayrıca B2B pazarlamacılarının %79’unun videoları içerik pazarlama taktikleri için kullanırken, %74’ünün YouTube’u sosyal medya platformu olarak kullandığını belirtiyor. Fakat onlar arasından da sadece %62’lik kısmı videoları etkili bir taktik olarak görürken, sadece %51’i YouTube’u stratejilerinde etkili bir platform olarak değerlendiriyor.

Burada dikkatimizi bardağın %50-%60’lık kısmından ziyade, bardağın %40 ila %50’lik bir oranda boş olduğunu çekiyor. Fakat bu grup hali hazırda endüstri için son büyüme potansiyellerinden birisini de temsil ediyor. Ve metrikler B2C ve B2B pazarlamacıları için, aynı onlar da diğer bölümler için önemli olduğu gibi önem taşıyorlar. Bununla birlikte farklı metrik setlerinin öneme sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

B2C ve B2B pazarlamacıları – özellikle de küçük ve orta boyutlu firmalardaki inbound pazarlamacıları –  web sitelerini güneş sistemlerinin merkezi olarak görürler. Evet YouTube, Facebook ve diğer video platformlarının dışarıda bir yerde olduğunu bilirler. Fakat, onların kendi web siteleri etrafındaki “aylar” olduklarını düşünürler – ve bazıları video çekme sürecinin inbound taktiklerle web sitelerine daha fazla trafik sağlayabilecek, daha fazla geri dönüşün elde edilebileceği ve satışların arttırılabileceği değerli pazarlama kaynaklarının harcanması olarak görürler.

Peki online dünyaya ilişkin neden böylesi bir kendi web-siteleri merkezli bakış açısına sahipler? Bunun nedeni önemli ölçümlerinin büyük kısmının YouTube veya Google AdWords’den gelmemesidir. Anahtar ölçümleri genelde Google Analytics (veya bir diğer kullanışlı web analiz servisinden) üzerinden gelir. Şimdi, muhtemelen “Will It Blend”’den haberleri vardır. Bu başarı hikayesi bir dizi YouTube videosunun K-TEC’in bir bölümü olan Blendtec’in satışlarında %700’lük artış sağlaması hakkında. “Will it Blend” kanalı ilk videosunu 9 yıl önce yüklemiş ve son videosu ise bundan sadece birkaç gün öncesinde eklenmiş. Henüz bozulmamış bir şeyi tamir etmezsiniz değil mi (eğer bir iPhone 7 değilse):

Ayrıca pek çok pazarlamacı Rokenbok durum çalışmasını okumalı. Bu çalışma YouTube’un üç yıl içerisinde oyuncak firmalarının web sitelerine nasıl bir numaralı trafik kaynağı haline geldiği ile ilgili bir çalışma. B2C pazarlamacılarının beşinden dördünün ve B2B pazarlamacılarının dördünden neredeyse üçünün bir YouTube kanalı var. Bu nedenle aralarından bazıları rakiplerinin ve ortaklarının YouTube videolarını etkili bir şekilde kullandığını biliyorlar. Fakat, küçük ve orta boyutlu işletmelerdeki inbound pazarlamacılarının büyük kısmı Google Analytics acquistition girdilerine bakıyor ve Sosyal kaynaklardan gelen dönüşüm oranlarının ve trafiklerin az miktarda olduğunu görüyor. Ve eğer sosyal sonuçlara detaylı şekilde bakacak olurlarsa bu durumda YouTube dönüşümlerinin de oldukça düşük olduğunu fark ediyorlar.

YouTube.com, Google.com’un ardından internetteki en büyük ikinci web sitesi. Peki, neden YouTube ziyaretçilerinin çok büyük bir kısmı kanalı ziyaret ettikten sonra kanal sahibinin web sitesini ziyaret etmiyor? Bunun nedeni, Google Analytics’in sadece bir videodaki bir linke, bir tanıtıma veya video bilgi kartına tıklayan kullanıcıları takip ediyor olmasıdır. Bu ölçümler bugün YouTube kanalınızı ziyaret edip devam eden 30 ila 90 gün içerisinde web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kaydını tutmazlar. Bu nedenle bu durumu müşterilerinize ve üstlerinize açıklamak bir hayli zordur. Ve bu nedenle, zaten hali hazırda video üzerine yapacağınız çalışmaların doğrudan etkisinin web sitesi trafiğinize, satışlarınıza ve dönüşümlerinize yönelik katkısının takip edilmesinin ve ölçülmesinin zorluğu nedeniyle neden YouTube kanalına ve video tabanlı pazarlamaya bütçe ayırmaları gerektiğini aktarmak da bir hayli zor. Peki bu noktada online videonun önemini hangi metrikler gösteriyor?

Farkındalık: B2C ve B2B pazarlamacılarının başladığı nokta ile başlayalım: Google Analytics. Küçük ve orta ölçekteki şirketlerin inbound pazarlamacıları YouTube Analytics’deki veriyi, Google Analytics’te neden göremezler? Soruyu değiştirelim. TrueView, Arama, Görüntüleme ve Alışveriş kampanyalarına Eylül 2015’te çekirdek AdWords arayüzleri içerisinde başladı. Bu sayede artık kazançları, davranışları ve dönüşüm verilerini bunlar arasında YouTube da olmak üzere, her bir AdWords kampanyasına göre ayrı ve detaylı şekilde analiz edebiliyorlar. Fakat organik sonuçlara ilişkin resmi görebilmek için hala YouTube Analytics ile Google Analytics arasında sürekli gidip gelmeleri de gerekmekte.

Bu cevap verilmesi beklenmeyen sorulardan birisi değil. Google’ın Uluslararası Analytics’inin çıkış tarihi Nisan 2014. Bu araçla verinin toplanması ve Google Analytics içerisinde organize edilmesi ile ilgili yeni yöntemler duyuruldu. Bu sayede B2C ve B2B pazarlamacıları, kullanıcıların online içeriklerle masaüstünü, akıllı telefonları ve tabletleri kullanarak nasıl etkileşime geçtiğini daha da iyi anlamaya başladılar. Peki, küçük ve orta ölçekli işletmelerde inbound pazarlamacıların işine yarayabilecek User ID’lerin belirlenmesi ve bu sayede YouTube ve web sitelerindeki içeriklerle etkileşime geçen kullanıcıların belirlenmesi mümkün değil mi? Şimdilerde bu online video metriğinin gerçekten büyük öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Tutum: Google Analytics’in sitenizde kullanıcıların “ne” yaptığını söylemesi de oldukça güzel.  Fakat yapılanların neden yapıldığını söyleyemiyor. Neyse ki, Google Consumer Survey’ler web site sahiplerine, siteleri içerisine müşteri anketleri eklemesine ve kullanıcıların tutumlarını ölçmesine izin veriyor.

