Video Pazarlamayı En İyi Kullanan 5 Şirket


Video Pazarlamayı En İyi Kullanan 5 Şirket

Video Pazarlamayı En İyi Kullanan 5 Şirket
Video Pazarlama

Facebook Newsroom’un son raporlarına göre, kullanıcılar, Facebook Canlı Yayın videolarına, diğer videolara oranla 10 kat daha fazla yorum yapmaktadırlar. Basın kuruluşlarından, moda ve güzellik ürünleri markalarına kadar birçok sosyal pazarlamacı kurum, kullanıcıların rahatlıkla ulaşabileceği, anlık ve spontane gelişen canlı yayın videolarını kullanmaktadır ve bu sayede, Facebook kullanıcısı olan müşterileri ile her zamankinden daha fazla ve daha kolay etkileşime geçmektedirler.

Biz de size, Facebook’un Canlı Yayın özelliğini başarıyla kullanan ve size örnek teşkil edebilecek 5 şirketi derledik.

1) Harper Collins Yayıncılık

Harper Collins Yayıncılık, Facebook Canlı Yayın özelliği getirildiği andan itibaren, video pazarlamanın gücünü kullanan ilk kurum oldu. O günden bu yana, okuyucularına günlük olarak Facebook Canlı Yayını düzenleyerek, okuyucularının, yazarlara direkt olarak ulaşmasına imkan tanımaktadır. Bu özellikle beraber, yazarlar, geleneksel imza günleri yerine, daha geniş kitlelerdeki okuyucularına, soru cevap yayınlarının, eş zamanlı yayınların yapıldığı canlı yayın videoları ile ulaşabilmektedir. Bu platform, yazarlara, akıllı telefonlarına yükledikleri Facebook uygulamasını kullanarak yayın yapabildiği, okuyucularından anlık geri bildirim alabildikleri basit ama sihirli dokunuşlara olanak tanımaktadır. Bu sayede de, okuyucular için, kitap dükkanında, uzun kuyruklar sonucu alınan ufak bir imza ve yazar ile geçirilen birkaç dakika, yerini daha samimi ve daha etkili bir ortama bırakmaktadır.

2) Walt Disney World

Walt Disney World, her yönüyle Facebook Canlı Yayınını tamamen benimsemiş gibi görünüyor. Daha birkaç gün önce, Steven Spielberg yeni Disney filmi ‘The BFG’ hakkında, evinde, sandalyesinde otururken canlı yayın vasıtasıyla izleyiciye duyurdu.

Hatta, yakın bir zamanda, Newsies filmi üyeleri bir turne esnasında, Santa Fe’den direkt olarak Facebook Canlı Yayını ile bağlanarak, Santa Fe şarkısını söyledi, ki bu müzikal yayın, sosyal medya üzerinde daha önce hiç yapılmamıştı. Bunların ışığında da, Disney İnteraktif Medya grubu, standart yayın kalitesinde canlı yayın yapabilmek adına, sadece bu iş için bir canlı yayın hazırlama ekibi tayin etti.

Disney, video pazarlamanın gücünü fark etmiş olacak ki, Disney adına Facebook Canlı Yayınları yapmaları ve içerik hazırlamaları için ünlülere ve sponsorlara başvurmaktadır. Ayrıca, bu platformun gelecekte, pazarlamada daha büyük rol oynayacağına inandıklarını belirtmektedir.

Özellikle, Disney sponsorluğunda Airbnb’nin ‘Live There’ adlı kampanyasında Facebook Canlı Yayını aktif olarak kullanılmıştır. Airbnb, gala gecesindeki canlı yayın için, kırmızı halı üzerine bir ağaç ev inşa etmiş, röportajları bu ağaç evin içinden canlı yayın olarak yapmıştır.