Bu şu şekilde çalışıyor; Ücretsiz bir “Memnun kaldınız mı?” türü araştırma yerleştirerek, kişiler hali hazırda yorum yapmaya uygun olduklarında onlardan doğrudan geri dönüşler alabilirsiniz. Ve Google Consumer Survey kullanmanız için şimdiden dört adet soru oluşturmuş bile. Siz onlara URL’nizi veriyorsunuz onlar da size sitenizi ekleyeceğiniz kodu veriyor. Bu sayede araştırmanızı oluşturabiliyorsunuz. Bu standart sorular ücretsizler, bununla birlikte kendinize özgü soruları da geri dönüş başına $0.01 değerinden ekleyebiliyorsunuz. Veya 500 geri dönüş için 5 dolar da diyebiliriz. Yani inbound pazarlamacılar “Bizi nereden duydunuz?” türü bir soru sorabilirler ve seçenekler arasına “videoyu” veya YouTube’u ekleyebilirler. Ve bunun için sadece 5 dolar ödemiş olurlar. Sitenize gelen son kullanıcılardan böylesi bir geri dönüş elde etmeyi istemez miydiniz? Bu soruya verilen cevaplar ayrıca online video metriklerinizle ilgili bir gösterge de olmazlar mıydı?

Davranış: CMI’nin araştırması geçtiğimiz günlerde B2C pazarlamacılarına, “Organizasyonunuzun kullandığı en önemli metrik nedir?” diye sordu. Cevaplar: satış (%30), satışa yönlendirme kalitesi (%13), brand lift (%12), yüksek dönüşüm oranları (%11), web site trafiği (%8), veri yakalama (%5) ve diğerleri (%21). CMI B2B pazarlamacılarına aynı soruyu yönelttiğinde ise cevaplar: satışa yönlendirme kalitesi (%31), satış (%23), yüksek dönüşüm oranları (%9), satış yönlendirme miktarı (%7), brand lift (%6), web site trafiği (%5), üyelerin büyüme değeri (%3), SEO sıralaması (%3) ve diğerleri (%13).

Yani bu davranışlar bu bölüm için önemli bir grup metriği temsil ediyorlar. İşte bu yüzden küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki pazarlamacılar Google Analytics’e yoğunlaşıyorlar. Peki, sitenize embed yoluyla eklediğiniz YouTube videoları veya playlistelerinin ölçülebilir etkisi ne düzeyde? Ve eğer bir kullanıcı gömülü YouTube videonuzu izler ve daha sonra web sitesi kartlarınızdan birisine tıklarsa ne olur: Kullanıcı videonun gömülü olduğu sayfaya geri mi yönlendirilir, yoksa zaten o sayfada oldukları için kullanıcılar başka bir sayfaya, satış kaynaklı bir sayfaya mı yönlendirilirler? YouTube oynatıcılarının bu durumu göz önüne alarak oluşturulmadıklarını söylemek mümkün.

Neyse ki, bir alternatif bulunuyor. Ve bu konu hakkında geçen sene “GoPro ve Ulta Beauty, Video Embed İşlemini Nasıl Doğru Şekilde Uyguluyor”  şeklinde bir yazı oluşturmuştum. O zamanlar da söylediğim gibi, video pazarlamacıları farklı yerlerdeki aynı YouTube videosuna veya playlistine farklı call to action’lar eklemek isteyebilirler. YouTube’da izleyicilerinizden videonuzu beğenmelerini ve paylaşmalarını, yorum yapmalarını, daha fazla videonuzu izlemelerini veya kanalınıza üye olmalarını isteyebilirsiniz. Web sitenizde, kullanıcılarınızdan mail listenize üye olmalarını, daha fazla bilgi edinmek için bir form doldurmalarını veya ürününüzü satın almalarını istemeniz ise daha doğru bir hamle olacaktır.

Peki bunu nasıl sağlarsınız? Birkaç web sitesi YouTube videolarını diğer video oynatıcılara da eklemeye başladılar. Örneğin GoPro Kanalı – bu kanal web sitesi üzerinde yer alıyor, yani YouTube’dan farklı – özel bir playlist ve oynatıcı kullanıyor. JW Player için de diğer seçenekler mevcut, JW dünya üzerindeki en büyük bağımsız video oynatıcı ve YouTube, Facebook ve Wistia’nın ardından toplamda en büyük üçüncü video şirketi olma özelliğini taşıyor. YouTube videolarının diğer oynatıcıları kullanılarak da yayıngınlaştırılması B2C ve B2B pazarlamacıları için oldukça büyük öneme sahip. Web sitesi video metrikleri konusunda da fazladan fikir veriyorlar.

Video Metrikleri: Influencer Pazarlamacılar İçin

Farkındalık: Tubular Insights’a ek olarak, Rutgers Business School Executive Education (RBSEE) programında eğitmenlik yapıyorum. Ve Social Media Marketing başlığı ile verilen “Engaging influencers through social media” başlıklı Mini-MBA sertifika programını öğretiyorum. Burada katılımcılara öğretim ilk şey işleri için doğru influencerları (etki sahiplerini) nasıl tanımlayabilecekleri ile ilgili.

Sınıfımdaki yöneticilere doğru influencerların aşağıdaki özelliklere sahip olması gerektiğini söylüyorum:

 • Erişim: Bu toplam kitlenin boyutunun bir ölçümü. Toplam YouTube üyesi türü şeyler bu metrik içerisinde yer alıyorlar.
 • Rezonans: Bu bir kişi bir içerik yayınladığında ne kadar aktivite oluşturduğu ve kişinin içeriği ile etkileşime geçme seviyesi ile ilgili bir ölçüm. Etkileşim oranı bir kişinin rezonansı için iyi bir ölçüm parametresi.
 • Alaka: Bu ölçüm bir kişinin konu ile ne oranda alakası olduğu ve onun hakkında ne kadar konuştuğu ile ilgili. Alaka oranı içerisine bir kişinin ne sıklıkta anahtar kelime kullanan video ürettiğini; anahtar kelime kullanımlarının yeniliğini (yeni videolar daha yüksek ağırlıklandırmaya sahiptir); etki sahibi kişiler tarafından kullanılan anahtar kelimelerin çeşitliliği; ve anahtar kelimelerin yerleşimi (başlığa karşılık açıklama).

Bunlar, influencerlar için önemli olan online video metrikleridir.

Tavır: Fakat müşteri davranışlarına yönelik influencer kişilerle yürüttüğünüz pazarlama kampanyalarınızın etkisini ölçmek için farklı tür metriklere ihtiyaç duyarsınız. Neden mi? Çünkü influencerlar için etkileşime girme konusu iki taraflı gerçekleşen bir ilişki değildir. Her iki taraf da yapılan çalışma için geri dönüş değerini görme ihtiyacı duyar. Başarılı bir influencer marketing çalışmasının, bu kişilere güvenen kullanıcılardaki etkisini de ölçmeye ihtiyacı vardır.

Neyse ki, bunun için ikinci bir grup metrik bulunuyor – bu konu hakkında da geçen Mart’ta bir içerik hazırlamıştım, “Do You Really Know the Impact of Social Video on Your Brand?” O zamanlar da belirttiğim gibi, bu tür metriklerin üretilmesinde itibarı Avinash Kaushik’e vermek gerekiyor. Kendisi Google’ın Digital Marketing Evangelist’i. Bu metrikler:

 • Dönüşüm Oranı, toplam takipçiler üzerinden video başına yorum oranı. Söylediğiniz şeyler her şeyden daha sosyal olanı ateşlemeye yetebiliyor mu: yani dönüşümü?
 • Güçlendirme Oranı, toplam takipçiler üzerinden video başına paylaşım oranı. Söylediğiniz şey inanılmaz bir değere sahip mi ve kullanıcılar herkesin bilmesi için onu paylaşacaklar mı?
 • Takdir Oranı, toplam takipçiler üzerinden beğenme oranı. Kullanıcılar paylaştığınız içeriklerin ilginç olduğunu düşünüyorlar mı, onun hakkında yorum yapmayıp, paylaşmasalar dahi bu söz konusu mu?

Dönüşüm, Güçlendirme ve Takdir oranları influencer pazarlama çalışmanızla gerçek kullanıcı etkileşimleri hakkında ölçümler yapmanıza yardımcı olacaktır. Ve sürecin ortasında ihtiyaç duyacağınız bir grup metriği size sağlayacaktır.

Davranış: Influencer pazarlama ajansları ve takımlardan giderek daha da fazla sosyal medya pazarlama metriklerini iş geri dönüşleriyle bağlantılamaları isteniyor. Bu şu anlama geliyor: Ajanslar ve takımlar YouTube, Facebook ve diğer sosyal medyalarda Google Analytics ile ilişkilendirmeliler, bu sayede influencer pazarlama çalışmasının ekonomik değerini hesaplayabilirler.

Bunu nasıl yaparsınız? – özellikle de işiniz veya müşteriniz, içerisine influencer’ların dahil olmadığı aktif bir YouTube ve Facebook pazarlama çalışmasına sahipse? Bu sorunu çözmek için birden fazla yaklaşım uygulanabilir fakat ben bu sorunu şu şekilde çözüyorum. Google Analytics Campagn URL Builder’ı kolayca çalışma parametrelerini URL’lere eklemek için kullanıyorum, bu sayede Google Analytics üzerinde özel kampanyaları takip edebiliyorum. URL’lerinize kampanya parametreleri ekleyerek sitenize trafik gönderen kampanyaları tanımlayabilirsiniz. Kullanıcı referans linke tıkladığında, bu parametreler Analytics’e gönderilir. Bu sayede raporlarınızda her kampanyanın etkinlik seviyesini görebilirsiniz. Daha sonra, Bitly veya goo.gl’de Google URL Shortener programlarını kullanarak üç veya daha fazla parametresi olan uzun bir URL’yi alıyor ve daha az karaktere sahip olacak şekilde, tweet atmak, arkadaşlarıma email olarak göndermek için kolay paylaşılabilir bir hale getiriyorum. Bu kısa linkler ayrıca tanımlama alanları, dip notlar ve kartlar veya influencer videolarının son ekranları için de oldukça uygunlar.

Daha sonra, influencer pazarlama çalışmasının sonucu, Google Analytics Raporunuz içerisinde bir yerde karışmış veya kaybolmuş halde olmuyor. Basitçe Campaigns sekmesine tıklıyor ve Kazanç, Davranış, Dönüşüm verilerinin her birini, influencer pazarlama çalışmasına göre ayrı ayrı inceleyebiliyorsunuz.

Bunun biraz “özensiz” bir çözüm olduğunu fark ettim fakat son zamanlarda bana Internet of Things’in gelecek jenerasyon tedarik zincir stratejisi ile ilgili hızlandırılmış sertifika programının çıkışına yönelik ortalama, ücretsiz bir çalışma için RBSEE sonuç raporlarını sunmamı sağladı ($2,323 değerinde tutabilirdi). Programı yaymak için oluşturduğumuz videonun 1,715 kere görüntülendiğini sunmayı başardım. Bu özel olarak etkileyici bir sonuç değil, öyle değil mi? Ayrıca videonun ve bazı outreach’lerin iki influencer ile etkileşime girmemizi sağladığını raporladım. Bunlardan birisi blogger ve diğeri de bir gazeteci. Böylesine geeky bir konu için çok da şaşırılacak bir durum değil ne dersiniz? Google Analytics Campaign URL Builder programını kullanarak, yürüttüğümüz çalışmanın RBSEE web sitesinde 70 yeni kullanıcıdan 102 oturum ürettiğini raporlamayı da başardım. Kullanıcılar ortalama 2:25’lik süreyi ortalama 2.44 sayfayı inceleyerek değerlendirdiler. Peki tüm bunlar çok önemli gibi durmuyorlar değil mi? Fakat birazdan bahsedeceğim sonuçların müşterimi tümüyle şoke ettiğini söyleyebilirim. Mütevazi kampanyamız öğrenci başına $4,995 değerinde altı adet kayıt sağlamış oldu. Bu da toplam kazançta $29,970 değerinde etkiye sahipti. Bu pazarlama yatırımında (ROMI) 12.9 katlık bir kısa vadeli geri dönüş anlamına geliyor. Ve bu neden bizim kampanyamızın Amerika’daki gelecek ay duyurulacak Arama Ödüllerinin son listesine girmeyi başardığını da açıklıyor.

Sosyal medya pazarlamacılığı ölçümleri ile iş geri dönüşlerini birbirine bağlamaktan kastettiğim işte bu. Ve işte YouTube, Facebook ve diğer video platformlarındaki başarılarınızı Google Analytics ile bu şekilde bağlayabilirsiniz. Bu sayede influencer pazarlama kampanyasının ekonomik değerini hesaplayabilirsiniz. Ve, evet bu diğer bölümlerden çok daha farklı türde metrikleri gerektiriyor. Fakat onlar bir hayli de önemliler.

 

Kaynak: http://tubularinsights.com/video-metrics-b2b-b2c-marketers/

 

The post B2B’den B2C’ye Pazarlamacılar için Gerçekten Önemli Çevrimiçi Video Metrikleri appeared first on Video Marketing.

]]>
http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/b2bden-b2cye-pazarlamacilar-icin-gercekten-onemli-cevrimici-video-metrikleri/feed/ 0
L’OREAL, 2016 yılında nasıl en çok izlenen güzellik markası oldu? http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/loreal-2016-yilinda-nasil-en-cok-izlenen-guzellik-markasi-oldu/ http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/loreal-2016-yilinda-nasil-en-cok-izlenen-guzellik-markasi-oldu/#respond Mon, 10 Jul 2017 07:50:50 +0000 https://videomarketing.com.tr/?p=1609 L’OREAL, 2016 yılında nasıl en çok izlenen güzellik markası oldu? Yakın zamanda, Tubular ilk defa en çok izlenen güzellik markalarının sıralamalarını yayınladı. L’Oreal, Haziran 2016 da 89.3 milyon video görüntülemesi ile 1. sıraya, Olay markası 63.9 milyon görüntüleme ile ikinci sıraya, Dove 63.8 milyon görüntüleme ile 3.sıraya, Avon 62.9 milyon görüntüleme ile 4.sıraya ve Nivea...

The post L’OREAL, 2016 yılında nasıl en çok izlenen güzellik markası oldu? appeared first on Video Marketing.

]]>
L’OREAL, 2016 yılında nasıl en çok izlenen güzellik markası oldu?

Yakın zamanda, Tubular ilk defa en çok izlenen güzellik markalarının sıralamalarını yayınladı. L’Oreal, Haziran 2016 da 89.3 milyon video görüntülemesi ile 1. sıraya, Olay markası 63.9 milyon görüntüleme ile ikinci sıraya, Dove 63.8 milyon görüntüleme ile 3.sıraya, Avon 62.9 milyon görüntüleme ile 4.sıraya ve Nivea 61.6 milyon görüntüleme ile 5.sıraya yerleşmiştir.

Ben bu markalar için demografik hedef değilim, daha önceleri anlattığım gibi, ama New York’ta gerçekleşen bir konferansta Beautychoice.com ‘dan Jordan Blum ile görüştüğüm zaman, güzellik kategorisi için Mayıs 2010’dan beri bu ve diğer bloglar için yazı yazmaktayım. O zaman bana, Michelle Phan gibi en çok takip edilen güzellik uzmanlarına ürün tedarik etmek bir yıldan daha kısa bir süre içerisinde satışların milyonlarca dolar arttığını söyledi.
Tabi son altı sene içerisinde çok şeyler değişti – güzellik markaları sahip oldukları kendi multi-platformlarında çok başarılı videolar yaratmayı ve ayrıca takip edilen güzellik uzmanları ile etkili bir biçimde işbirliği içerisinde olmayı öğrendiler. Bu yüzden, video pazarlamacılarının ayrı hedef kitleleri olabilmesine rağmen, L’Oreal’den öğrenilecek birçok konu var.

Yeni başlayanlar için birçok video pazarlamacısı, daha az video mülkünün daha iyi olduğunu düşünmektedir. Dört yıl önce Google’ın 101 YouTube kanallarının olduğunu söylediğimde, bazıları bu stratejinin bilgeliğini sorguladı. Bu yüzden, bunun süper akıllı bir strateji olduğunu savundum çünkü Google dünya çapında birçok Pazar segmentine sahip. Bu yüzden, farklı kategoriler, diller ve bölgeler üzerine odaklanmış 101 YouTube kanallarını oluşturmak “pazar segmentastonu 101” idi.

L’Oreal bu dersi de öğrenmiş gibi duruyor. Bu güzellik markasının 39 farklı ülkede 61 video mülkü var. Bu yüzden, geleneksel düşünce olan – daha az video mülkünün daha iyi olduğu- düşüncesine karşın, L’Oreal sahip olduğu, her birinin pazardaki farklı bir segmente odaklanan çoklu mülkten yararlandığı görülüyor. Başka bir deyişle, herkesin tek doğrusu olan bir dünyada yaşamadığımız için, video stratejimizin tüm hedef kitlelerimizin farklı dillerini, kültürlerini ve platformlarını yansıtması lazım. Bu markanın Haziran ayında en çok görüntülenen videoları, L’Oreal Brezilya’nın şirket sayfasına yükledikleri yerel Facebook paylaşımlarıydı. Klip, Micellar Water ürününe geri bildirim yapan kullanıcıları sunuyordu, 7M görüntüleme ve 70K engagement oluşturdu.

Güzellik endüstrisinde bu oldukça doğrudur. L’Oreal Paris, her yaştan kadına kendine özgü güzelliğini kucaklatan ve öz değerlerini güçlendiren kaliteli ürün getirmeye kendini adamıştır. Ülkeden ülkeye bunlar önemli derecede değişebilir. Dünyadaki en büyük güzellik markası olan L’Oreal Paris kendisinin teknolojisini, araştırmasını ve inovasyonunu merkezleştirebilir ama dört ana güzellik kategorisinde çığır açan, yüksek kalite ürünleri – saç boyası, kozmetikler, saç bakımı ve cilt bakımı – sağlamak için marka, yerel trendler ve yerel stiller üzerine odaklanmasını gerektirmektedir.

Yani, uzman stilistlerin önerdiği bazı saç ve makyaj ipuçları çoğu yerde geçerli olmasına karşın, kendine güvenen kadınları hakkındaki birçok hikâye L’Oreal markasının, her bir pazar segmentinin benzersiz taleplerini yansıtması gerektiğini tanımlar. Örnek olarak, 15 Mayıs 2016 tarihinde L’Oreal Paris Avustralya tarafından yüklenen aşağıdaki videoda, farklı kökenlere sahip 3 kadının hikayelerini anlatmaktadır.

Bu tarzda bir içerik nasıl çok farklı müşterileri markaya bağlamaya yardımcı oldu? Bu video stratejisini duvar yazısıyla açıklayabilirsiniz: Küresel düşün, yerel davran. Ama bu stratejinin L’Oreal’in 2016 Haziran ayında en çok izlenen güzellik markası olmasına yardımcı olduğu görünüyor.

 

Kaynak: http://tubularinsights.com/loreal-online-video-beauty-brands/

 

The post L’OREAL, 2016 yılında nasıl en çok izlenen güzellik markası oldu? appeared first on Video Marketing.

]]>
http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/loreal-2016-yilinda-nasil-en-cok-izlenen-guzellik-markasi-oldu/feed/ 0
Video Pazarlama Neden Her Markanın Önceliği Olmalıdır? http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlama-neden-her-markanin-onceligi-olmalidir/ http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlama-neden-her-markanin-onceligi-olmalidir/#respond Sun, 09 Jul 2017 14:22:31 +0000 https://videomarketing.com.tr/?p=1604 Video Pazarlama Neden Her Markanın Önceliği Olmalıdır? SEO, hedef kitlelerine erişebilmek isteyen tüm markaların, pazarlama planlarının temel konusu olmalıdır. Bununla birlikte video SEO ve video pazarlama genelde yan bir satış kanalı olarak görülmektedir. Arama motoru optimizasyonu stratejileri genelde toplam arama sonuçlarının %X’lik kısmı şeklinde bir odaklanmaya sahipken, bununla birlikte internetin 2. en büyük arama motoru...

The post Video Pazarlama Neden Her Markanın Önceliği Olmalıdır? appeared first on Video Marketing.

]]>
Video Pazarlama Neden Her Markanın Önceliği Olmalıdır?

SEO, hedef kitlelerine erişebilmek isteyen tüm markaların, pazarlama planlarının temel konusu olmalıdır. Bununla birlikte video SEO ve video pazarlama genelde yan bir satış kanalı olarak görülmektedir. Arama motoru optimizasyonu stratejileri genelde toplam arama sonuçlarının %X’lik kısmı şeklinde bir odaklanmaya sahipken, bununla birlikte internetin 2. en büyük arama motoru –YouTube – gözden kaçar veya bu alana çok düşük miktarda kaynak ayrılır.

18-34 yaş arası kişiler günümüzde geçmişte olduğundan çok daha fazla video seyrediyorlar ve video tüketimi tüm cihazlar üzerinde aldı başını gidiyor. Video içeriklere yatırım ayırmak, bu içeriklerin pazarlamasını ve reklamını yapmak her markanın dijital pazarlama stratejisinin en üstünde yer almalıdır. Bu yazımda video pazarlamanın online tanıtım açısından hangi alanlarda faydalı olabileceği üzerinde duracağım.

YouTube: Her Markanın İçinde Yer Alması Gereken Bir Alan

Konuya YouTube ile başlayalım. Dünyadaki en büyük video arama motoru ve her ay bu site üzerinden 6 milyon saatlik video seyrediyoruz. Arama algoritması Google’ın arama algoritmasıyla oldukça benzer – tek fark YouTube’da churn rate biraz daha fazla. Bu alanda başarılı olmak sadece metadata’dan ibaret değil. Google arama sonuçlarının aksine, YouTube’da linkinizin yanında müşterilerin sizi markanızla ve içeriklerinizle ilişkilendirebileceği bir logoya sahip olursunuz.

Daha sonra YouTube’un kullanıcı girişi ana sayfasına bakmamız gerekiyor. Facebook ve Twitter’daki haber akışı sayfaları gibi, bu alan da kullanıcıların üyeliklerine veya platformdaki en çok takip edilen trend içeriklere göre şekillenmektedir. Arama sonuçlarındaki küçük thumbnail’leri hatırladınız mı? Şimdilerde bu video thumbnail’ler çok daha ilgili olduğunuz konularla alakalı şekilde karşınıza çıkıyorlar. Eğer bir kullanıcı kanalımıza üyeyse bu durumda YouTube sadece bizim video thumbnail’lerimizi onlara göstermekle kalmıyor, aynı zamanda videomuz trend videolar arasına girdiği zaman diğer kullanıcılar da videolarımızı izleyebiliyorlar.

Sonuç olarak kullanıcıların zamanlarını en fazla geçirdikleri yerlere bakmamız gerekiyor, yani YouTube’un izlenme sayfalarına. YouTube videolarına en fazla trafik, ücretli reklamları saymazsak, buradan ve izlenme sayfasının sağ altındaki öneriler bölümünden geliyor. YouTube otomatik olarak videonun izlendiği siteye en baştaki 4 bölümü ayırıyor. İyi bir SEO ile bu alanlarda çok daha fazla kazanım elde edebilir ve kullanıcının videoyu seyrettiği süreçte sayfadaki yerinizi işgal etmeye devam edebilirsiniz.

Özel thumbnail’ler burada da görüntüleniyorlar. Bu akıllıca seçeneğiniz video tanıtım görselleri sayesinde kullanıcıların dikkatini çekebileceğiniz anlamına geliyor. İster inanın ister inanmayın bu yazımız sadece özel thumbnail’ler hakkında değil fakat umarım sizleri video stratejilerinizi ve SEO aktivitelerinizi belirlerken onları daha fazla dikkate alma noktasında ikna etmeyi başarmışımdır.

Google: Video Pazarlama Görünürlüğe Nasıl Yardımcı Olabilir

Peki şimdi Google web arama sonuçlarına gelelim. YouTube video SEO, web aramaları açısından da önemli. Bu da elimizdeki fırsatları sadece web aramalarına yoğunlaşmaktan da öteye götürüyor. İyi optimize edilmiş aktif bir YouTube kanalının uluslararası arama sonuçlarında görüntülenme şansı oldukça yüksek. Bu strateji tek başına video SEO’nun kullanılmasını değerli kılıyor, fakat dikkate alınması gereken başka seçenekler de söz konusu. G+ profilinizi YouTube hesabınızla linklemeniz sayesinde, içeriğinizi G+ ağında otomatik olarak paylaşabilirsiniz fakat bundan da fazlası, G+’ın Google’a ait olduğu düşünülecek olursa, bu aktivite arama sonuçlarında sağ tarafta yer alan “daha fazlası” kutusunda da görüntülenecektir. Ayrıca Google “Video Sonuçları” sayfası da YouTube arama sonuçları gibi bağımsız videoları göstermek için de bulunuyor.

En iyisini en sona saklayalım, dikkatinizi Google’da birkaç ay önce ortaya çıkmaya başlayan geniş formatlı video arama sonuçlarına çekmek istiyorum. Google bir videoyu aradığınızda, arama sonuçlarında geniş thumnail’e sahip Google web arama sayfasının en üst sonuçlarında bir video gösteriyor. Bu tür sonuçların özellikle müzik aramalarında yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

Markalar Video İçerik Oluştururken Mümkün Olan Tüm Verileri Kullanmalı

Geleneksel olarak TV için reklamlar hazırlar ve daha sonra bu reklamların uygun olabileceği bazı kanalları veya programları tespit ederiz (daha da fazlası var ama özünde bu şekilde). Bu genelde çalışmanın geri kalanına da genişler, basılı medya ve dijital medya çalışmaları Televizyon kanallarına yönelik çalışmanızı tamamlayıcı şekilde devam eder. Artık bu şekilde yapma zorunluluğumuzun kalmadığını sizlere söylemekten mutluluk duyuyorum!

Elimizde medya hedeflerini veya kullanıcı davranışlarını anlayabilmek için kullandığımız çok büyük miktarda veri bulunuyor. Bu verileri kullanarak çok daha akıllıca çalışmalar yapabilir ve içeriklerimizi bu çalışmalarla uyumlu olacak şekilde düzenleyebiliriz. Aşağıdaki Burger King kampanyası buna oldukça güzel bir örnektir:

Bu örnekte fark edeceğiniz üzere geniş ve niş hedeflemenin bir birleşimini kullanmışlar, “Koreli bebek gitar çalıyor” spesifik amacı temsil ederken “müzik videosu” ise geniş bir yapıyı temsil etmekte.

Ne İstediklerini Anlayabilmek için Kitleniz Hakkında Araştırmalar Yürütün

Kullanıcıların ne tür içerikleri tükettikleri ve onlarla etkileşime geçtiklerini anlamanızı sağlamaya yardımcı olabilecek çok sayıda araç bulunuyor. Bunlar arasında Google Trends, YouTube Trends, Viral Video Chart ve Tubular gösterilebilir. Google’ın bir başka aracı ise kategorilerin izlenme oranları ile ilgili gerçek zamanlı veriler sağlıyor. Bu veriyi etkili bir şekilde kullanarak içeriğimizin nasıl görünmesi gerektiği ve kitlemizin online içeriği nasıl tükettiği ile ilgili önemli bilgiler edinebiliriz. Daha sonra yapmamız gereken tek şey mevcut KPI ve mesajlarımızı değerlendirmek ve söz konusu KPI’lara ulaşabilmek için içeriklerimize neler eklememiz gerektiğine bakmaktır.

Yukarıdaki Burger King örneğinde olduğu gibi, kendimizi tek bir içerikle sınırlandırmamıza dahi gerek yok. Farklı kullanıcılar içerikleri farklı şekillerde tüketirler ve kendi dillerinde konuşulmasına da saygı duyarlar.

Tepki getirebilecek fırsatların mutlaka farkında olun. Örneğin eğer aşırı derecede yağmur yağıyorsa veya Türkiye bir Dünya veya Avrupa kupasında başarılı olduysa, bu durumda gelecek kültürel aktivitenin ne olabileceğini değerlendirin ve bu fırsatı kullanın. Fırsatları değerlendirecek şekilde düşünmeye başladığınız zaman Facebook ve Twitter’daki sosyal kitlenizi aynı aşağıdaki outstanding Bodyform örneğinde olduğu gibi harekete geçirecek şekilde çalışmalar yaptığınızdan da emin olun.

Video Stratejinizi Zamanın İlerisinde Planlayın

Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda bir nevi “evinizi düzene sokma” şansını zamanın ilerisinde yakalamış olursunuz. Tüm videolarınızın video SEO ile uyumlu olduğundan emin olun ve müşterilerinizin videolarınıza ulaşma sürecinde hangi adımları attığını da takip edin. Bu sayede kitlenizin davranışlarını da daha iyi şekilde ölçebilirsiniz.

Çalışmanızı tümüyle entegre hale de getirin. YouTube çalışmalarınızı desteklemek için ücretli reklamlar kullanın ve diğer dijital çalışmalarınıza referans verin. YouTube hesabınızla G+ hesabınızı birbirlerine linkleyin, çünkü bu size sadece değerli tekrar pazarlama listeleri sağlamayacak aynı zamanda G+ üzerinde otomatik şekilde videolarınızı paylaşabilecek bu sayede de Google arama sonuçlarında fazladan önemli alanlara sahip olacaksınız.

TV için hazırladığınız reklamı basitçe YouTube’a koymak ve bu içeriğe karşı bazı TrueView reklamcılığı çalışmaları yürütmenin aslında bir online video stratejisine sahip olmak olmadığının markalara öğretilmesi gereken bir endüstrinin içerisindeyiz. TV reklamınızı online dünyaya koymayın demiyorum, çünkü bu strateji işe yarayabilir ve iyi sonuçlar getirebilir, fakat bundan fazlasına ihtiyaç var. Ayrıca bir YouTuber gibi davranmayın da demiyorum, aksine öyle davranın. Hero, Hub, Hygiene iyi bir stratejidir fakat tek strateji de değildir.

Belirli Hedefleri Olan Video Reklamları İçin İçerikler Üretin

2014 “video yılıydı” ve bazı markaların bu süreçte biraz da olsa “kutunun dışında” düşünebildiğini gördük ve bu düşüncelerin bazılarının arkasında gerçekten önemli kampanyalar bulunuyordu. Zaten çoğu reklam türünün üretilme nedeni de olan geçilebilir reklam formatlarıyla başlayalım.

Trueview formatının $70 CPM ve $0.07 CPV tabanlı etkili bir format olduğunu varsayabiliriz. Fakat bunun doğru olabilmesi için 30 saniye ve daha azındaki sürelerdeki her intibayı göz ardı etmemiz gerekir (veya videonun sonunda hangisi daha yakınsa). Yaratıcı, geçilebilir reklam formatları hakkında düşünürken markanızın mesajını geçilemez 5 saniyelik süre içerisinde geçme tuşu belirmeden söylemeniz gerekir. Eğer kullanıcı geçme seçeneğine basmazsa ve ne söylediğinizle ilgileniyorsa bu durumda, bu süreyi mesajınızı kullanıcıya tekrar vermek amacıyla kullanın.

Bu strateji videolarda ön geçme seçeneği öncesi bölümü yaratıcı olarak belirlememize olanak tanıyor. Bu, 30 saniye sonrası görüntülemelerden ziyade, izlenimlere dayalı eCPM’lerimizine odaklı çalışabiliriz anlamına geliyor. Aşağıdaki Superdrug reklamı bunun için harika bir örnek.

İçeriği Doğru Alın & Onu Doğru İzleyicilere Gösterin

Şimdi daha dijital şekilde düşünmeye başladık buradan hedeflemeye doğru gitmek istiyorum. Yıllar boyunca markalarımız için reklamlar ürettik ve daha sonra bu reklamları hedef kitlemiz açısından yüksek olarak ölçümlenmiş alanlara ekledik. Şimdi ise spesifik olarak bu kitleleri hedefleyebiliyoruz. Bu bir sürpriz olmamalı çünkü sosyal ve diğer kanallarda uzun süredir tüm yaptığımız bundan ibaret. İnsanları aşağıdaki kategorilere göre hedefleyebiliriz:

 • Bağlamsal olarak – Kullanıcılar bir araba videosu seyrediyor bunun karşılığında bizler de onlara araba reklamları gösteriyoruz.
 • İlgi veya çerez verisi – Bu pazar aramalarına da uzanıyor (“Yeni bir araba almak istiyorum” gibi bir arama yapıyor veya otomobil pazarı sitelerini ziyaret ediyorsanız)
 • Yerleştirme – “Mersedes’e karşı BMW incelemesi” reklam videosu izliyorsunuz bunun karşılığında ben size Audi reklamı servis ediyorum.
 • Coğrafi – Audi bayiliğimin 10 mil uzağındasınız bu gibi durumlarda
 • Demografik – Cinsiyetiniz erkek veya kadın ve yaş aralığınız 18-24, 25-34 vb.

Stratejilerin bir karışımını veya tümünü kullanarak reklamcılar içeriği doğru şekilde ve doğru kişiye ulaştırabilirler. Bu ya “Arabalarla ilgileniyorsunuz ve satın almak için doğru yerdesiniz” veya “Şubemden sadece 10 km uzaktasınız ve yeni Audi A3’ü tanıtan son videoyu izliyorsunuz. Bu nedenle size bir test sürüşü için uğramanızı öneriyorum” türü bir reklam olabilir.

Yani, kitlenizi düşünün ve onların dünyasına uyacak bir reklam çalışması yürütün. Artık videolarımızı onların gözlerinin içine kadar sokmamamız gerekmediğini biliyoruz.

Kaynak: http://tubularinsights.com/video-marketing-brand-priority/

 

The post Video Pazarlama Neden Her Markanın Önceliği Olmalıdır? appeared first on Video Marketing.

]]>
http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlama-neden-her-markanin-onceligi-olmalidir/feed/ 0
Mutlaka Bilmeniz Gereken 16 Video Pazarlama Kriteri http://videomarketing.com.tr/rehberler-ipuclari/mutlaka-bilmeniz-gereken-16-video-pazarlama-kriteri/ http://videomarketing.com.tr/rehberler-ipuclari/mutlaka-bilmeniz-gereken-16-video-pazarlama-kriteri/#respond Sat, 08 Jul 2017 14:02:31 +0000 https://videomarketing.com.tr/?p=1601 Mutlaka Bilmeniz Gereken 16 Video Pazarlama Kriteri İster son 30 yıldır isteseniz de son 30 gündür video pazarlama dünyasında olun, mutlaka video içeriklerin son dönemde popüler olduğunu fark etmişsinizdir… … ortalama kullanıcının #1. tercihi olması sebebiyle kesinlikle popüler olduğunu söyleyebiliriz. Ve eğer bir şey çok popülerse, (a) kullanmanız ve (b) performansını maksimuma çıkarmanız gerekir. Peki...

The post Mutlaka Bilmeniz Gereken 16 Video Pazarlama Kriteri appeared first on Video Marketing.

]]>
Mutlaka Bilmeniz Gereken 16 Video Pazarlama Kriteri

İster son 30 yıldır isteseniz de son 30 gündür video pazarlama dünyasında olun, mutlaka video içeriklerin son dönemde popüler olduğunu fark etmişsinizdir…

… ortalama kullanıcının #1. tercihi olması sebebiyle kesinlikle popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Ve eğer bir şey çok popülerse, (a) kullanmanız ve (b) performansını maksimuma çıkarmanız gerekir. Peki siz videoları nasıl kullanıyorsunuz? Sizin videolarınız nasıl bir performans sergiliyor? Rakiplerinize oranla nasıl bir performansa sahipsiniz?

Son zamanlarda, yüzlerce saatimizi 250,000’den fazla video ve 600 milyondan fazla video yayın akışı verisini incelemek için harcadık. Sonuçta ortaya türünün ilk örneği İş Dünyası İçin Video Kıyaslama Raporu çıktı.

Aşağıda video pazarlamayla ilgili 16 önemli bulguyu inceleyebilirsiniz!

2017 İş Dünyasında Video Kriterleri

500’den fazla sektörün kullandığı, 250,000’dan fazla video ve 600 milyon video yayınlayıcısı. Firmaların videoyu nasıl kullandıklarını keşfet.

%86 – iş dünyası ile ilgili video görüntüleme masaüstü cihazlarda gerçekleşirken, %14 mobil cihazlarda gerçekleştiriliyor.

En popüler video seyretme zamanları Çarşamba sabah 7 ila 11 arası.

18 sayısı – her ay firmalar tarafından yayınlanan ortalama video sayısı.

Firmaların %85’i ekiplerine çalışan ve kaynakları video üretmek için dahil ediyor.

İleri teknoloji ve üretici firmalar en fazla video üreticisi firma olma özelliğine sahipler.

Firmalar kütüphanelerinde ortalama 293 videoya sahipler.

Geçen sene paylaşılan videoların %56’sı 2 dakikadan daha az uzunluğa sahip.

Web siteleri ve sosyal ağlar video dağıtım kanalları arasında en popüler olanlar.

En yaygın dört video çeşidi:

 • Açıklama videoları
 • Ürün demoları
 • Nasıl yapılır türü videolar
 • Belgeleme videoları

Videoları seyreden kişilerin %77’si videoların en önemli %5’lik kısmını akıllarında tutmayı başarıyor.

90 saniyenin altındaki videolarda ortalama %53 akılda tutma oranı bulunurken 30 dakikanın üzerindeki videolarda akılda tutma oranı sadece %10.

Kişisel videolarda ortalama akılda tutma oranı kişisel olmayan videolara göre %35 daha fazla.

Firmaların %35’i orta veya ileri düzey analitikleri video performanslarını ölçmek üzere kullanıyorlar.

Orta seviye veya gelişmiş analitikler içerisine şunlar da dahil:

Etkileşim, dikkat süresi, gömülü lokasyonlardan görüntülemeler, düşüş oranları, satış kanallarına bağlanma veya kazançlara yönelik etkiler.

Yılda 50+ video üreten firmalar gelişmiş video analitik araçlarını kullanmayla 2.5x daha ilgili.

Gelişmiş analitikleri kullanan firmalar bu yıl video bütçelerini arttırmaya çok daha müsait.

Daha fazlasını mı istiyorsunuz?

Bu link aracılığıyla tüm rapora ulaşabilir ve kriterler hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Bilgiyi Paylaşın!

Herkesin bu araştırmadan faydalanabilmesi gerektiğini düşünüyoruz? Sizce de öyle değil mi? Bu temel istatistikleri paylaşın: bu infografiği alın ve takım arkadaşlarınızla, kendi bloğunuzda, masaüstü ekran koruyucunuzda paylaşın! … Sonuncusu biraz fazlaydı ama siz ne demek istediğimizi anladınız.

Kaynak: https://www.vidyard.com/blog/16-video-benchmarks-need-to-know-infographic/

The post Mutlaka Bilmeniz Gereken 16 Video Pazarlama Kriteri appeared first on Video Marketing.

]]>
http://videomarketing.com.tr/rehberler-ipuclari/mutlaka-bilmeniz-gereken-16-video-pazarlama-kriteri/feed/ 0
Video Pazarlamanızın ROI’sini (Yatırım Getirisi) Nasıl İzleyebilirsiniz http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlamanizin-roisini-yatirim-getirisi-nasil-izleyebilirsiniz/ http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlamanizin-roisini-yatirim-getirisi-nasil-izleyebilirsiniz/#respond Fri, 07 Jul 2017 13:38:49 +0000 https://videomarketing.com.tr/?p=1596 Video Pazarlama Pazarlama videolarınızın ROI’sini (yatırım getirisi) ölçmek için mi uğraşıyorsunuz? Videolarınızdan kaynaklanan satışları izlemenize yardım edecek araçlar mı arıyorsunuz? Basit bir sistem ve bir kaç araç kullanarak video kampanyanızın işe yarayıp yaramadığını ortaya çıkarabilirsiniz. Bu yazıda, video pazarlama çalışmalarınızın ROI’sini nasıl izleyip ölçebileceğinizi bulacaksınız. #1: Kampanya Maliyetlerinizin Bir Özetini Çıkarın   Biraz zaman ayırın...

The post Video Pazarlamanızın ROI’sini (Yatırım Getirisi) Nasıl İzleyebilirsiniz appeared first on Video Marketing.

]]>
Video Pazarlama

Pazarlama videolarınızın ROI’sini (yatırım getirisi) ölçmek için mi uğraşıyorsunuz?

Videolarınızdan kaynaklanan satışları izlemenize yardım edecek araçlar mı arıyorsunuz?

Basit bir sistem ve bir kaç araç kullanarak video kampanyanızın işe yarayıp yaramadığını ortaya çıkarabilirsiniz. Bu yazıda, video pazarlama çalışmalarınızın ROI’sini nasıl izleyip ölçebileceğinizi bulacaksınız.

#1: Kampanya Maliyetlerinizin Bir Özetini Çıkarın

 

Biraz zaman ayırın ve video pazarlama kampanyanızın bütün tahmini maliyetlerinin eksiksiz bir dökümünü çıkarın; kampanyanın promosyonu için harcayacağınız pazarlama saatlerini de buna dahil edin.

 

Kampanyayı kendiniz yönetiyorsanız, tahmini harcamaların üzerine en az %20 fazladan pay ekleyin. Bu pay, yeniden çekim yapmak durumunda kalmanız veya montaja daha fazla yatırım yapmak istemeniz gibi beklenmedik masraflar için kullanılacaktır.

 

Her şey dahil video pazarlama paketleri sunan video pazarlama şirketleri olduğunu ve bunun maliyet özeti çıkarma işini çok daha kolay ve etkili hale getirebileceğini de aklınızda bulundurun.

#2: Finansal Kırılma Noktasını Tespit Edin

 

Başa baş gelmeniz için video pazarlama kampanyanızdan ne kadar satış yapmanız gerektiğini düşünün. Başa baş rakamınıza ulaştıktan sonra gerisi tüm kâr olacaktır. Ama önce o rakamı bulmanız lazım.

 

Videonuzun üretim maliyetini bildiğiniz anda, kârınızın da nerede başlayacağını bilmiş olacaksınız. (Görsel: Shutterstock)

 

Bunu çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Örneğin, video pazarlama kampanyanızın aylık $5.000 bütçesi varsa, aylık satışlarınızın $5.000’dan fazla artmasını beklemelisiniz. Ortalama bir satışınız $100 ise, videonun maliyetini çıkarmak için en az 50 satış yapmanız gerektiğini baştan bilmiş olursunuz böylece.

 

Satışlarınızı (ve diğer metrikleri) sadece aydan aya değil yıldan yıla da izleyerek mevsimsel değişimlere göre düzeltme yapmanız da gerekiyor.

#3: Video Kampanyanızdan Gelen Satışları İzleyin

Buraya kadar kolaydı, ama şimdi video kampanyanızdan gelen geliri diğer pazarlama etmenlerinden gelen gelirden ayırt etmeniz gerekiyor.

 

Video kampanyanızı diğer pazarlama faktörlerinden ayırmak için en başta yapabileceğiniz şey, videonuzdan size gelen ve sonra da bir şey satın alan insanları izlemek olacaktır. Bunu yapmak için videolarınıza özel linkler gömmenizi sağlayacak web araçları kullanın.

 

Hangi satışların video izlemeden kaynaklandığını size söyleyecek araçlar kullanın. (Görsel: Shutterstock)

 

Buradaki araçların bütün satışlarınızı izleyemeyeceğini unutmamalısınız. Videonuzu görüp de ileriki bir zamanda alım yapan veya standart yolların dışında alım yapan insanlar her zaman olacaktır; bu nedenle gerçek ROI’yi bulmak için satışlarınızı hafif şişirmeniz gerekecek. Tabii ki bütün bunlardan kazancınız, videonuzun en az bu kadar para getirdiğini bilmek.

 

Bu araçlardan isterseniz her hangi birini ayrı kullanın, isterseniz de daha kapsamlı bir video pazarlama kampanyası analizi için hepsini birlikte kullanın.

 

Brandwatch, şirketinizin marka farkındalığını ölçmenizi kolaylaştırıyor. Bu araç sayesinde insanların markaya nasıl baktığını tespit edebilir ve kampanyanızın işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz, veya pozitif ve anlamlı bir şekilde marka farkındalığı oluşturup oluşturmadığınızı belirleyebilirsiniz.

 

Clicky, web sitesi ziyaretçilerini pazarlama segmentlerine göre ayrıştırmanızı ve canlı olarak aktivitelerini izlemenizi sağlıyor. Videolarınızı kendiniz host ediyorsanız eğer (bir servis sağlayıcıya yüklemek yerine), izleyici kitlenizin daha net bir resmini çıkarmak için bu ideal bir yöntem. İzleyici demografik bilgilerini bilmek ROI ve farkındalığı belirlemede önemli olabildiği gibi, belli bir stratejinin niye çalışmadığı hakkında fikir de verebilir (tamamen yanlış bir demografik kitleyi hedef alıyor olabilirsiniz mesela).

 

Wistia, bulabileceğiniz en gelişmiş video analiz paketlerinden birini sunuyor. Bu araç demografik bilgileri sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcı etkileşimini doğrudan izleyebiliyor. İzleyicilerin ne kadar süre izlediğini ve izleme bittikten sonra hangi eylemleri yaptıklarını görebiliyorsunuz. Buna yapmış oldukları alış verişler de dahil. Wistia, satış huninize (funnel) entegre olabilir ve video pazarlama sonuçlarınızı optimize etmenizi sağlayacak hayati bilgiler verebilir.

 

YouTube, YouTube Insights gibi, izleyici kitlenizi demografik bilgilerine göre gruplara ayıran ve outgoing tıklamaları izleyen analitik hizmetleri sunuyor. Pazarlama yönlendirmelerini doğrudan YouTube videolarınıza gömebilir ve böylece izleyicilerinizi doğrudan bir satış mecrasına kanalize edebilirsiniz.

#4: Video Pazarlama Kampanyalarınızı Geliştirin

 

ROI’nizi ölçtükten sonra şimdi de onu iyileştirmenin yollarına bakalım. Her pazarlama kampanyasının büyüyüp gelişmesi için zamana ihtiyacı vardır; ama metriklerinizi iyileştirmek için kullanabileceğiniz bazı taktikler var. Video pazarlama kampanyaları da bu yönüyle pek farklı değil. Onlar da diğer pazarlama kampanyalarında gerekenler gibi yönetim, optimizasyon ve analizler gerektiriyor.

 

Video pazarlamanızın ne kadar etkili olduğunu keşfedin. (Görsel: Shutterstock)

 

Analizlerinizi tekrar gözden geçirerek ve kendinize bazı kritik sorular sorarak işe başlayın:

 

Kampanyanız temel demografik kitlenizi hedef alıyor mu? Video demografik bilgileriniz geldiğinde, ilgili kitlenizin demografik bilgileri hakkında daha iyi bir fikriniz olacaktır. Artık bundan sonra daha detaya inip bu demografik profili doğrudan hedef almaya başlayabilirsiniz.

 

Temel demografik kitlelerinizden her hangi biri bu kampanyaya negatif tepki veriyor mu? Örneğin kampanyanız 20 – 30 yaş arası erkek demografisinde negatif sonuç veriyor olabilir. Eğer bu, satış yapmak istediğiniz bir kesimse, nedenini bulmanızda fayda olacaktır.

 

İzleyiciler video pazarlamanızı terk ediyor mu? Evet ise, niye? Pazarlamada terk, mutlaka olacaktır. İnsanlar video havasında olmayabilir, veya yanlış bir linke tıklamış olabilirler. Ama büyük rakamlarda terk gözlemliyorsanız, sebebini araştırma zamanı gelmiş demektir. Wistia gibi bir araç kullanarak insanların videoyu tam olarak nerede bıraktığına bakabilir ve bazı sonuçlar çıkarmaya çalışabilirsiniz.

 

Video pazarlama kampanyanız müşterilere net bir eylem çağrısı sunuyor mu? Video izleyicileriniz müşteriye dönüşmüyorsa, insanlar bundan sonra hangi adımları atmaları gerektiğinden emin olmayabilir. Bir sonraki adım daha fazla bilgi istemek veya başka bir videoyu izlemek gibi basit bir şey bile olsa, video pazarlamanız çok net bir şekilde izleyicilerin bir sonraki eylemini belirtmeli.

 

İzleyiciler, markanızla etkilişime geçmeye devam ediyor mu? İki çeşit izleyici vardır: videonuzu bir kere görüp yoluna devam edenler ile, markanız ile bir bağ oluşturup etkileşime devam edenler. Etkileşimi geliştirmeye çalışmalısınız. İzleyicileriniz tıklayıp ayrılıyor ve bir daha da geriye dönmüyorlarsa, sosyal medya görünürlüğünüzü artırmayı ve kullanıcılarla etkileşimi teşvik etmeyi düşünebilirsiniz.

 

ROI’nizi artıracak ayarlamalar yapın. (Görsel: Shutterstock)

 

Yukarıdaki sorulara cevap vererek hangi alanlarda geliştirmeye ihtiyacınız olduğu konusunda somut bir fikir edinin. Bundan sonra artık yapmanız gereken bölünmüş sınama (split testing) veya A/B testi. Yeni pazarlama stratejilerini eskilerinin yanında test edin ve hangisinin daha iyi sonuç verdiğini bulun. En etkili, en iyi stratejileri iyileştirmeye devam edin; sonunda geri dönüşünüzde anlamlı bir artış göreceksinizdir.

 

Sonuç

 

ROI’yi ölçmek karmaşık bir iş olmak zorunda değil. Eğer genel bir gelir değerlendirmesi yapmak istiyorsanız bütün yapmanız gereken videonuzun maliyetini ayrıştırıp çıkarmak ve satışlarınızın ne kadar arttığını bulmak. Daha kapsamlı bir gelir tablosu istiyorsanız, izleme ve analiz araçları kullanın. Hadi, hemen ölçmeye başlayın!

Siz ne düşünüyorsunuz? Video pazarlama kampanyanızın ROI’sini ölçmek için bu taktikleri kullanmış mıydınız? Sizin işinizde hangileri iyi sonuç verdi?

Düşüncelerinizi aşağıda  yorumlarda paylaşın.

 

Kaynak: http://www.socialmediaexaminer.com/how-to-track-the-roi-of-your-video-marketing/

The post Video Pazarlamanızın ROI’sini (Yatırım Getirisi) Nasıl İzleyebilirsiniz appeared first on Video Marketing.

]]>
http://videomarketing.com.tr/video-pazarlama/video-pazarlamanizin-roisini-yatirim-getirisi-nasil-izleyebilirsiniz/feed/ 0