3) Burberry

Dijitallik, Burberry’nin şirket politikasında tam anlamıyla bütünleyici bir rol oynamaktadır. Özellikle ‘Trench Sanatı’ kampanyası (Burberry’nin ünlü trench kot ceketi giyinen kullanıcılarının güncellediği bir mikrosite) ile beraber, 2009’dan yılından itibaren, dijitali benimseyen ilk kurumlardan biri olmuştur ve o günden bu yana, Twitter, Instragram, Periscope, Snapchat gibi sosyal medya araçlarında boy gösteren ilk lüks markalardan biri olma özelliğine sahiptir. Burberry’ye göre bu yöntem, müşterileri, hangi platformda olursa olsun, onlarla sanki mağazadaymış gibi ilgilenmek, içlerini rahat ettirmek anlamına gelmektedir. Müşterileri içinse bu yöntem, lüks markalarda daha önce hiç görmedikle, daha transparan ve samimi bir ortam anlamına gelmektedir.

2010 yılında İlkbahar/Yaz moda gösterisinde, Burberry, adeta bir devrim yapmış, daha önce hiçbir moda üreticisinin yapmadığı, kullanıcılara sanki en önden izliyormuş hissiyatını vererek canlı yayın yapmıştır ve bu alanda bir ilke imza atmıştır.

4) Dunkin’ Donuts

Video pazarlamanın amacı, markanızı kişiselleştirmektir. Kullanıcıların, sosyal medya üzerinde, markaları takip etmesinin amaçlarından bir tanesi, insanlara verdiği şeffaflık hissidir. İnsanlar, bu platformlar sayesinde markanızı tanıyor, ve markanızın vizyonunu daha rahat anlayabiliyorlar. İzleyicilere, markanızın arka planında neler olduğunu, nasıl bir yer olduğunu, yani şeffaflık hissini verdiğiniz anda, o anda onları markanıza çekebilirsiniz, ki Dunkin’ Donuts’ın başvurduğu yöntem tam olarak da bu.

Dunkin’ Donut, test mutfaklarında neler yaşandığını anlatan minik bir tur yayınladı ve turun sonunda da canlı yayında, donuttan yapılmış bir düğün pastası yapımını izleyicilere sundular.

İlk canlı yayınlarını yaptıkları o gün, binlerce izlenme sayısı, binlerce yorum ve beğeni elde ettiler ve yalnızca 13 dakikada 20 bin izleyicinin üzerine çıktılar.

Bu sayılar, Dunkin’ Donuts’a farklı bir bakış açısı kazandırmış olmalı ki, video pazarlamanın gücünü, yeni projelerinde, yine canlı yayın olarak, kullanmak istediklerini belirtmektedirler.

5) Benefit Kozmetik

Benefit Kozmetik, pazarlama stratejilerine Facebook Canlı Yayınını da ekleyerek markasına daha fazla değer kattığı apaçık ortada. Her Perşembe, ‘Çakırkeyf’ten İnciler’ adında bir program yayınlamaktadırlar. Hatta, programı daha spontane ve samimi bir ortama dönüştürmek için, sunucular arada sırada biraz viski yudumluyorlar, ki ‘Çakırkeyf’ denmesinin sebebi de bu olsa gerek.

Seyirciyi programa dahil etmek adına, canlı yayını izleyen izleyicilerine, bir sonraki canlı yayında hangi ürünü görmek istediklerini soruyorlar ve izleyiciler de, gerek yorum yaparak, gerek yapılan bir yorumu beğenerek, programa katılmış oluyorlar. Bu program sayesinde, hem müşterileri ile ilgilenmiş oluyorlar, hem de ürünlerini tanıtma fırsatı buluyorlar. Basit ama dahice!

Video Pazarlama, çok da pahalı değil aslında, sadece akıllı telefon ve Facebook uygulaması ile gerçekleştirebileceğiniz, basit bir yöntem. Tabi, bu basit işlemi gerçekleştirirken bile dikkat etmeniz gerek noktalar var; ışık, ses ve kompozisyon gibi. Ama yine de, bu alanda başarılı olmak için öyle büyük paralar harcamanıza gerek yok, izleyicileri etkileyebilecek, sakin bir tonda canlı yayın yapabilecek biri yeterli. Bu hususlara dikkat edin, yaratıcı olun ve sahne sizin olsun.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/279892

 

 

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir